Far Cry 2 - recenze

Autor: Marek Škácha | 18.02.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Karty hry:  Far Cry 2
První díl Far Cry dokázal před pár lety překvapit. Překvapil nás nějak i druhý díl?

Pamatujete si ještě na památnou bitvu mezi Doom 3 a Half-Life 2? Tehdy se herní obecenstvo dohadovalo, která z těchto her bude lepší. Očekávala se velká bitva, ale všichni asi byli překvapení, když se na scéně objevil třetí protivník, o kterém asi nikdo do té chvíle nevěděl. Neznámý titul Far Cry od německého týmu Crytek všechny překvapil, a to ve velmi pozitivním smyslu. Příběh se odehrával na rozlehlém tropickém ostrově, na němž pobývala partička drsných mariňáků a ještě drsnějších mutantů. Ti se vymkli kontrole a začali se volně pohybovat, což nejenom že nebylo dobré pro přírodu, ale hlavně jste se s nimi museli vypořádat. Vy, jakožto bývalý člen speciální jednotek Jack Carver se na ostrov dostanete poté, co vaši loď dostane raketa z RPG a akční divadlo může začít. Hra na svoji dobu vynikala především skvělou grafikou a velmi dobrou umělou inteligencí. Především vojáci se chovali přesně tak, jakoby vyšli z nějakého skutečného vojenského tréninku. Po prvním dílu ještě přišlo několik dalších, které ale nevyšly na PC a ani se příliš neujaly. Crytek se po několika letech upsal EA a v jejich spolupráci vzniklo Crysis, které stále vládne hrám díky svému grafickému zpracování. Crytek prostě grafiku dělat umí, ale hry, jak je známo, nejsou jenom o ní. Pokud vás zajímá, co se stalo se značkou Far Cry, tak tu si nechalo studio Ubisoft a začalo pracovat na druhém dílu, který ale neměl mít s jedničkou vůbec nic společného, až tedy na jméno. Tak jak to tedy dopadlo? Jsou ve dvojce také nechutní silní mutanti? Řeknem vám to na rovinu! Nejsou…

Samotný děj nemá s tropickým ostrovem nic společného. Až na podnebí, které je stejně horké a spalujícího Slunce si užijete více než dost. Ocitáte se na černém kontinentu, tedy v Africe. Neprojedete se celou Afrikou, to by bylo opravdu na dlouho, ale je vám dáno 50 km čtverečních. Na tomto úseku probíhá občanská válka a důvod je snad vždycky stejný - bohatství. Ale tady nejde o peníze, se kterými byste si nemohli ani utřít zadek, jak vám trefně poví jeden váš známý. Tady jde o diamanty! Díky nim si můžete kupovat zbraně a porůznu je upravovat, příliš mnoho dalších možností, jak diamanty utrácet bohužel není. V lokaci bojují dvě znepřátelené strany SFSP a SLO. Vy mezi nimi nemusíte hledat rozdíly. Hlavní je, že vám za vaši práci platí a to více než dobře. Jenže to není váš primární úkol. Ten je zabít muže pod přezdívkou Šakal, který zásobuje obě zmíněné frakce a má prsty i v dalších konfliktech v Africe. Jenže to, co z počátku vypadalo jako jednoduchá mise se hned po vašem příjezdu poměrně razantně zkomplikovává. Po vašem příletu vás vyzvedne velmi hovorný taxikář a při vaší jízdě do hotelu vám prozradí všechny potřebné detaily. Jenže už v průběhu začnete mít zdravotní problémy a posléze dostanete jasné příznaky, že jste dostali malárii, což jistě není příjemné obzvláště pak, když máte bojovat proti desítkám protivníků. Far Cry 2

Far Cry 2

"Vláda se zhroutila před několika měsíci. Požár občanské války živený sliby o diamantovém bohatství a stejně prázdnou ideologií proměnil zemi v hromadu popela. Stovky zahraničních žoldnéřů se snaží z tohoto nepovedeného dobrodružství vytěžit alespoň něco poté, co se stali oběťmi krachu svých zaměstnavatelů a vlastní chamtivosti. Místní bojovníci, kteří zůstali po spěšném úprku svých velitelů v zemi bezprizorní, použili každý své zbraně k přeměně několika domů a farem na své vlastní teritorium. Z tohoto chaosu se nakonec vyvinuly dvě hlavní frakce. Spojená fronta za svobodu a práci a Svaz lidové domobrany a pod velením těch nejprohnanějších a nejzoufalejších žoldnéřů spolu tyto frakce již několik měsíců při prvních náznacích nepokojů, nyní musí snášet teror a trávit celé dny čekáním na jakoukoliv příležitost k útěku. Frakce, které dříve drželo na uzdě africké zbrojní embargo, se nyní dostaly k záplavě zbraní a munice. Tuto záplavu zbraní dodala oběma stranám legenda v nezákonném obchodě se zbraněmi, záhadná osoba, která si říká jednoduše „Šakal“.“

