Dead Space - recenze

Autor: Marek Škácha | 21.12.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Pokud někde existuje Peklo, pak loď Ishimura je branou do něho.
Electronic Arts je hodně velká videoherní firma, kterou mnoho lidí nemá rádo. Neustále vyrábí nové díly do svých starších sérií a nesnaží se příliš měnit zavedené styly. Kupříkladu nové Need for Speed se hodně nepovedlo a EA si bude muset dát příště pozor, jaké hry chce dál vydávat. Jenže najde se i pár výjimek. Mezi nimi je například Army of Two, skákačka Mirror’s Edge či právě hororová střílečka Dead Space.

USG Ishimura je největší planetoborec, kterou zemská flotila má. Přilétáte k ní jenom z toho důvodu, že Ishimura má nějaké drobné problémy a brzo byste měli opět odletět. Jenže už na začátku se objevují první špatné náznaky. Na vaše rádiové zprávy se nikdo nehlásí a vy tak musíte situaci zkontrolovat z paluby. Přistávací manévr se nepovede podle představ a rázem se ocitáte uprostřed neznámého místa. Společně s vámi je i čtyřčlenná posádka vaší rakety. Ze začátku nemáte o ničem ani tušení a snažíte se přijít na to, kde to všichni sakra jsou. Jenže jakmile zmáčknete jedno z prvních tlačítek, situace se stává ještě horší než předtím. Dva z vašich přátel umírají a vy se musíte spolehnout jen sami na sebe, protože jste odtrženi od zbytku party. Ta se skládá z kapitána Zacha Hammonda a Kendry Daniels, která vám bude po většinu času říkat co máte dělat. Jenže na palubě je ještě jedna osoba, pro vás velmi důležitá. Vaše dívka Nicole, kterou budete také hledat.

Když budete procházet po jednotlivých palubách, nemusíte ani moc důkladně, tak nejenom že budete nálezat náboje a lekárničky, ale také záznamy původních členů posádky. Ty mohou být jak textové tak video a poodkrývají vám postupně zamotanou zápletku příběhu. Díky nim se tak dozvídáte kdo to celé připravil a naopak koho je potřeba zachránit.

Dead Space

O situaci na lodi ze začátku nevíte vůbec nic, jen že se po ní pohybují divné kreatury. Až pak se dozvídáte, že vlastně bojujete s původní posádkou. Ta zmutovala do opravdu nechutných podob a vy se budete muset neustále přemlouvat, abyste za ten další roh nakoukli, protože atmosféra je opravdu dusná. Pohybujete se po palubě a neustále slyšíte křiky, řev, zvuky zrůd, které se neustále líhnou. Nevíte jestli na vás něco neskočí, potvory lezou opravdu z každé škvírky a musíte tak postupovat velmi obezřetně. Zabíjení nepřátel také není tak snadné jako u ostatních podobných stříleček. Nestačí potvoře ustřelit hlavu. Každá kreatura má v sobě malého parazita, který je zakuklen v jedné z končetin, takže nejlepší taktikou je střílet na nohy a ruce, ušetříte tak mnoho nábojů, které jsou v pozdějších fázích opravdu nedostatkové zboží.

Na to abyste přežili potřebujete odpovídající zbraňový arzenál. Zbraní na palubě Ishimury naleznete celkem 7. Možná se to zdá málo, ale každá z nich má i sekundární mód, takže dozajista vystačí. Ze začátku máte plazmovou řezačku, která nepůsobí jako pistole v každé druhé hře, kdy když se dostanete k nějaké silnější zbrani, tak ji zahazujete, naopak. Řezačka vám v pohodě vystačí na slabší protivníky, které budete potkávat v průběhu celého putování po lodi. Pak se dostanete i k pulzní pušce či rozparovači. Právě rozparovač je asi nejbrutálnější zbraň. Ovládáte totiž na dálku kotouče z cirkulárky, takže si vaši nepřátelé opravdu užijí chladného kovu. Krev z nich všude stříká a vy tak chápete, proč je hra pouze pro 18+ only.

Dead Space

Nepřátel není moc velké množství, ale i tak dostatečně uspokojí náruživého hráče. Na začátku potkáte klasické zmutované lidi, které vás ohrožují především ostrými končetinami, či ostnatou tlamou. Postupem času narazíte na zmutované děti či malé, divné potvory, které se vyskytují ve velkém množství a vy tak s nimi budete mít hodně práce abyste je všechny rozstříleli, můžete ale také utéct, což vám někdy zachrání život. Ke konci hry se objeví i úplně nové potvory jako vojáci s rychlostí, kterou by jim mohl závidět i sprinter Bolt. Ishimura nenabízí jen zmutované nepřátele, ale někdy potkáte i přeživší, kteří se nezměnili, ale nevydrží to, co se kolem nich děje a raději se zabijí. Občas jsem se divil, že podobnou věc neudělala i hlavní postava, protože hodně věcí, na které musíte koukat, rozhodně jen tak nezapomenete.

