Arma 2 - preview

Autor: Vladimír Nagl | 26.11.2008
Žánr:  PC  | Preview  | Simulátory
Multiplayer: ANO
Čeští tvůrci úspěšné válečné simulace Operace Flashpoint se pustili do další hry. Očekávání rostou každým dnem. Dočkáme se další přelomové hry?
Každý milovník válečných simulátorů jistě zná veleúspěšné dílo Operace Flashpoint od Bohemia Interactive. To co je pro příznivce FPS Counter Strike, je pro zastánce válečné akce právě Operace Flashpoint. Hra si krátce po vydání získala věhlas a vytvořila kolem sebe komunitu, kterou by mohla závidět kdejaká tučně dotovaná hra. I po takové době si stále získává nové příznivce. Po této třešničce přišel rozpačitý Armed Assault, který se pořádně dal hrát až po aplikaci několika patchů. I tak ovšem nabídl mnoho hodin zábavy. Nyní programátoři pilně pracují na pokračování, zatím co Codemasters připravují druhý díl Operace Flashpoint. Můžeme se tedy těšit na boj mezi dvěmi hightech simulátory válčení a podle všeho to bude bitva opravdu napínavá.

 

 

 Full HD trailer ze hry

 

Arma 2 byla oficiálně předvedena na Games Convention v Lipsku. Datum uvedení na trh bylo z původního roku 2008 posléze posunuto až na první kvartál roku 2009. Projdeme si tedy doposud známé info o Arma2. Příběh je v pokračování mnohem propracovanější a také důležitější, než tomu bylo dříve. V prvních minutách budete se svojí jednotkou „Force Recon“ přímo vtaženi do konfliktu v malé vymyšlené zemi Chernarusi, kdesi v Sovětském svazu. Rozpínavé Rusko se násilím snaží Chernarus připojit ke svým hranicím a na vás tedy je válečný konflikt  urovnat a přinést zemi kýžený mír. Celá kampaň bude mnohem více rozvětvená než tomu bylo doposud. Lineárnosti odzvonilo a kromě klasických úkolů typu najdi a znič se bude hra obsahovat i určité RPG prvky. Po těžkém dni na bojišti vás jistě potěší možnost jít s kamarádem ze základny do hospody, nebo poklábosit s hlídkou. Každá vaše akce, či rozhovor bude mít jisté důsledky, které se můžou projevit v dalších fázích hry. Což je u tohoto typu her věc zcela nová, čímž se dostáváme k hodně přetřásané umělé inteligenci.

 
 
Rozhovor o Armě 2 s Markem Španělem uveřejněný v Levelu 165
 
 
 

 

 Jak to tedy bude vypadat? Stejně jako například v Operaci Flashpoint budete mít na výběr mnoho příkazů pro jednotku pod vaším velením, které se budou měnit v závislosti na dané situaci a místu. Nově tedy můžete každému vojákovi určit jiný rozkaz. Například aby nastoupil do vozidla jako řidič, či střelec. Povely navíc můžete, ale nemusíte zadávat. Celé ovládání se tak zřejmě velice usnadní. Celý tým dokáže pracovat zcela samostatně. V lesích, ale i prázdných městech se všichni navzájem kryjí a výrazně gestikulují, zcela podle reálného systému armády. Chování všech postav již není pravítkovitě naskriptováno, už se vám tedy nestane, že se ostatní členové budou zasekávat o rohy budov.

 

 

Arma 2

 

 

Nečekejte tedy žádná rychlá jatka, ale precizně provedené akce z vaší, i nepřítelovi strany. Přestřelky se tedy můžou protáhnout na několik minut, což je podle mě jedině dobře. Velmi diskutovaná byla také dynamická destrukce objektů. Příkladem může být dům v opuštěném městě. Nejde sice úplně srovnat se zemí, ale celá konstrukce obsahuje velké množství zásahových bodů. Při zásahu tedy z těchto míst budou odpadávat kousky zdí a například taková díra od zásahu z tanku se dá skvěle využít jako palební pozice. Co se týče bojového arzenálu, Arma 2 nabídne neskutečné množství zbraní, vozidel a nejrůznějších letadel a vrtulníků. Vše je přitom zpracováno jak už je u her od firmy Bohemia Interactive, velmi realisticky.

 

 

 

Arma 2

 

 

Autoři si daly záležet a tak se všechny zbraně chovají stejně jako ve skutečnosti, střely létají po balistických křivkách a odpovídá i jejich průraznost a typický zvuk. Ve skrývání před nepřáteli vám bude nápomocná i všudypřítomná vegetace. Tráva je zde zpracována velmi detailně. I stromy a keře vypadají velmi dobře. Hra se bude odehrávat na podzim, takže se připravte na sychravé počasí plné mlh, kterými nově prochází stín. V potaz musíte brát i fakt, že zásoby munice jsou omezené a nepřátel hodně, v některých misích tak budete odkázáni jen na sebe a proto je zapotřebí přesně mířit. V Arma 2 by se také měla objevit funkce uzdravování se navzájem v boji. Kromě klasické singleplayerové kampaně nabídne menu i masivní multiplayer, čítající mapy o rozloze přes sto kilometrů čtverečních.

 

 

 

Arma 2

 

 

O dostupných módech jsem toho zatím moc neslyšel, takže můžeme zatím jen spekulovat. Herní zážitek prodlouží již tradičně editor map. Možnost vytvořit si svojí vlastní misi, nebo předělat tu stávající nabídne nedočkavým fanouškům další desítky hodin herní zábavy. Sečteno a podtrženo. Arma 2 by měla nabídnout vynikající válečnou akci se znatelnými RPG prvky a hlavně velmi realistickou umělou inteligenci s již tradičně dokonalými modely zbraní a nejrůznější bojové techniky. Podle všeho bude souboj her Arma 2 a Operace Flashpoint velmi zajímavý a napínavý. Nezbývá než netrpělivě čekat, až se Arma 2 objeví na pultech.

 

 

INDEX OČEKÁVÁNÍ: 90 %

 

 

 

A na závěr ještě nějaké lákavé obrázky Army 2:

 

Arma 2

 

Arma 2

 

Arma 2

 

Arma 2

 

Arma 2

 

Arma 2

 

Arma 2

 

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.