Harry Potter a Princ Dvojí Krve - recenze

Autor: Vojta Uher | 30.12.2008
Žánr:  PC  | Recenze  | Adventury
Další pokračování arkádové adventury se slavným čarodějnickým učněm, Harry Potterem v hlavní roli.

Nebude to trvat dlouho a v našich obchodech se objeví další díl arkádové adventury Harry Potter a Princ Dvojí Krve, jehož námět má na svědomí britská spisovatelka J.K.Rowlingová. Princ Dvojí Krve je její již šestá kniha o čarodějnickém učni, který se krátce po narození stal hrdinou a nadějí celého kouzelnického světa a mimo to také úspěšně pobláznil masy lidí ze světa reálného. Ovšem stejně tak, jak tomu bylo ve všech případech předchozích herních ztvárněních, i poslední díl je inspirován především filmovou adaptací a vývojáři pravidelně využívají také tváře herců a filmové rekvizity. Hra je vyráběna zároveň s filmem, k jehož scénáři má studio od začátku přístup, a který se tedy stává základní předlohou. Z toho vyplývá, že dobrodružství Harryho Pottera v hratelné podobě odjakživa bylo spíše atrakcí pro jeho fanoušky, než pořádnou hrou, která by mohla konkurovat ostatním adventurám podobného stylu. Nehledě na to, že i na stříbrném plátně bývá interpretace většinou pouze přibližná a více než na samotné jádro děje se příběh soustřeďuje na sentimentální pasáže prokládané Harryho románky, což jistě zaujme především osazenstvo něžného pohlaví. Dá se tedy předpokládat (a v minulosti to bylo i mnohokrát dokázáno), že samotná hra nám o příběhu asi moc neprozradí a že ti, kteří si předtím nepřečtou knižní předlohu, ho ani nemohou pochopit. Nicméně práva na Harryho Pottera má předplacené EA, takže s tím se nedá nic dělat.

 I tak nám vývojáři slibují zajímavé možnosti, které těžko jiná hra nabídne. V první řadě je to pochopitelně samotný námět šestého školního roku v Bradavicích. Harry Potter se čím dál víc upíná k představě zničení jeho úhlavního nepřítele Voldemorta, který mu ve velmi raném věku nemilosrdně popravil rodiče. Doba je zlá, temný pán o sobě dává stále více vědět a pro získání absolutní moci je schopen udělat naprosto cokoliv. Lidé jsou vyděšení a ministerstvo kouzel si samo neví rady. Poslední nadějí na navrácení pohody a klidu světu je dospívající chlapec Harry Potter. Ten jediný přežil smrtící útok toho, jehož jméno se nesmí vyslovit. Stává se tedy vyvoleným a svou zásadní úlohu a zodpovědnost si velmi dobře uvědomuje. Aby mohl obstát ve finálním boji s Voldemortem, musí se o něm dozvědět co nejvíc, v čemž mu pomáhá jeho oblíbený pan ředidel Albus Brumbál. Prostřednictvím kouzelnických pomůcek a triků mu ukazuje své vzpomínky na Toma Raddla coby mladého kluka studujícího v Bradavicích. Součástí taktiky k zničení Voldemorta je nalezení všech viteálů, které jsou schované na různých místech, jenž Harry společně s brumbálem musí vypátrat. Není to ovšem nic jednoduchého, neboť temný pán své věci velmi dobře chrání a střeží. Harry má však větší obavu z případných zrádců přebývajících přímo mezi stěnami bradavicekého hradu než před samotným Voldemortem. Napadají ho jistá podezření, která mu profesor Brumbál neustále rozmlouvá. Další záhadou je osoba vystupující pod přezdívkou Princ dvojí krve, kterého se Harry a jeho přátelé také snaží vypátrat. Kromě těchto problémů Harrymu začínají dělat starosti děvčata, která ho jakožto puberťáka zajímají stále víc. Po tom, co se rozešel s Cho, cítí čím dál větší náklonnost k Ronově sestře Ginny. Atmosféra je v této části ságy velice temná a děj je plný zvratů a nečekaných událostí, což samozřejmě všichni, kdo četli knihu, ví.

 

Zadruhé se ve hře vyskytuje množství autentických prvků jako jsou například kouzelnické souboje, kterých se můžete účastnit a trénovat své umění, výroba lektvarů, jenž připravujete pomocí míchání nejrůznějších přísad, a v neposlední řadě také famfrpálové zápasy, kdy v kůži našeho schopného chytače vedete na létajícím koštěti Nebelvírský tým v vítězství. Toto všechno vám připraví zcela unikátní zážitek. Zatímco nejstarší tituly této herní série byly spíše hopsačky-skákačky postavené především na hromadění fazolek a sběratelských karet, u Prince Dvojí Krve slibují vývojáři interaktivní prostředí a optimalizaci k modelu ovládání na konzolích Wii.

 

Možná se tedy dočkáme nějakých novinek v ovládání a herních principech. Vedoucí studia EA Bright Light, Harvey Elliott říká, že šestý Harry se má stát přechodným dílem na poli her vytvořených podle filmové předlohy, a věří, že se stane nejzábavnějším a nejlepším titulem série. Filmovou podobu hře dají taky originální hlasy některých postav jako je Ron Weasley, Draco Malfoy či Lenka Láskorádová. Obličeje jednotlivých charakterů jsou tvořeny dle reálných fotografií herců. V pohybu po škole čar a kouzel budete mít absolutní volnost. Mimo Bradavice se podíváte například do Doupěte, jeskyně viteálů, úschovny lodí či astronomické věže. Grafika není nic zázračného, ale na připomenutí několika čarovných situací zřejmě postačí. Papíroví panáci na tribunách famfrpálového stadionu, který můžete vidět na screenshotech, mi okamžitě připomněli fanoušky horních řad sedadel starších ročníků série NHL. Ale to nevadí. Jsem přesvědčen, že potteromaniakům stačí náznak kouzelnického světa a fantazie a znalost celého příběhu se o autentičnost postarají.

 

Herní podání Prince Dvojí Krve bude klasickou zábavou pro zasvěcené a milovníky příběhů J.K.Rowlingové. Náročnějším hráčům tento titul asi nic převratného nenabídne, jde zkrátka o to, vyzkoušet si alespoň přibližně, jaké to je být Harrym Potterem. Vše záleží na tom, jak se dílo vydaří filmařům a jak se se scénářem poperou hoši a dívky ze studia EA Bright Light. Hra má v nejbližší době vyjít společně s uvedením filmu do kin. Dostupná bude prakticky pro všechny platformy (PC, PS3, X360, PS2, Wii, PSP, NDS, Macintosh a mobilní telefony).

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.