Po přečtení spalte - recenze

Autor: Vladimír Nagl | 14.12.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Dlouho očekávaný film reřisérských es, bratrů Coenových je tu. Jak dopadl v tvrdé konkurenci?

Žánr: Komedie / Drama 
Místo původu: USA, 2008, 96 min

Režie: Joel Coen, Ethan Coen
Hrají: George Clooney, John Malkovich, Tilda Swinton, Frances McDormand, Brad Pitt, Richard Jenkins, J.K. Simmons, David Rasche, Olek Krupa, Jeffrey DeMunn, Crystal Bock, Dermot Mulroney

 

 

 

 

 

 

V předvánoční čas kvalitních komedií tento rok moc neurodilo. Ty černé by jste spočítali na prstech jedné ruky poloprofesionálního dřevorubce. Snímek Po přečtení spalte zahajoval letošní Benátský filmový festival. V současné době je filmovou akademií navržen na Zlatý Glób, za nejlepší komedii, nebo muzikál za rok 2008. Očekávání bylo hlavně u příznivců této režisérské dvojice jistě velké, závěr?

 

 

Rozjezd filmu je vcelku pomalý, ostatně jak je u Coenovských děl standardní. Příběh již na první pohled vypadá tak trochu neuvěřitelně. První třetina 93 minutové stopáže vás zlehka zavede do světa agenta CIA Osborna Coxe (John Malkovich). Jeho žena Katie (Tilda Swinton) ho tajně podvádí se spisovatelem dětských knih Harrym (George Clooney), který má v součtu zálib kromě střídání milenek hlavně výrobu erotických pomůcek ve svém sklepě. Vše začíná v den, kdy Osborne dostane po dlouhých letech služby vlasti vyhazov, kvůli alkoholismu. Zmítán vztekem a křivdou se rozhodne napsat knihu o svém životě. Memoáry se ovšem celkem zajímavou cestou dostanou do rukou Chada a Lindy, pracovníků zdejší tělocvičny. Rozjíždí se bláznivý kolotoč vydírání, nehod, vražd a hlavně vtipných scének.

 

 

 

Jak se nechali na oba bratři Coenovi slyšet, všechny roly kromě Tildy Swinton byly psány hercům přímo na tělo. Už tento fakt by měl zaručovat kvalitní dialogy a vůbec udržení určité úrovně jejich další komedie. Frances McDormand v roly Lindy Litzke zastupuje ve filmu nebetyčnou vypočítavost a touhu po kráse. Největším hereckým plusem Po přečtení spalte je jednoznačně Brad Pitt. Jakožto potrhlý zaměstnanec tělocvičny Hardbodies Chad, do své pro něj tak netypické role pronikl a působí vcelku věrohodně. Totéž se dá říci i o Tildě Swinton, coby chladné a záletné ženě Osborna Coxe. Zvolené herecké obsazení nese své ovoce a i když poprvé od Millerovi křižovatky (1990) nestál za kamerou Roger Deakins, (v době natáčeni Po přečtení spalte pracoval na snímku Nouzový východ režírovaný Samem Mendesem) jednotlivé scény jsou vykresleny barvitě a střídmě.

 

 

Rozvláčný začátek filmu vystřídá svižná akce a pár vtipných momentů. Slovo „fuck“ zde uslyšíte o trochu více, než jste tomu zvyklý u slaboduchých amerických filmů a to přesně 60x, což snímku podle mého názoru přispívá menší částí k realističnosti postav. Coenovský humor teče proudem a závěr filmu, stejně jako film samotný působí dojmem nedopečeného koláče, na dnešní poměry ale velmi dobrého.

 

 

Černý humor, sarkastické poznámky, odkazy na nešvary a problémy dnešní upadající společnosti. Toto vše se vás zmocní při cestě z kina. Po přečtení spalte se sice nevyrovná snímkům jako Big Lebowski, ovšem má jistě co nabídnout i svátečnímu divákovi a rovněž neurazí ani fanoušky režisérské dvojice bratrů Coenových.

 

 

 

 

 

 

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.