NHL 09 - recenze

Autor: Filip Kulka | 22.11.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Další díl oblíbené série NHL od vydavatele EA Sports je tady.

Další díl oblíbené série NHL od vydavatele EA Sports je tady. V tomto novém díle najdete již známé módy hry, jako např. Sezóna,Playoff, Dynastie, Online a nově i Be a pro.

Be a pro

V režimu Be a pro ovládáte pouze jednoho, Vámi nastaveného, hráče. Můžete si vybrat z reálných postav jako je např. Patrik Eliáš, Jaromír Jágr atd., nebo si můžete vytvořit vlastního hráče. Vašim úkolem v režimu Be a pro je, abyste byl kolektivní hráč-v útoku proměňoval šance a v obraně nikoho nepustil ke střele. Samozřejmě, že za povedené akce – góly, ubráněné protiútoky atd. Vám roste sebevědomí. Čím více sebevědomí máte, tím více si dovolíte. Naopak, když nedáte nájezd, nebo uděláte chybu v obraně, sebevědomí Vám samozřejmě klesne. Po konci zápasu se Vám zobrazí přehled, kde uvidíte, kolikrát jste se dotkl puku, kolik jste měl střel atd. Be a pro mód Vás na chvíli zavede do opravdové NHL a uvidíte, jak to mají hráči nejpopulárnější hokejové ligy na světě těžké.  

NHL 09


Režim Sezóna


V tomto režimu můžete již tradičně hrát v těchto ligách – NHL, AHL, Elitserien, DEL, O2 Extraliga, SM-Liiga a nově i Ruská liga. Zaměříme se tedy na naši, Českou O2 extraligu. Na první pohled (při vybírání týmu) si žádné změny od minulého ročníku nevšimnete. Jenže do O2 Extraligy postoupil tým BK Mladá Boleslav. Podle mého názoru by ještě před vydáním hry měli autoři zkontrolovat týmy v ligách, aby příště nedošlo k takto velkému omylu (v platformě na Playstation 3 už klub BK Mladá Boleslav je). Je to velice podivné a mohly by se o tom vést dlouhé a dlouhé debaty, proč tento tým EA Sports v platformě pro PC nedali, ale na PS3 ano. Doufám tedy, že již brzy vyjde nějaký patch, kde bude BK Mladá Boleslav místo Slovanu Ústí nad Labem, který sestoupil do nižší ligy.

V režimu sezóna si zase (jak je již tradicí) můžete vybrat více než jeden tým a za ně hrát ligové zápasy. Určitě je to dobré pro lidi, kteří fandí více klubům současně, nebo fandí jednomu, ale chtějí hrát i za ten “aktuálně nejlepší” tým ligy. Jak to ale vyřešit, když se střetnou Vaše dva ovládané týmy? Máte dvě možnosti. Buď zápas odsimulujete, nebo seženete druhého hráče a můžete odehrát zápas jeden proti jednomu. V průběhu sezóny samozřejmě můžete sledovat aktuální statistiky ligy, jako jsou nejlepší střelci, brankáři s nejvíce odchytanými nulami, nejčastěji vylučovaní hráči a také samozřejmě i nejhorší obránci a brankáři. Jak již je zvykem, v sezóně se některému hráči daří více než jinému, to zjistíte podle toho, jakou ikonu u sebe má – pokud je to oheň, tak je hráč nabuzen a daří se mu.Pokud je u něj modrý kus ledu, tak se hráčovi moc nedaří – kazí střely,přihrávky – prostě vše na co sáhne. To můžete změnit, že se na něj při hře více zaměříte, uděláte z něj důležitějšího hráče, nebo ho posunete do lepší lajny. Pokud jste ale nemilosrdný trenér, tak ho vyměníte s jiným hráčem podobných kvalit a počkáte, až se daný hráč vzpamatuje. Teď ještě krátké informace: hraje se na tři třetiny – pokud se v těchto třech třetinách nerozhodne, pokračuje se prodloužením a poté popřípadě nájezdy. Samozřejmě si toto můžete individuálně nastavit v nastavení hry v hlavním Menu. Můžete si vybrat z těchto možností: Při nerozhodnuté hře po odehraných třech třetinách se odehraje prodloužení, kde se hraje na takzvaný zlatý gól (kdo dá gól, vyhrál), a poté, se pokračuje nájezdy (pokud nikdo gól nevstřelil). Druhá možnost je, že se odehrají rovnou nájezdy (bez prodloužení).  A třetí možnost je taková, že po odehrání třech třetin se končí – ikdyž je výsledek nerozhodný. Ještě jsem zapomněl zmínit, že pokud se pokračujeprodloužením, nebo nájezdy, se body rozdělují takto: jeden bod pro obě mužstva a poté druhý bod pro to mužstvo, které vyhrálo v prodloužení nebo na najezdy. To bylo vysvětlení hrací doby a teď se přesuneme k dalšímu režimu.

