STCC The Game - recenze

Autor: Jan Vrba | 07.12.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Závodní
Další závodní hra spatřila světlo tohoto světa. Jak obstojí v konkurenci s Need For Speedem či Girdem se dozvíte právě tady!

Další švédská hra (viz recenze Penumbra: Requiem ),kterou jsem si vybral pro své recenzentské počiny. Její název zní STCC The Game. Žánr závodní hra, vytvořilo ji švédské studio SimBin. Dokáže tento počin plně konkurovat legendárním závodům Need for Speed či americké sérii Nascar anebo upadne do věčného zpomnění průmněrných závodních simulátorů ?


Jen si to představte. Zbývá deset minut do začátku závodu. Připravujete se se svým týmem na závod, dolaďujete detaily či si znovu procházíte nazpaměť naučenou trať. Zrychluje se srdeční tep, stoupá hladina adrenalinu v krvi. Ve vzduchu je cítit zvláštní "vůně" závodnického řemesla. Máte jediný cíl: Vyhrát! Začíná odpočítáváni. Tři, dva, jedna, START! A závod, váš životní závod právě začal! Uchytíte se na poli zkušených závodníků, nebo si již do kabiny závodního vozu v životě nesednete?

Podívejme se nejprve do historie. Zkratka STCC The Game znamená Swedish Tourng Car Championship. Hra se před nedávnem jmenovala WTCC Game (jednoduché, akorát místo Swedish si doplňte "World"). Už nějaký ten rok ji můžeme spatřit v obchodech. Konkrétně dva roky. Prozatím nejlépe hodnoceným dílem je Race 07: Official WTCC Game, jenž získal přibližně 78% v hodnoceních (zdroj hodnoceniher.cz). Dokáže tento nový díl překonat dosavadního leadra této závodní série?

Na začátku bych chtěl objasnit, že tato série rozhodně není nějakým zelenáčem na počítačovém bitevním poli vzmítaném ve váklách různorodých sérií! Nadruhou stranu zase až tak moc inovací nepřináší. Need for Speed série je mnohem inovativnější, ale to je již otázka vkusu vás, hráčů a nás, recenzentů, že ano ?


Již asi po dobu mírně překračující dvě léta se v našich DVD-romkách oběvují datadisky, starající se o uržení série SSTC The Game (dříve známa jako Race The WTCC Game), na oživovacích přístrojích. Avšak tato série ne a ne vstát z nemocničního lůžka a zaútočit na své protivníky v podobě desítek dalších závodních simulátorů na trhu. Tímto ročníkem ale přichází změna! Velká změna! Vážení dámy a pánové, představujeme Vám Race The WTCC Game ! Připravit... 3, 2, 1 GO!

V úvodních odstavcích jsem napsal, že tato série neoplývá nějakými extra inovacemi. Ale přecejen se zde něco málo najde. O co jde? Zaprvé tratě. Hlavně domácí, švédské tratě, jsou propracovány opravdu do nejmenších detailů. Tak třeba takový Mantorp anebo Knutstorp jsou plně upraveny pro opravdu realistický požitek z jízdy a samotného závodu se vším, co k němu patří. A to mluvím nejen o zpracování tratí, ale i o okolí.

I samotná AI se zkvalitnila v tom smyslu, že ostatní řidiči jsou vcelku dost agresivní a nedají Vám nejmenší šanci vyhrát, pokud zaváháte! Jsou to závody na život a na smrt ve švédském pojetí. No to už možná přeháním, ale onen útočný styl jízdy je ve hře cítit. Mezi vozidla, která budete prohánět po různorodých tratích, patří například auta značek Volvo, BMW či Audi. Musím dodat, že autoři si dali záležet na každém detailu, což se týče řízení auta a opravdu, věřte nebo ne, většina z aut se řídí jinak.Každé z nich má zkrátka jiné pojetí jízdy. Mezi nejlepši auta samozřejmně patří auta ze série Audi, jenž většinou jsou dostatečně rychlé, ale i stabilní v zatáčkách. Nebojte, na hru STCC The Game nejste sami. Musím připomenout přítomnost nějakých těch pomocníků, jenž vám ve hře pomáhají. Na výběr máte od závodních aut třeba i monoposty Formule 1.

 Hra sice je situována jako plnohodnotná, ale ve skutečnosti na mne působí pouze jako další datadisk. Mínusem jsou třeba nedodělané textury po boku tratí či ve vozech. Takže do mínusů bych zařadil vedle grafky a ofensivního pojetí jízdy AI také i malé množství inovací. Tuto hru bych spíše zařadil do nadprůmněrného průmněru. Zkrátka nedosahuje kvalit NFS, Gird či dalších, ale je lepší než nějaká odbytá závodní hra! Má v sobě nějaké to kouzlo, které vás přitáhne a donutí si zajet alespoň pár závodů. Dalším mínusel, jenž mne opravdu zklamal je ten, že si dokonce nemůžete vytvořit ani vlastní profil. No co dodat?Pro akčněji založené hráče zajisté bude tato hra tím pravým ořechovým, neboť je to opravdu akční závodní simulátor. Dlaším plusem je třeba ona přítomnost různých asistentů v tomto závodním simulátoru. Jinak všeobecně se ke hře doporučuje vlastnit GamePad, ale ten už asi většina z vás má, nebo ne? Ještě jeden klad bych mohl zmínit, a to sice vcelku nízkou cenu.


Ne! Povožovat hru STCC The Game za špatnou by bylo hřích! Ale zároveň ji považovat za hru přesahující kvalit The Gird nebo Need for Speed by bylo otřesné. Ve hře si užijete dostatek adrenalinu v krvi, krásně zpracované vozy či nabídku aut.

 

 
 
 Zkusme se ještě podrobněji věnovat porovnání této hry s konkurencí. Zajisté, většina z Vás zná herní série, jako je Need for Speed či ColinMcRae Rally. Need for Speed a STCC jsou rozdílné hry. Dokonce natolik rozdílné, že se nedají moc dobře srovnávát. Hlavním rozdílem je prostředí, ve kterých se jednotlivé závody odehrávají. Když se řekne NFS, všichni si jistě vybaví undergroundové závody ve městech, při níchž se málokdy dodržují pravidla bezpečného silničního provozu, že? Sérii STCC mnoho lidí nezná tak dobře, ale těm, co ji znají, se zajisté vybaví závody na okruzích po celé Evropě. V těchto závodech autoři kladou důraz na domácí, tedy převážně Švédské, závodní okruhy. Ty jsou opravdu dobře zpracovány. Samozřejmně, že tyto závody probíhají v zcela legálním a férovém prostředí. Tedy, alespoň na oko férovém prostředí. Však víte, jak to mnohdy chodí tam, kde jde o hodně peněz (F1 atd..), že jo!
 
 Jak jsem již napsal, pokud jste nadšenci undergroundových závodů se zvláštní zálibou porušování téměř všech platých pravidel silničního provozu, tato hra Vás moc nezaujme. Ale na druhou stranu, pokud milujete poklidné závody, tato hra vás sice zaujme, ale...
 
.. ono "ale" spočívá v určité nepropracovanosti. Týká se to také možnosti nastavení asistentů, téměř ve všech aspektech hraní (ale pozor, závody vám asistenti neodjedou). To z hry činí trošičku více arkádovější, než by ji fanoušci opravdu chtěli, ale to je již věc vkusu. Toť vše.

Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace:  Pentium 4 3 GHz, 2 GB RAM, grafika 512 MB (GeForce 6800 nebo lepší), 2.5 GB HDD, Windows XP/Vista

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.