Hired Guns: The Jagged Edge - recenze

Autor: Jan Vrba | 26.12.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Recenze pokračování legendárních her ze série The Jagged. Jak dopadne nejnovější díl v našem ukrutném válečném testu?

 Vážení čtenáři, přenesme se na chvíli zpět do těch časů dávno minulých. Do časů Jagged Aliance. Mnozí z nás u této hry trávili dlouhé ba dokonce předlouhé hodiny. První dva díly této legendární RPG, které se hrálo ve stylu Commandos, byly vskutku vznešené. Jakožto válečné komando ve světě, kde probíhá válka, jste měli opravdu možnost si své vojáky vylepšit, najmout pomocníky či si nakoupit zbraně a brnění. Nyní se podívejme na volné pokračování, jenž nese název Hired Guns: The Jagged Edge. Tuto strategii pro vás vytvořili borci z GFI Russia a distribuuje ji Game Factory Interactive. Hra vyšla i v české lokalizaci, a to sice s titulky. V našich končinách ji totiž má na starosti TopCD, tedy její distribuci.


Místo mise: Afrika


Ano, v této legendární sérii, Jagged Alliance, nikdy moc nešlo o příběh. Ono o co tu jde je jediné - válka! A ani v tomto volném pokračování hlavní roli nehraje příběh. Po ne moc valném úvodním intru, se konečně dozvíte o co jde. Přijíždíte do Afriky s cílem svrhnout místního diktátora, který ovládá takzvané Diamantové pobřeží. Jak to uděláte a zda-li to vůbec uděláte, je jen a jen na vás. Totiž, takto. K diktátorovi se klidně můžete přidat i vy a drancovat Diamantové pobřeží společně s ním. Pro některé z nás lákavá možnost, že?

Hired Guns: The Jagged Edge


Jak jsem již zmínil. Děj se odehrává v Africe. Takže mapu světa z předchozích dílů vystřídala mapa Afriky. Samozřejmě, že nechybí režim, ve kterém se budete věnovat rozmístění vašich jednotek v Africe, čtením různých emailů či studování podrobností k danému úkolu. Na výběr máte vojáky, při čemž většina z nich se od sebe liší různými schopnosti, jako je například síla, obratnost, zkušenost ve válce atd. Těch možností je opravdu hodně.  

 
Bůh válek


Samozřejmě. Válka. Válka je (někdy hlavně) o penězích. A ty budete potřebovat i vy na financování svých válečných choutek, rozšiřování vaší armády, nákupu zbraní a k mnoho dalším věcem. Finance získáte například dobytím významných objektů, jako je elektrárna, nádraží či letiště a dalších strategických míst. Co více dodat? Samozřejmě, že pokud budete chtít, tak v některých  objektech můžete zvýšit svůj výdělek (např. nádraží). Po dobytí města máte také možnost si najmout vojáky či "domobranu", jenž vám bude váš "úlovek" hlídat před dalšími nájezdníky či před různými pokusy o vaše svržení v dané oblasti.


Jenom hra ? Ne, je to bohužel realita!


Popravdě. Hra je to pěkná. Ale bohužel i něco podobného je každodenní realitou (hlavně v chudých) částech Afriky, jako je například Somálsko, Zimbabwe či středoafrických republikách. Tedy válka mezi povstalci či různými skupinami a vládou daného státu. Bohužel. Správné to rozhodně není. Ale já si myslím, že v našich silách prozatím není na tom něco změnit. Bohužel. Avšak pevně doufám, že se situace co nejdříve ustálí a mnohé nepokoje přestanou.
 

 

Hired Guns: The Jagged Edge


Taktická stránka hry


Takže jak jsem již zmínil. Budete se pohybovat na mapě Afriky. Jakmile najedete na určitou oblast, máte možnost o ní získat pár informací, jenž se určitě budou hodit, než své jednotky pošlete do akce. V obdobích relativního klidu můžete se svými vojáky různě chodit, jak je vám libo. Jakmile ale spatříte protivníka, hra se automaticky přepíná do bojového režimu. Boje probíhají pomocí tahů. Systém boje je vcelku podobný Jagged Aliance 2. Každý voják má k dispozici určitý počet bodů. Počet bodů je různý. Tyto body můžete u určitého vojáka využít na různé činnosti, jako je například běh, krčení či střelba, házení granátů a podobně. Při střelbě můžete vybírat mezi "jednotlivou střelou" a "dávkou kulek". Zvolená možnost vám také vezme určitý počet takzvaných bodů (jednotlivá střela vám samozřejmě vezme méně, ale to asi napadlo všechny, že). Navíc ještě můžete vybrat místo, do kterého protivníka zasáhnete. Například stehno, hruď, břicho či hlavu. Největší zranění (ne-li smrt) způsobíte přesným zásahem do oblasti, kde se nachází mozek (tj hlava samozřejmě).


Hired Guns: The Jagged Edge

Tady narážíme na první nedostatek. Totiž, že ve hře chybí nějaká statistika či pomůcka, která vám řekne, kde máte větší možnost se trefit. Tedy do jaké části nepřítelova těla. Jednou z nejúčinnějších zbraní je granát, který téměř vždy plní svou funkci - vraždí. Bohužel, vaši nepřátelé si ho také oblíbili.


Hired Guns: The Jagged Edge je zábavná hra, která nabízí rozličné možnosti. Tato hra byla silně inspirována předchozími díly, ale to rozhodně není špatně. Ve hře je přítomno mnoho inovací. Grafika sice je trošičku postarší, ale svůj učel splňuje dokonale. Dalšími klady je samozřejmě pojetí války. Od najímání mariňáků, přes dobývání oblastí či měst, až po vylepšování či nakupování. Na druhou stranu, záporů jsem také pár našel. Patří mezi ně absence některých prvků, které by neměly chybět, jako je dlouhé loadování, některé opakující se bugy ve hře či výpadky umělé inteligence protivníků.


Takže Hired Guns: The Jagged Edge je zábavná hra, která úspěšně kráčí ve šlépějích svých kvalitních předchůdců. Milovníkům taktické akce a RPG mohu jen doporučit. Strávíte u ní mnoho hodin. Ale bohužel také záhy přijdete i na její nedostatky a bugy, které mohou být oním odstrašovacím faktorem.


Jak jsem již napsal, tuto hru si užijí převážně milovníci taktických akcí. Ještě větší kouzlo bude mít pro ty, co hráli některý z předchozích dílů a líbil se jim, ti ji budou doslova milovat. Proč? Protože dokáže navázat na staré dobré časy a přivodit nostalgii a krásné vzpomínky. Nové hráče tato hra taktéž zajisté zaujme, avšak už u ní nemají možnost si navodit vzpomínky na ty dlouhé hodiny hraní Jagged Alliance, ať už prvního či druhého dílu.  

Hired Guns: The Jagged Edge

Některé moderněji zaměřené hráče, zvyklé na Fallout 3 či Gears of War, může mírně zklamat grafika. Ale ani ta není špatná. Sice nepatří mezi ty nejdokonalejší, ale svůj ůčel splňuje dokonale. Ano, dokonale dokresluje prostředí, ve kterém se děj této hry odehrává. Tímto závěrečným shrnutím bych velmi rád zakončil moji recenzi této povedené hry. Snad se někdy v budoucnu dočkáme opět dalšího pokračování Jagged Alliance, jenž moji důvěru v tuto fantastickou herní sérii nezklame.

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.