Empire: Total War - preview

Autor: Jakub Dak | 11.11.2008
Žánr:  PC  | Preview  | Strategie
Homepage: www.totalwar.com
Přinášíme Vám průřez celou sérií Total Waru a k tomu navíc extrapreview nového chystaného dílu! Jen na GameSportu!

Série Total War se vrací. Již začátkem příštího roku dorazí na naše monitory a místo výletu do Říma nebo Jeruzalému nás tentokrát čekají bojiště 18. století. Nabít. Zamířit. Pal !

Je to už dlouhých osm let, kdy série Total War spatřila světlo světa. Tehdy vnesla do žánru strategií něco nového, neokoukaného. S každým novým dílem se zlepšoval jak politický systém, tak i propracování bitev a samozřejmě se měnilo i prostředí resp. doba. Zatím poslední díl série - Medieval Total War - se odehrával ve středověku a musím uznat, že se jedná o jednu z mých nejoblíbenějších strategií. Ovšem dost už bylo minulosti, pojďme si trochu přiblížit, co již víme o novém Empire Total War.

 

Asi největší novinkou oproti předchozím dílům jsou námořní bitvy.Ty budou nyní probíhat v reálném čase a plně pod vaší kontrolou. Vývojáři slibují rozmanité možnosti taktizování, stejně jako u bitev pozemních. Nebude problém obklíčit nepřítele a pálit do něj ze všech stran,  ovšem nepřítel může udělat to samé s vámi, což pro něj určitě nebude problém vzhledem k velmi propracované AI. Ta má být na opravdu velmi vysoké úrovni, tudíž se budete muset opravdu snažit a promýšlet každé své rozhodnutí. Další věcí, která příjemně zkrášlí jak námořní,tak i pozemní bitvy je reálný model poškození. Jaké orgie způsobí tento efekt si jistě dokážete živě představit. Rozlámané stěžně napůl visící z trupu lodi nebo částečně zhroucené budovy jsou jen začátkem a samozřejmě sebou přinesou nové možnosti taktizování.

Značných novinek doznaly i pozemní bitvy. Zejména zde hraje roli nový způsob boje ( přeci jen je značný rozdíl mezi mečem a puškou ). Místo nepřehledných litých soubojů muže proti muži nás čekají dobře formované šiky, vyzbrojené mušketami střílející do dalších dobře formovaných šiků. Jistě dojde i na zmiňované lité boje muže proti muži, ale hlavní roli budou hrát palné zbraně. Jistě, puškami ozbrojená armáda sice vypadá skvěle, ale co z toho, když se ji nenaučíte správně ovládat. Záleží především na načasování. Když vydáte rozkaz k palbě moc brzo, způsobíte nepřátelům menší ztráty a naopak, když vypálíte moc pozdě, budete doslova zavaleni nepřátelskou jízdou a podobně. A když už zmiňujeme jízdu, ta už nebude v novém díle tak velkou roli jako dříve. Přeci jen, jsme v 18. století a ne ve středověku. Mezi další nové možnosti vašich pozemních sil patří také obsazování budov. Stačí jen dát rozkaz a z oken domů budou pěkně vyčnívat nabité zbraně. Stejně jako v jiných dílech se na scénu dostaví i známe rozutíkání armád na všechny strany. Takovouhle paseku dokáže vyvolat například dělová koule.


Historie Total War:


- Shogun: Total War (2000)


- Shogun: Total War: The Mongol
Invasion (2001, datadisk)


- Medieval: Total War (2002)


- Rome: Total War (2004)


- Rome: Total War: Barbarian
Invasion (2005, datadisk)


- Rome: Total War: Alexander 2006, datadisk)


- Medieval II: Total War (2006)


- Medieval II: Total War:
Kingdoms (2007, datadisk)

 


Druhým stavebním pilířem byla v sérii Total War vždy politika. S každým novým dílem rostla její propracovanost a rozvětvenost. Z dosud zveřejněných informací vyplývá, že kromě menšího vylepšení se žádné výrazné změny nekonají. Proč také měnit něco, co tak dobře funguje. Opět budeme plánovat, intrikovat, zrazovat a provdávat dcery za bohaté šlechtice. Ovšem od politiky se přesuneme k dalšímu novému prvku revolučního Empire Total War a tím je revoluce. Ti kdo dávali pozor při hodinách dějepisu již jistě nadšeně vzpomínají na vzpoury ve Francii a mnoho jiných bojů za nezávislost. V novém Total War se takovýchto ,,nepokojů'' objeví nespočet. Podle všeho vám hra v určitých situacích nabídne možnost hraní za revolucionáře. Od toho se také bude odvíjet následující průběh hry.


Dalším novým prvkem bude herní svět. Ten bude tentokrát složen opravdu z celého světa. Mapa má být doposud největší z celé série a do průběhu celé hry bude zasahovat přibližně 50 velmocí. To je opravdu úctyhodné číslo. Ovšem dosud nejsou bližší informace o tom, kolik z nich bude hratelných. Avšak mezi hratelné bude určitě patřit Anglie, Francie, Rusko, Amerika, španělsko, Osmanská říše a Prusko.

Pozadu nesmí zůstat ani grafické zpracování. Mimo již zmiňovanou zničitelnost prostředí doznalo velkého pokroku i počasí. Nádherné scenérie na klidném, sluncem prozářeném nebo naopak prudce rozbouřeném moři jsou hotovou pastvou pro oči. Vítr obouvající se do plachet vaší flotily za fantastického přispění deště je zkrátka úchvatný. Samozřejmě i na souši nám počasí způsobí grafické orgie. Mimo to by měla být grafika velice detailní. Vývojáři slibují, že u lodí i pěchoty uvidíme sebemenší detaily. O nic hůře na tom nebude ani grafické zpracování okolí.

 

Ke hře také patří kvalitní ozvučení. Určitě se můžeme opět těšit na příjemné dobové melodie a dramatické symfonie během bitev. Upřímně mě trochu mrzí, že hudební stránka vždy tak nějak zanikala ve všem tom plánování a dobývání a mnohdy ji člověk vůbec nepostřehl, což je docela škoda. Určitě by nebylo zbytečné ji v budoucnu trochu více prosadit.

A nakonec bych měl zmínit ještě jednu věc, která neodmyslitelně patří k celé Total War sérii. Tou je samozřejmě trvanlivost hry. Myslím, že jen málokterá hra vás dokáže zabavit na tak dlouhou dobu. Když už se vám podaří dohrát celou hru za jednu frakci, nevidím důvod proč nezačít hrát za jinou. A pokud by vás už přeci jen omrzelo po několika desítkách ( možná stovkách ) hodin, vězte, že multiplayer neomrzí snad nikdy.


Z informací uvedených výše to zatím s Empire Total War vypadá dobře. Doufám, že to bude zase jedna výtečná hra, která obšťastní srdce nejednoho stratéga. Ostatně, pod taktovkou zkušených vývojářů z Creative Assembly snad ani nemůže vzniknout špatný titul. Nezbývá než čekat a napjatě vyhlížet únor 2009, kdy si hra najde místo v našich sbírkách. místo v našich sbírkách.

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.