Mafia 2 - preview

Autor: Marek Škácha | 28.11.2008
Žánr:  PC  | Preview  | Akční
Mafia… Nemusíme psát více.<br /> <br /> Ale samozřejmě, že toho napíšeme hodně, abyste měli podrobnou představu o tom, co na nás kluci z 2K Czech kutí.<br />
Mafia se stala jednou z nejlepších her, která pochází z České republiky. Větší věhlasu se snad dočkal jen Flashpoint, ale je to opravdu jen těsně. V roli mladého mafiána jste se nejdříve dostali z podřadné role řidiče až k vraždám a vydírání. Vše pak vyvrcholilo závěrečným soubojem, který vygradoval už tak výborný příběh. Jenže na konci nedopadlo vše jak by mělo. Hlavní hrdina umírá, a tak se logicky nemůžeme dočkat přímého pokračování. Takže abychom shrnuli tento začátek. Mafia 2 nijak nenavazuje na události z prvního dílu, začínáte s úplně novou postavou i za jiné doby.

Nový hrdina se jmenuje Vitto Scaletta a váš mafiánský život se bude odehrávat ve fiktivním New Yorku čtyřicátých let. Vše začíná na vlakovém nádraží s příjezdem vlaku. Z něho vystupuje úhledně oblečený voják, který místo toho aby bojoval ve válce za svou vlast, spáchal menší tresty jako krádeže aut a skončil ve vězení. Vitto má na měsíc propustku a válka se chýlí ke konci, což je přesně to, co potřebuje. Před stanicí na něho čeká jeho dávný kamarád z dětství a kumpán v jedné osobě Joe Barbaro a pomůže vám ve většině misí. Nebudete tedy na práci sami, jako tomu bylo u prvního dílu. Když se ho hlavní hrdina zeptá, jak věděl, že má právě dorazit odpoví mu „mám své kontakty“. Další z důležitých postav bude Henry Tomasino, který vás seznámí se životem v mafii. A nemůže chybět "kmotr", který bude tentokrát stělesněn Donem Lucou Gurionem, který je právě ve středních letech a jeho největší pochoutkou je krvavý steak.

Mafia 2

 

Pokud bychom se zaměřili na samotné město, tak to rozhodně nebude žádná malá víska. Ba naopak město samotné by mělo být dvakrát tak velké jako v původní Mafii, tedy něco kolem 16 kilometrů čtverečních a okolo města ještě bude dva a půl kilometrů čtverečních ve kterých vás čekají také nějaké ty mise. Dočkáme se i slavných budov, které zdobí New York. Uvidíme například Empire State Building, který vám dobře poslouží jako navigační pomůcka, protože je viditelný široko daleko.

Když se podíváme na detaily, které zdobí město, je to opravdu paráda. Dočkáme se samostatně modelovaných oken, po ulicích uvidíme odpadky, hořící auta, ploty, do posledního detailu vymodelované požární schodiště a spousty dalšího. Takovým bonbónkem pak budou světla v bytech, které budou náhodně svítit, aby doladily už tak výbornou atmosféru. Pokud si toto sečtete vyjde vám, že by Mafie 2 mohla mít to nejlepší žijící město jaké jsme zatím měli možnost vidět.


Mafia 2

 

Ale samozřejmě žijící město nemůže „žít“ bez svých obyvatel. Ti by měli mít opravdový život, který jsme viděli třeba již v Oblivionu, kde postavičky jen tupě nestály na místě, ale potulovaly se po mapě a dělali různé, normální věci, které byste i čekali. Pokud bychom pozorovali lid v Mafii tak bychom kupříkladu zahlédli, jak muž ráno běží na autobus, ten ho posléze vysadí u obchodu s obleky. Poté si jich pár zkusí jeden si zakoupí a později se opět autobusem vrací domů. Tohle byl samozřejmě jen jeden příklad, těch by mělo být desítky.

