FIFA 09 - recenze

Autor: Luděk Vostřel | 02.11.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Další díl slavné série opět po roce vyráží do boje s japonským Pro Evolution Soccer a to s ambicemi stát se králem virtuálního fotbalu. Podařilo se to pánům z EA nebo ne ?
 Nová grafika, vylepšené ovládání, opět kvalitní soupisky a spousta licencí. S těmito atributami se v EA oháněli a masírovali nás svými sliby, že letos nenechají PES dominovat fotbalové scéně a pustí se tvrdě do boje. Tato slova zněla krásně a spoustu lidí navnadila, ba dokonce přiměla si předobjednat FIFU 09. Někdo si stěžuje že je stejná jako předchozí díly, jiní byli nadšeni z tohoto počinu. Pak ale nastává otázka kde že je vlastně pravda ? Zkuste mi důvěřovat a můžete si udělat názor z mé objektivní recenze.


Next-gen ? Ne, pouze velmi pěkný curent-gen


 Bohužel je to tak, ten kdo si myslel že letošní FIFA už konečně nabídne next-genovou grafiku jako na konzolích se zmýlil. Grafický engine je ten starý známý z předhoczích několika dílů série.  Ovšem letos z něj ve Vancouveru vytáhli opravdové maximum. Kvalitně zpracovaní hráči, 3D trávník, celkově povedená grafika vypadá podstatně lépe než dříve, ale dá se zde najít nějaká ta chybička. A opravdu podstatná, hřiště a hráči jsu totiž ještě v pořádku, ovšem jakmile opustíme trávník a pořádně se rozhlédneme moc krásy opravdu neuvidíme. Opět hranatí pořadatelé, fotografové, nedokonalé detaily stadionu, statičtí fanoušci. To vše zbytečně kazí jinak dobrý dojem. Když to tak shrnu, první pohled ne příliš pozorného hráče vidí konečně super grafiku, takovou jakou jsme všichni očekávali už pár let. Bystrý zrak ale odhalí neduhy, které jako by vývojáři neviděli a stále je neodstranili. Jenomže nejhorší je bohužel vymlouvat se že next-gen na PC ještě neuvidíme, protože hráči nemají dost výkonné počítače. To je opravdu špatná výmluva, už jenom proto, že asi každý koho hry opravdu baví už se dnes tak jako tak bez dvoujádrového procesoru, alespoň 2GB operační pameťi a trochu slušně grafické karty neobejde. škoda, EA okrádá sama sebe o fanoušky a peníze a hráče o ještě lepší zážitek.


 

FIFA 09

Jak se to hraje ?


 Ačkoliv bylo avizováno že herní zážitek bude mnohem lepší a budeme se mít na co těšit, realita je trochu jiná. Ačkoliv jsem nikdy netvrdil že by mě hraní FIFY nebavilo, ba naopak, ovšem vždy je co zlepšovat a tak jsem se i já těšil na inovované ovládání a herní mechanismy, ovšem byl jsem celkem překvapen že hratelnost zůstala úplně stejná, pouze bylo jinak rozloženo ovládání, které mí navíc přišlo podivné, ale během chvilky se mi dostalo do ruky a pak už to frčelo jako za starých časů.

 
 FIFA 09
 
 Také přidám jeden postřeh se kterým možná nebude spousta lidí souhlasit, ovšem nikdo mi to nevymluví. Pan Rejžek by mě určitě nazval jako "Rudý póvl z Letné neschopný přiznat porážku a vinu shazující na všechno ostatní", ovšem pravdou zůstává že mi rozhodčí přijdou často cinklí. Spoustu soubojů tělem jako by vůbec neviděli i když byly za hranicí pravidel a nebylo vyjímkou ani stažení ve vápně, bohužel bez očekávaného hvizdu. Jasně asi všechny hry se snaží o co největší realitu, ovšem pokud si v EA mysleli, že hráče potěší tím, že je rozhodčí budou poškozovat v těch nejdůležitějších chvílích vypjatých a důležitých zápasů, zmýlili se.
 
FIFA 09

 Nanejvýš kuriózní je jeden nový bug, který jsem viděl poprvé a to hraju FIFU už asi od ročníku 99. Nevídaná věc, kdy už soupeř vystřelil, míč minul tyč, prolétl postranní síťkou do brány a zničehonic už mohl můj brankář jen lovit míč ze sítě. Jak je tohle možné ? Lidem kteří za obrovské peníze tvoří rok co rok velkou hru, by snad nemělo dělat problém udělat kvalitní počin bez takovýchto chyb, které hráče jen a jen znechutí. škoda, to je další zbytečná maličkost která kazí celkový dojem.

FIFA 09


Co letos můžeme hrát ?

 Tak tady těch změn opravdu moc není, z loňska nám zůstali Manažerský mód, Be A Pro, turnaje, Národní ligy. Nepřibylo nic nového, pouze nám ubyla zónová hra. Pochvalu ovšem zaslouží opravdu povedená novinka, Adidas Live Season. Každý týden se nahrají informace o momentální formě hráčů a podle nich se bude Vaše hra odvíjet. Hráč který bude v reálu v herní pohodě promění vyloženou šanci, ovšem ten komu se nedaří ani netrefí bránu. Velmi zajímavá novinka, kterou určitě hráči s vděkem přijmou. Samozřejmostí že nikdo nebude sledovat hráče ze všech soutěží které ve hře nalezneme, ovšem budeme znát formu hráčů z Anglické, španělské, Italské, Německé, Franouzské a Mexické lize. Tady ač se opakuji, nemohu jinak než pochválit.

 Jinak je bohužel výběr herních módů stejný, bez nějakých znatelných změn. Ovšem i tak můžeme být spokojeni. Osobně jsem zvědav co lidi zaujme více, zda ALS ve FIFĚ, nebo oficiální a licencovaná Champions League v PES 2009. Nechme se překvapit co přijde hráčům více k chuti.

FIFA 09

 Takže, abych vše shrnu. Letošní ročník slovutné série přinesl vylepšenou grafiku, ovšem se spoustou nedotažeností. Hratelnost zůstala stejná pouze se změnilo rozložení kláves, které je ovšem dobré a jsem s ním spokojen. Herní módy zůstaly stejné, ale přibylo Adidas Live Season. Takže výsledek ? Ambiciózní hra, která ovšem obsahuje spoustu chyb a chybiček a nedotažeností. Takže, třeba zase za rok ? Třeba to zase bude o něco lepší, letos jsme se sice dočkali lepší hry než vloni, ovšem žádný velký skok to nebyl.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: Operační systém Windows XP/Vista
CD/DVD mechanika
Procesor: 2400 MHz
Operační paměť s 1000 MB RAM
3D

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.