Nejste profesionální voják, který by byl zvyklý na nastalou situaci, ale jste jen „obyčejný“ technik. Takže vašimi úkoly budou většinou opravování různých systémů, jenže nikdy to není tak snadné. Téměř vždy se něco nevyvede a vy tak musíte opět něco zapojovat, odpojovat, opravovat, hledat a další podobné věci, které techniky na obrovské vesmírné lodi normálně dělá. Asi někomu bude vadit, že úkoly jsou velmi jednotvárné, ale občas se dostane i na menší bonusy v podobě fyzikálních puzzlů. Podobně jako třeba v Half – Life 2 máte možnost pohybovat s vzdálenými předměty pomocí speciální funkce, která je na vaší pistoli. Můžete tak přitahovat vzdálené předměty a různě s nimi pohybovat. Je to tedy velmi vítané zpestření od toho monotónního pobíhání na palubě. S tím také souvisí, že se velmi často dostanete do stavu s nulovou gravitací. Všechno kolem vás se tak vznáší a vy se jen kocháte, jak to krásně vypadá. Můžete také zpomalovat všechny objekty s pomocí stáze. Tu si musíte doplňovat u stázních stanic. Stáze vám poslouží především v boji s velkou skupinou nepřátel. Můžete si většinu z nich zpomalit a v klidu odstřelit. S puzzly také souvisí objekty, které se pohybují extrémně rychle, a vy byste tak nestihli provést danou akci. Jednou z věcí jsou rozbité dveře, které se strašně rychle otevírají a zavírají, takže vás velmi snadno zamáčknou a vy tak můžete hledat poslední uloženou pozici. Stačí tedy stisknout potřebnou kombinaci tlačítek a rozbité dveře už nejsou vaším problémem.

Dead Space

Na začátku jsme uvedli, že Dead Space není obyčejná střílečka. Jde totiž především o horor. S velkou skupinou příšer se potkáte opravdu jen výjimečně, většinu času bojujete jen s jedním či dvěma, ale i to stačí na to, abyste se báli o svůj holý život. Atmosféra hororu je všudypřítomná, světla nefungují nikdy na stoprocent a většinou jen poblikávají. Průběh hry si nemůžete libovolně ukládat formou quick save, to by všechen strach byl ten tam. K ukládání slouží ukládací stanice, které jsou ale velmi dobře rozmístěné a jen velmi málo situací vás donutí nahrávat ze vzdálené stanice.

Dočkáme se i menších RPG funkcí. Vaše tělo chrání speciální technická zbroj, kterou, stejně jako zbraně a další věci, můžete upravovat. Na speciálních stanicích vylepšujete vaše zdraví či zbroj. U zbraní si upravíte počet nábojů v jednom zásobníku účinnost či dostřel. Každý si tedy upraví zbraně dle své potřeby a zvyku. Chcete střílet na dálku? Vkládejte dané součástky do dané oblasti. Možností je opravdu hodně.


Electronic Arts tak znovu překvapují. Tentokrát ne díky svým špatným hrám, ale naopak. Dead Space se povedl, hodně povedl. Jedná se o skvělý hororový zážitek, který sice nemá dlouhou herní dobu (hru sem dohrál za cca 7 hodin), ale právě díky tomu budete chtít neustále objevovat tajemství, které se na lodi USG Ishimura usadilo. Dalším menším problémem, který mi vadil, je dost natahovaný konec. Někdy ve 4 hodině hraní sem si říkal, že už bych to mohl dohrát, ale neustále se objevovaly nové a nové problémy, které bylo potřeba řešit. Je to ale čistě subjektivní pocit. S vydáním hry vychází i anime film Dead Space: Downfall mapující události, které se staly právě před vaším příletem, takže se dozvíte vše podstatné co hra neprozradila. EA potvrdilo, že druhý díl určitě bude a já osobně se ho nemohu dočkat.

Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace: CPU 2800MHz
1024 MB RAM
grafická karta s 256MB RAM (GeForce 6800 / Radeon X1600)
vyžaduje připojení k inter

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.