NHL 09


Režim Dynastie


Režim Dynastie se od minulého ročníku vůbec nezměnil. Je sice na vysoké úrovni, ale občas by mohli vývojáři i něco vylepšit. Jak je již zvykem, v režimu Dynastie můžete kupovat, prodávat a hledat hráče. Staráte se také o týmové zázemí, tudíž vylepšujete personál – lékaře, trenéry brankářů, trenéry fyzičky atd. Cílem v tomto režimu je dosáhnout co nejlepšího hodnocení trenéra a dostat svůj tým co nejblíže titulu.

Nastavení hry – pravidla

Již dlouhá léta se nastavení pravidel v hrách NHL nemění, ale přesto bych je raději připomněl. V NHL lize máte přednastavená tato pravidla: Nesmí se přihrát puk přes dvě čáry na kluzišti. Dále je zakázáno odehrát puk do útočné třetiny, pokud jste oběma bruslemi nepřeťali středovou čáru (tomu se říká zakázané uvolnění). A poslední pravidlo je známý offside, který je i u fotbalu. Pro srovnání - například v České O2 Extralize jsou přednastavená pravidla stejná jako v NHL, až na pravidlo, které zakazuje přihrávku přes dvě čáry. Dále si můžete nastavit, jak moc bude hra drsná, jak často budou hráči zranění, jestli bude rozhodčí na zákroky benevolentní, nebo bude pískat každou drobnost a na konec i rychlost hry.


Vytvořte si svůj vlastní tým

Při vytváření svého týmu si můžete dělat doopravdy, co se Vám zalíbí. Jméno týmu si můžete zvolit libovolně. Město, z kterého pochází, si vybíráte z velkého seznamu měst, které jsou v určitých ligách hry NHL 09. Zkratku týmu, která se bude zobrazovat na ukazateli skóre, si však můžete vymyslet. Mezi jedny z mála inovací této hry oproti předešlému ročníky patří větší počet zvuků, které si pro svůj tým vybíráte. Můžete si vybrat zvuk, který bude znít po vstřelení branky. Dále, který bude znít místa klaksonu při konci třetiny a mezi poslední zvuky, které si můžete nastavit, jsou pokřiky Vaše fanklubu. U těchto pokřiků jsem byl velmi překvapen, už v minulé verzi byli pokřiky propracované a každého hráče potěšilo, když fanoušci křičeli určitý text. Nyní máte textů na výběr více, tudíž se tolik neokřičí :D. Mezi jedny z posledních věcí, které si nastavujete, patří název arény. Opět jsou názvy přednastavené podle toho, které týmy v této hře jsou. Další, tentokrát velmi důležitá věc, je zvolení si loga a dresů. Jako dres svého mužstva můžete zvolit originální přednastavený dres, který žádný jiný tým ve hře NHL 09 nemá, ale můžete si vybrat i z dresů, které používají různé kluby. Navrch si zvolíte i vlastní logo, které budou mít hráči na hrudi. Pak už zbývá si vybrat hráče, které ve svém týmu chcete (mohou to být Vámi vytvoření hráči, nebo opravdové hvězdy, které hrají v jiných týmech). Musíte však přemýšlet, koho na jaký post zvolíte, jelikož kapacita hráčů v týmu je omezená a rozpočet za platy také. Po vytvoření týmu s ním můžete hrát všechny již zmiňované módy hry.

NHL 09


Ovládání

Jednoznačná inovace v ovládání hráče je možnost vpadnutí, nebo vložení hokejky do střely. Opět však můžete střílet technickou střelou (střela zápěstím) anebo tvrdou, avšak ne moc mířenou, střelou (takzvaným golfem). Ve hře máte na výběr mezi mnoha typy přihrávek, některé jsou přesnější, druhé zase nebezpečnější a někdy i náhodné – je na Vás, které budete využívat více.

Celkové zhodnocení hry

Po grafické stránce je hra opět “klonem” minulé verze hry. Až na pozměněné Menu a pár detailů při hře se toho moc nezměnilo. Avšak po stránce ovládání hráčů přidali vývojáři od EA Sports do hry podle mě velmi dobře propracované ovládání vpadnutí, nebo vložení hokejky do střely. Hratelnost je tedy opět trochu lepší, ale ta grafika by se podle mě měla už konečně zlepšit. Pokud máte jiný názor, budu rád, když mi ho sem napíšete a prodiskutujeme ho. 

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.