Far Cry 2

Nepřátelských vojáků je tu opravdu hodně, ale na mnoho typů nenarazíte. Tohle je hra, která se snaží zobrazit aktuální situaci v Africe, takže se připravte na vojáky se samopaly a brokovnicemi. Ozbrojených dětí se naštěstí nedočkáme, to by bylo té reality asi trochu moc... Krom hlavního města Pala, ve kterém je zakázána střelba se můžete dostat do problémů téměř všude. Když se potloukáte poblíž říčky, tak na ní jistě potkáte hlídkující vojáky na člunu. Ten je opatřen stacionárním kulometem, takže vám celkem znepříjemní život. Stejně tak je to i na silnicích, tam to mají zamluvené hlídkující vojáci v jeepech, přičemž většina má také nějaké to střelné udělátko. To ale nemohou používat jen vaši nepřátelé, ale i vy sami se můžete chopit spouště a pokropit tak nedočkavý dav lačnící po kulce.

Far Cry 2

Už jsme nakousli dopravní prostředky, tak si to pojďme shrnout. 50 km čtverečních není jen tak a pěšky byste se asi daleko nedostali. Proto tu je celkem široký výběr prostředků, které zahrnují jak automobily či čluny, ale nechybí ani oblíbené rogalo, které bylo i v prvním dílu. Automobily se rozdělují na několik typů. Od jednoduchého vozítka, které je poměrně rychlé, ale moc toho nevydrží po již zmíněný jeep, na který budete v průběhu hraní často narážet, protože ho vojáci mají velmi v oblibě a je to asi nejbezpečnější způsob cestovaní díky kulometu, který umlčí veškeré problémové hochy z Afriky. No a nakonec se můžete svézt i v SUV, které se vyznačuje slušnou rychlostí i výdrží. S vozidly souvisí i i autobusová doprava. Tu využijí především ti, kteří se nechtějí zabývat zdlouhavým přesunem po mapě. Stačí totiž jen přijet na zastávku, zadat kde vás má řidič vyhodit a za pár okamžiků jste na místě. Jedinou vadou je snad jen malé množství zastávek, které jsou umístěné do rohů mapy.

Far Cry 2 je především akční hra, a tak se musíme zmínit i o zbraních. Ty se rozdělují na několik typů, které můžete unést. Nemyslete si, že si skoupíte celý seznam a budete si přepínat mezi několika typy samopalů nebo brokovnic. FC 2 se snaží o reálný zážitek, takže můžete unést jen určitý počet zbraní, ten je omezen číslovkou 4. Máte tedy k dispozici celé pásmo arzenálu. Od nože, přes pistoli až po samopaly a brokovnice až po těžké zbraně, ve kterých se vyskytují kupříkladu raketomet či plamenomet. Velmi oblíbená a zároveň silná zbraň je ve Far Cry 2 odstřelovačka, která je ale celkem s podivem umístěna mezi „normální“ zbraně. Logičtější by bylo, kdyby se objevila mezi těžkými, takže byste měli jak zbraň na blízko tak na dálku. Takhle si vždy musíte dát pozor jaké zbrani dát přednost. Pokud jste nebyli v uplynulých několika měsících zavření v jeskyni, pak jste jistě viděli skvělá videa s ohněm. Ten je opravdu zobrazen skvěle a asi u žádné jiné hry si ho neužijete víc. Zapálit se toho dá celkem dost, kupříkladu i vyschlá savana. Takže se můžete rychle a elegantně zbavit přesily vojáků. Stačí jen zažehnout menší okolí a oheň se věrně rozšíří do velké oblasti. Ten sice po celkem krátké době sám zhasne, ale i tak vám často pomůže z prekérních situací.

