World of Warcraft: Wrath of the Lich King - preview

Autor: Vladimír Nagl | 09.11.2008
Žánr:  PC  | Preview  | RPG
Multiplayer: ANO
Karty hry:  World of Warcraft
Druhá porce pro nedočkavých 11 milionů hráčů je za dveřmi. Co můžeme od nového datadisku k nejhranější MMORPG na světě čekat?

Již 13. listopadu se bezmála 11 milionů platících hráčů nejrozšířenější MMORPG na světe dočkají již druhého datadisku s podtitulem Wrath of the Lich King. Odpočítávání posledních dnů se již chýlí ke konci, skalní příznivci balý spacáky do fronty na půlnoční prodej a Blizzard si spokojeně mne ruce. Veřejná betaverze je již nějaký ten pátek přístupná, je tedy na čase se panu Arthasovi podívat na zoubek.


 


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


Již od vydání prvního datadisku k World of Warcraft s podtitulem Burning Crusade, se firma Blizzard, stojící za celou sérií her Warcraft připravovala na dalši expanzi. Posléze firma přišla s oznámením, že by datadisky chtěla vydávat zhruba v ročních prodlevách, což jen upevnilo zlatokopeckou pozici Blizzardu. O Wrath of the Lich King (WotLK) již byly popsány stohy papíru, proto se zaměříme na několik nových aspektů hry.


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


 


Inscription - Nová profese přidaná již v minulém patchy. Jedná se vlastně o výrobu svitků, které vám dodají na určitou dobu nějaký buff (stamina, agility, spirit, atd.) a glyphů, jimiž si pomocí spellbooku vylepšíte spelly a ability svojí postavy. Každá classa má svoje vlastní Major a Minor Glyphy. Rozdělení těchto Glyphů je velice důležité a může vám dost zvýšit damage, nebo zpříjemnit zabíjení mobů a nepřátel. S touto profesí je úzce spjatá sběratelská profese Herbalism. Výroba Glyphů a svitků totiž vyžaduje kytky. A tak vám nezbívá nic jiného, než vyrazit na louky a do polý.


Co se týče dalších profesí, došlo k celkem zásadním změnám. Například miner nyní dostane odměnou za pot při kutání kamene nový pasivní skill Toughness, jež na 70 levelu zvedá životy postavy o rovných 200. Dalšího vylepšní se dočkaly herbalisti, ale i ostatní profese.


 


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


Death Knight - První hero classa, přístupná již od začátku oboum frakcím. Jedinou podmínkou na vytvoření Death Knighta (DK) je vlastnit an svém herním účtu alespoň jednu postavu na levelu 55, přičemž máte volnost ve výběru rasy a naštěstí i skill se zbraněmi na patřičné úrovni. Svůj boj přitom začínáte na úrovni 57 v lokaci Archerus, jež se vznáší nad zemí. Death Knight bojuje na principu používání Run (2 Blood, 2 Frost a 2 Unholy) a Runové síly. Každá abilita stojí určitý počet run, nebo síly, přičemž se oba tyto prvky doplňují podobně jako o rogue. Další odlišností, kterou se Death Knight může pyšnit je tzv. Runeforging, který vám dovolý do zbraní vkládat runy a tím je vylepšovat. Musím uznat, že základní lokace a první úkoly jsou mistrovsky zpracovány. Jako správný rytíř smrti pleníte vesnici a ženete nebohé vesničany do jisté smrti. Celý základní event je zkrátka hodně zábavný. Jako každá classa má i Death Knight tři větve talentů. Unholy, Frost a Blood. První zmiňovaný vás zdokonalý v rozsévání nákaz a vyvolávání spolubojovníků z těl mrtvých nepřátel. Frost naopak nabízí crown control nepřátel a Blood využijete nejvíce při boji zblízka. Death Knight byl už od počátku brán jako hybridní classa, podobně jako druid. Podle mého názoru si valná většina hráčů World of Warcraft svého Death Knighta založí, ale jen ti vytrvalý u něj zůstanou napořád, nechme se překvapit.


 


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


Ring of Valor a Dalaran Sewers - Dvě nové arény zpřístupněné ve WotLK.  Orgrimmar, tradiční místo gladiátorských zápasů nabídne cestovatelům novou arénu Ring of Valor, která se vyznačuje zejména ohnivou zdí a "výtahy". Dva elementy, na které je třeba brát zřetel při budování taktiky boje. Druhým kolbištěm se stanou stoky nového města v mrazivém Northrendu, Dalaranu. Uvnitř najdeme například vodopád, nebo různé krabice, na které se dá vyskákat a tak znesnadnit nepřítely využít moment překvapení.


 


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


Hardwarové nároky - Mnohokrát omýlaná věc, dnes už naštěstí řekl bych vyřešená. Z počátku vypadala doporučená konfigurace na Wrath of the Lich King hrozivě, hlavně kvůly zavedení dinamických stínů a markantní zvýšení detailů jak krajiny, tak třeba lesního porostu. Blizzard je naštěstí rozumný a tak si můžete nastavit stupeň robrazení těchto grafických vychytávek, nebo je dokonce vypnout, takže by nový datadisk měla spustit většina hráčů zcela bez problému.


 


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


Nový datadisk přidá do už tak rozlehlého světa další kontinent, ledový Northrend. Hlavním útočištěm poutníků se stane Dalaran, tajemné město, které se vznáší nad krajinou, přesunuté mocnými mágy z Alterac Mountains do Northrendu.. Dalšími lokacemi jsou Borean Thundra, Crystalsong Forest, Dragonblight, Grizzly Hills, Howling Fjord, Icecrown, Sholazar Basin, Storm Peak a Zul´Drak. To však není vše, co Wrath of the Lich King nabídne. Výčet novinek je pěkně dlouhý. Kromě zvednutí nejvyší dosažitelné úrovně na 80 se můžete těšit na tuny nových questů,receptů a hlavně instancí. Ke zpříjemnění hraní poslouží kadeřnictví v hlavním městě, jež nabídne takřka všechny účesy z celého WoW.


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


 World of Warcraft: Wrath of the Lich King


World of Warcraft: Wrath of the Lich King


V tuto dobu již mnoho z vás má prozkoumanou část tohoto přídavku a můžeme tedy již zcela s jistotou říci, že Wrath of the Lich King bude důstojným nástupcem předešlého datadisku, jež se sice nestane zřejmě hrou roku, ale nabídne opět stovky hodin zábavy a přiláká k monitorům další tisíce oddaných hráčů. úplný verdikt budeme moci vynést až po officiálním vydání.


No survivors. Mercy is for the weak.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: Intel Pentium 4 1.3 GHz nebo AMD Athlon XP 1500+, 512 MB RAM (1GB pro Visty), VGA 32 MB VRAM

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.