Co se týká ježdění po městě, tak už nebudete striktně omezeni rychlostí. Samozřejmě, policisté tu budou opět a dočkáme se znovu skvělých honiček a přestřelek, ale už nemusíte mít oči přitisknuté k tachometru abyste náhodou nepřekročili danou rychlost o pár kilometrů v hodině a ostatní řidiči také občas pedál přišlápnou. Pokud spácháte nějaký trestný čin, policie bude hledat lidi, kteří odpovídají vašemu popisu. I váš automobil, pokud v něm budete zahlédnuti, se začne hledat a musíte ho tak rychle vyměnit.


Mafia 2

 

Samozřejmostí by mělo být, že můžete svého plechového miláčka zašpinit od bláta či poškrábat od štěrku, následně však zamíříte do myčky a vše je opět tak, jak by mělo být. Co se týká vozového parku, tak ten bude kopírovat módu ze 40. let. Opět se nedočkáme žádných značek, ale určitě poznáte, jaký tak typ vozu by to mohl být. Když poprvé usednete za volant, možná vás překvapí fyzikální model jízdy, který je komplet přebudován a můžete se tak těšit na nový zážitek z řízení. Samotná doprava ve městě by měla být mnohem hustší, takže i honičky s policií budou dost drsné. S novým grafickým kabátkem očekáváme i detailnější poškození vehiklů. Škody nyní budou naskriptované, takže se nejdřív zbavíte barvy a nárazníky poté visí a čekají na ránu z milosti.

Mafie 2 ale stále bude střílečkou. Opět se dočkáme pohledu z třetí osoby, kdy kamera krouží na hrdinovým ramenem.V dnešní módě je zvykem, že ve hře máte možnost krýt se za překážky. Začalo to Gears of War, poté pokračovalo například v Rainbow Six Vegas či v nových Brothers iin Arms. Všechny tyto hry sice běží na Unreal Engine 3.0, ale Mafia tento systém bude mít také, i když ne úplně stejný. Můžete se schovat za stůl či auto a střílet bez míření což je dobré tak maximálně k zastrašení soupeřů, ale příliš zdraví jim neuberete. K tomu musíte zamířit, to si ale musíte dávat pozor na kulky ostatních, protože jste více zranitelní. Prostředí by mělo být do značné míry zničitelné což dokládá přestřelka v baru. Kdy můžete zničit sudy, přepravky na láhve, láhve samotné, prostě svět by měl být hodně zničitelný. To vše dovolí nový engine, který si 2K od nikoho nekoupili, ale používají svůj vlastní.

Technická stránka vypadá skvěle. Od modelů postav, které jsou velmi detailně zpracovány, po budovy, do kterých bychom měli chodit bez nutnosti nahrávání až po dynamické osvětlení, které se projeví hlavně v noci. Jediné čeho se bojíme je hardwarová konfigurace, která to rozeběhne.Na vašem hudu se objeví nejenom kolik máte nábojů a jak jste na tom se zdravím, ale i váš respekt u nepřátel. Ohledně něho se toho příliš mnoho neví, 2K nechtějí všechny trumfy dávat hned na stůl. Co ale již víme je to, že pokud budete zbytečně zabíjet nevinné lidi, tak se to na vašem respektu projeví negativně. Kdo by taky chtěl gangstera, který zabijí občany cos jejich válkou nemají nic společného.

V první mafii byly velmi oblíbené mise, ve kterých jste kradli auta. Ve druhém díle bude automechanik také a opět se tedy můžeme těšit na automobilové krádeže. Když vám zadá nějakou krádež, můžete ji provést dvěma způsoby. Buď to zkusíte pomaleji a vypáčíte zámek, ale to trvá déle a hrozí, že si vás někdo všimne nebo jednoduše rozbijete okýnko a auto máte hned.

Mafia 2 je hodně očekávaná hra, ještě aby ne, první díl je u nás stále velmi oblíbený. Velmi důležitou složkou byl i český dabing, který se opravdu povedl. Podařilo se sehnat taková jména jako Petr Rychlý či Marek Vašut. Dvojka také bude obsahovat dabing v našem rodném jazyku, ale zatím nevíme obsazení. Hra se připravuje pro PC, XBox 360 a Play Station 3. Datum vydání zatím není přesně stanoveno, ale hovoří se o fiskálním roku 2009.

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.