Far Cry 2

Když zjistíte, že máte málo nábojů ve zbrani, není problém sebrat tu protivníkovu, která mu už asi k ničemu nebude. Jenže ty jsou staré, zrezlé a tedy málo spolehlivé. V průběhu přestřelek se vám tak často stane, že se zasekne a nechce střílet. K tomu slouží obchod zbraní ve kterém si zakoupíte funkční, novou zbraň, kterou vždy najdete ve skladu a už za ní vícekrát nezaplatíte.

Po pár minutách hraní narazíte na další zajímavou věc, kterou vyniká Far Cry 2. Na začátku hry si vyberete hlavní postavu z několika možných. A zbytek žoldáků se objeví ve hře jako tzv. kámoši. Ti vám budou pomáhat v průběhu misí. Pokud vám půjde o krk a už budete dýchat z posledního jeden takový kámoš se zjeví jako anděl strážný a zachrání vás. Sice všechny nezabije, ale hodně vám ušetří práci.

Far Cry 2

Pokud se podíváme na samotné mise, tak ty asi moc nepřekvapí. Jste nájemný žoldák, takže plníte úkoly, které jsou k tomu určené. Především se bude hodně střílet, pak možná budete trochu hledat nějaké předměty jako kufříky či důležité dokumenty. Prim ale hrají přestřelky, kterých si užijete opravdu hodně. Na dané místo se musíte vždy nějak dostat a pokaždé si tak zastřílíte ještě dřív, než se dostanete na místo úkolu. V tomto je také velký problém celé hry. Po mapě je rozmístěno velké množství hlídkových stanovišť, které vám budou notně znepříjemňovat život. Pokud přes tuto oblast projedete a my vám garantujeme, že projedete, tak v tu chvíli nasedají nepřátelé do svých vozidel a začíná lov. Jestli se tím nechcete zabývat, tak jim můžete ujet, což asi od nějakých dvou hodin hraní budete dělat pravidelně, protože to po chvíli začne nudit. Ta nejhorší věc je, že se mrtvý vojáci obnovují, takže se po průjezdu stejnou oblastí, již dříve vyčištěnou připravte na další problémy. Pokud bych psal z vlastní zkušenosti, tak jsem natrefil na podobný bug ze stejného ranku. Když jsem vystřílel jednu lokaci, ve které se nacházel i vagón plný plynu, tak jsem zjistil, že nemám žádnou výbušninu, tudíž jsem se musel vydat k obchodníkovi a ony výbušné věci si zakoupit. Jaké pak ale bylo překvapení, když jsem se vrátil a lokace byla opět plná nepřátel, takže jsem si musel střílecí činnost zopakovat. Vedle těchto úkolů si musíte získávat i léky na vaši malárii, které vám rychle mizí a musíte si je tedy poměrně často shánět. Jenže nic není zadarmo a v Africe, ve které vládne válka už vůbec ne, takže i za léky se platí. Nemusíte utrácet své drahé diamanty, ale pro vaše přežití musíte převážet cestovní dokumenty do nebezpečných oblastí. Tudíž se střelbě opět nevyhnete.

Po skončení mise si můžete váš postup uložit ve skrýších. Ty si musíte opět vystřílet, ale výsledek stojí za to. Můžete totiž v klidu hru uložit beze strachu z toho, že by vás někdo mohl napadnout. Je tu ještě jedna zajímavá věc. Když si chcete postup uložit, tak se natáhnete na kanape a před vám si objeví stopky. Ty poslouží jako budík, díky nim se proberete v době, která vám vyhovuje.

Na závěr jsme si nechali technické zpracování, které se opravdu povedlo. Engine Dunia předvádí to nejlepší a je to opravdu skvělá podívaná. Prostředí je zpracováno na jedničku, k tomu dobře vymodelovaní vojáci, vozidla či denní cyklus, dynamicky se měnící počasí a špičkově zpracovaný efekt ohně. To vše nám dává jasnou odpověď, že na grafické stránce si tvůrci dali hodně záležet. Sice to chce trošku lepší stroj, ale oběť je to více než přijatelná.


Far Cry 2 tak dělá hodně velký krok od svého staršího dílu. A je to krok hodně povedený. Afrika je znázorněna velmi věrně, sice nepotkáte žádné civilisty, ti by ještě více dokreslovali atmosféru, ale i tak je opravdu o co stát. Druhý díl se tak povedl. Najdou se nějaké ty menší problémy, ale žádná hra není perfektní. Far Cry 2 má k tomu ale hodně blízko a můžeme ji tak doporučit každému fanouškovi akčních her.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.