Race Driver: GRID - recenze

Autor: Marek Škácha | 16.11.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Závodní
Multiplayer: ANO
Codemasters je firma, která toho v herní branži hodně dokázala. Hráči ji znají především díky populární rally hře Colin McRae Rally a sérii TOCA. Právě druhý jmenovaný se nedávno dočkal svého dalšího dílu.
V sérii TOCA byl vždy nějaký příběh. V roli mladého, nezkušeného jezdce jste chtěli prorazit a dobýt motoristický svět. Je to celkem otřepané, ale aspoň něco. I v Gridu je story velmi podobná. Nejdříve si musíte vůbec jezdce vytvořit. Lépe řečeno pojmenovat. Na začátku uvedete své jméno a národnost (tu hra rozpozná sama). Následně si určíte, jak vás budou šéfové oslovovat. Můžete si nastavit, aby vám říkali jménem, což je velmi příjemné a navodí to pocit réalnosti, nebo si vyberete nějakou přezdívku.

Příjemným hlasem vás s děním hry seznámí vaše manažerka. Poví vám, jaké cíle musíte zdolat, ale hlavně se také dozvíte, že prvním velkým úkolem bude nákup vlastního týmu. Na začátku vaší kariéry jste jen jezdec, který nemá téměř nic, a tak musí závodit za ostatní týmy a vydělávat si nějaké peníze. Svoji vlastní stáj si koupíte, jakmile dosáhnete hranice 60 tisíc euro. Pak si ještě vyberete svého prvního stájového kolegu a pokusíte se společně vyhrávat. Každý jezdec je speciální na jiné tratě. Můžete mít kolegu, kterému půjdou dobře formulové závody, ale v cestovních vozech se bude nacházet ve středu pole. Záleží tak čistě na vás, jakému odvětví dáte přednost.

Zajezdíte si ve třech destinacích. Vesměs nikoho nepřekvapí, jsou to totiž USA, Evropa a Japonsko. Amerika nabízí silné stroje, které se  předhánějí ve městech. V rychlosti tak poznáte Washington, Seattle či Chicago. Na úzkých silnicích jsou často k vidění bouračky, jenž vám můžou notně znepříjemnit život. Stačí jeden tvrdší náraz do svodidel a vaše kola nedrží tak jak mají. Destrukce tedy plynně ovlivňuje chování vozidla. Na Evropském kolbišti si zajezdíte na slavných okruzích. Nechybí Nürburgring nebo okruh v Turecku. Tady máte více prostoru k manévrování, ale zase je tu nevýhoda, že můžete ven z trati, kde je štěrk či písek. Závody v ulicích jsou mnohem akčnější a strkanice jsou zde na denním pořádku.

Race Driver: GRID

Race Drivera jsem hrál na klávesnici, což nepůsobilo tak velké problémy, jak by se možná mohlo na první pohled zdát. Grid je stále „pouze“ arkáda, takže ovládání vozidel není tak těžké. Když si ale vypnete všechny pomocníky, je to už o něco těžší. Kola se přetáčejí, nájezdy do zatáček už nejsou tak snadné. S pomocníky, ale i s nastavenou obtížností souvisejí i peníze, které po závodě dostanete. Na nižší obtížnosti si samozřejmě odnesete méně peněz, ale před každým závodem si můžete pohrát s nastavením a třeba váš oblíbený okruh v klidu zvládnete na Extreme. Nejenom peníze živí vaši postavu. Ve hře existuje fiktivní žebříček nejlepších jezdců. Za každý závod získáváte zkušenostní body, které se počítají právě v tomto žebříčku. Jednou tak můžete dosáhnout i na vrchol…

Race Driver: GRID

Předtím si ale zajezdíte ve spoustě závodů a budete muset být hodně rychlý a hlavně nedělat žádné chyby. Pokud nějakou uděláte, kupříkladu vyjedete na písek a poté obvykle uděláte hodiny, objevíte se na chvostu pole a vaše sny o umístění na předních místech jsou ty tam. Před startem ještě dostanete nějaké úkoly, které byste měli splnit. Musíte tak přijet do cíle před vaším sokem, dojet do pátého místa či celý závod vyhrát. Pokud se vám nepodaří dané úkoly splnit tak nevěšte hlavu. Jestli se vám povede alespoň dojet, získáte také nějaké peníze.

