Temný rytíř - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 23.09.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Batman se vrací ve výborné formě. Jeho protivníkem je samotný Joker.

Jakožto velký milovník komiksů se rád podívám na filmové zpravování svých hrdinů. Ne vždy jsem samozřejmě spokojen, ale tak už to v životě bývá. Přesně před třemi roky jsem s napětím očekával resuscitaci Netopýřího muže ve filmu Batman začíná. Řada fanoušků jej dopředu odepisovala, ostatně po akcích s Arniem (viz. Batman a Robin) se nebylo čemu divit. Výsledek však předčil veškerá očekávání a film v režii Christophera Nolana vytřel všem pochybovačům zrak. Navíc se film konečně zaměřil více na postavu Batmana a tvůrci vycházeli z temnějšího pojetí především Franka Millera (Batman: Rok jedna, Temný rytíř, ale také Sin City). Svět města Gothamu je tak mnohem blíže našemu pojetí reality.

Pokračování s názvem Temný rytíř bylo pozorně sledováno prakticky od první zmínky o vzniku. Mohla za to závěrečná scéna z prvního dílu, kde Batman hovoří o novém padouchovi, který je známý pod přezdívkou Joker. Troufnout si na nové pojetí Jokera by byl husarský kousek, vzpomeneme-li si na ztvárnění Jacka Nicholsona, které se zdálo prakticky nepřekonatelné. O to překvapivější bylo obsazení Heatha Ledgera, kterého jsem si v dané roli vůbec nedokázal představit. Výsledek je ovšem skvělý a je jen škoda, že jde o poslední Ledgerovu roli (předávkoval se totiž prášky).

Nový Batman trvá dvě a půl hodiny a je doslova nabytý dějem. Hned v úvodu poznáváme zvrácenou postavu Jokera, nového zločinec Gothamu, který s šíleným úsměvem na rtech manipuluje s životy ostatních. Mafii se přestává dařit, protože spoustu jejich kšeftů zatrhne Batman. A právě Joker přichází s svým vlastním řešením – zabít Batmana. Za tuto prácičku se právě on stává králem gothamského podsvětí. Ovšem i řady zákona posílily a otěže gothamského státního návladního přebírá Harvey Dent. Batman ovšem nepřihlíží se založenýma rukama a jeho metody jsou ještě mnohem drsnější než dříve.


Nerad bych moc prozrazoval z děje filmu, protože jde o opravdový zážitek. Ostatně při rozsahu filmu se můžeme těšit na nejrůznější dějové variace. Žádná z postav není úplně černobílá a většina charakterů je až mrazivě podobná tvářím z reálu. Film se bohužel trochu odklonil od ústřední postavy Batmana a největší prostor pro sebe ukrajuje bláznivý Joker. A protože se film inspiruje spíše modernějším pojetím batmanovského mýtu, není s Jokerem příliš velká legrace, protože v jeho přítomností jste zkrátka dřív nebo později mrtví. Scény s Jokerem občas vzbuzují až úzkost, protože tohle rozhodně není kámoš z ranního vysílání. Ne, je to prostě prolhaná svině, která vám s radostí bodne kudlu do zad a ještě se diví, proč se tomu nesmějete. To Harveyho Denta (alias Two Face) změní životní epizoda, která rozpůlí jeho duši i tvář.


Zběsilé tempo Temného rytíře nedává divákovi šanci k odpočinku. Zároveň si můžete klást mnohé otázky, na které jen těžko hledáte odpovědi. Může člověk brát spravedlnost do svých rukou, může se nazývat samozvaným mstitelem? Jak tenká je linie mezi spořádaným životem a šílenstvím? Co pro nás znamená pomsta? Málokdy odcházím z kina v zádumčivé povaze, plné myšlenek o filmu, ale tentokrát se právě tak stalo. Někde v nás může sídlit Joker, ten temný stín našeho vlastního svědomí. Opravdu výborný film, který stojí klidně za několik shlédnutí. A břitká odpověď pro ty, co mají z komikových filmů mindrák.

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.