Wolfenstein - preview

Autor: Luděk Vostřel | 26.11.2008
Žánr:  PC  | Preview  | Simulátory
Multiplayer: ANO
B.J. Blazkovicz se nám opět vrátil a bude bojovat opět proti nacistům v tak trochu "podivné" historii v celkově dost "podivné" hře.
 Když v roce 1992 id software vytvořili Wolfenteina 3D, nikdo asi netušil jaké úspěchy hra studiu přinese. Tato, jak už název vypovídá, 3D střílečka kde jste vraždili nespočetně mnoho němčourů s jejich typickými, krasně odlétávajícími helmičkami přinesla autorům peníze a slávu a to díky tomu že se nebáli a Wolfenstein vnesl do světa něco nového na co lidé nebyli zvyklí. Takovýto riskantní počin může skončit pouze dvěma způsoby. Absolutním propadákem nebo legendou jež při vyslovení jen jejího jména každého hráče přepadne nostalgie a v podvědomí se mu vybaví i po dlouhých letech. Wolfenstein 3D tenkrát udělal díru do světa a nyní přichází další jeho pokračování.

Wolfenstein

 Prostý název Wolfenstein nám vlastně nic podstatného neříká, pouze s sebou nese odkaz slavné série a je Vám tedy jasné že nás opět čeká starý známý B.J. Blazkovicz a samozřejmě nacističtí vojáci oddaně sloužící svému Vůdci. Vylepšení vojáci jsou nám už samozřejmě známí, ale němečtí vědci rozhodně nespali a
připravili si pro nás zase jiné překvapení. Jejich okultní hrátky vyústí v objevení Krytu (the Shroud), pokřivené reality našeho světa jdoucí ruku v ruce s energií Černého Slunce (Black Sun). Ačkoliv sami vědci přesně neznají všechno o Krytu a jeho fungování, nebojí se ho využít, neboť každá nová zbraň v 2. Světové Válce byla vítaná a zvlášť pro Němce, kterým se pomalu ale jistě vzdalo vítězství v největším vojenském střetnutí historie naší rasy. 

Wolfenstein

 Ve hře se budete probíjet fiktivním německým městečkem Isenstadt, ležícím v centru říše a samozřejmě okupovaném nacistickými vojsky. Najdou se zde však také odvážní povstalci, kteří občas budou po Vašem boku bojovat, ačkoliv to nebude tak často. Město se Vám bude odemykat postupně, odvisle od Vašeho postupu ve hře. Realistická by měla být přítomnost vojáků, jež se budou generovat náhodně, v náhodný čas na náhodném místě. Zní to rozhodně velmi dobře a rozhodně to není to poslední co se bude hracího prostoru týkat.

Wolfenstein

 Postupem času budeme mnohem více působit také v Krytu. B.J. zde získá nadpřirozené schopnosti jako například velmi rychlý běh, ovšem  ani jeho soupeři zde působící nebudou zrovna packalové. Podivné bytosti s ještě podivnějšými schopnostmi Vás mohou hodně rychle zlikvidovat, stejně jako Vám pomoci. Na pomoc si budete moci přivolat například Bláto (the Mire), které zpomaluje čas a dokáže omráčit nepřátele v okolí, ovšem ne vždy, když se Vám zachce, bude to možnost omezená a kontrolovaná. Pokud totiž nebudete mít plný ukazatel, budete to muset zvládnout sami.

Wolfenstein

 V Krytu by se asi líbilo milovníkům Zmijozelu. Všude je zeleno, fouká tu silný vítr a celkově to není už na první pohled zrovna přívětivé místo. V zeleném oparu kde B.J. získává své skvělé schopnosti a kde se potulují nepříjemné potvůrky je ta nejlepší příležitost dostat se do míst kam by jste se za normálních podmínek na Zemi nedostali. Díky tomu že v Krytu můžete také lépe skákat tak si můžete trošku pomoct, prozkoumat všelijaká zákoutí, dvorky, balkony nebo jakékoliv jiné místo potřebné k prozkoumání a za normálních podmínek nedostupné.

Wolfenstein

 Ve hře by měla být kvalitní AI, v praxi to může vypadat třeba takže když máte porazit celou jednotku, zabijete jejího velitele, vojáci zpanikaří, nedodrží své úkoly nebo dokonce utečou. Tímto způsobem můžete ušetřit alespoň z počátku hry velmi nedostatkovou munici. Tu získáváte především díky dvojité loupeži. Dvojité proto, že Němci za války nakradli spousty zlata a cenností, které jim později ukradla OSA a vy za ně můžete nakupovat. Ach ten kapitalismus, to je vynález.

 Co říci k Wolfensteinu na závěr ? Je to rozhodně velmi ambiciózní hra, která si rozhodně najde své fanoušky, jelikož dotahuje to co nechali rozdělaní její předchůdci. O grafice není potřeba moc hovořit, je to standard jež ničím neoslňuje. Pokud máte rádi poněkud pozměněnou historii, téma WW2, okultismus nebo prostě sérii Wolfenstein určitě už se těšíte na příští rok. Přesné datum vydání zatím neznáme, ale co se dá dělat. Některé zdroje mluví o Vánocích příštího roku, což je docela dlouhá doba, ale osobně doufám že nám sami vývojáři z Ravenu prozradí nějaké bližší datum. 


Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.