Ty nezískáváte jen tak, ale musíte si shánět sponzory. Opět platí, že z počátku vyděláte málo, ale postupem času, jak začnete vyhrávat, přijdou i věhlasnější jména a velké částky. Na karosérii vašeho sporťáku se tak můžou objevit takové firmy jako Yokohama, Acer či NOS. Je to příjemné, že se zde neobjevují žádné fiktivní značky, ale věhlasné firmy.

Race Driver: GRID

Ale zvládnout dokončit závod je mnohdy nelehký úkol. Soupeři rozhodně nepatří mezi ty, kteří vám dají svoji pozici zadarmo. Pokud jim necháte kousíček volného prostoru dokáží toho využít. A nejenom to, jsou velmi tvrdí a pro srážku nejdou daleko. A pokud se jim povede nějaký dobrý zásah, obvykle končíte mimo trať a máte problémy s ovládáním vozidla, takže pro vás prakticky závod skončil. S tím ale souvisí jedna specialitka. Pokud hrajete na nějaké nižší obtížnosti, budete mít k dispozici tzv. flashbacks, které vám dovolí vrátit čas. Můžete se tedy nastavit na které místo, v posledních vteřinách, se vám to nejvíce hodí a pokračovat v závodě.

Pokud se podíváme na rejstřík závodů, tak ten je opravdu pestrý. V Evropské zóně si zajezdíte s klasickými cestovními vozy, poté můžete zkusit sérii GT 2 či GT 1. Lahůdkou jsou poté prototypy, se kterými není problém jet i 400 km/h. Figurují zde i formule, avšak nedočkáme se těch klasických F 1, ale „jen“ Formule 3000 nebo slabších. Ale i s nimi je radost jezdit a pocit z rychlosti je opravdu skvělý. Ale i zde platí, jedna menší chybička a vaše vydřené místo mezi prvními třemi je minulost. Na konci sezóny dostanete možnost zajezdit si ve slavném Le Mans. Tady, stejně jako ve skutečnosti, se jede v několika kategoriích. Vaším cílem není dojet první (to až v té nejrychlejší třídě), ale úspěchem bude, když vyhrajete svoji skupinu. V průběhu závodu se střídá denní cyklus, takže se dočkáte i závodění v noci.Grafická stránka hry vypadá naprosto skvěle. Modely aut, okolí trati, fanoušci, prostě vše působí výborně. Hru pohání engine z nejnovějšího Colina, avšak je notně vylepšen. Už se neobjevuje tolik přesvícení či bloomu, ale vše vypadá mnohem reálněji. I destrukce aut na které se v Dirtu dalo koukat dokola, jsou vylepšeny a dotaženy téměř k dokonalosti. A engine je navíc lépe optimalizován, takže si na průměrném stroji užijete většinu na maximum. Pro recenzenty je také velmi příjemné, že nemůžete udělat špatný screenshot, což také můžete vidět kolem. Po úspěšném dokončení závodu si ještě můžete v klidu shlédnout opakované záběry, které vypadají ještě lépe než samotné závody.

Pokud si chcete výborně zajezdit, určitě s Race Drivem vedle nešlápnete. Najdete tu všechny hlavní odvětví, až možná na rally, ale od toho tu jsou jiné hry. Codemasters nyní pracují na simulátoru F1, který bude opět využívat engine z Dirta, takže se určitě máme na co těšit!

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: Windows XP/Vista
AMD 3000+/Pentium 4 s 3.0 Ghz
Grafická karta 6800/Radeon X1300
1 GB Ram

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.