The Void (Tension) - preview

Autor: Vojta Uher | 19.01.2009
Žánr:  PC  | Preview  | Adventury
Hororová psycho-filozofická adventura od tvůrců Pathologic, co tu ještě nebyla.

Ice-Pick-Lodge je ruský vývojářský tým, který nás už překvapil šílenou survival-hororovou akcí Pathologic. Hra byla velmi výstřední a kombinovala vlastně všechny možné žánry. Podobně je na tom taky další jejich titul nesoucí název The Void. Tato psycho-akčně-hororová adventura již vyšla na jaře v Rusku pod názvem Tension a slavila dost velké úspěchy.

 
 

Prakticky vývojáři o evropském vydání nic konkrétního neprozrazují, o příběhu nemáme téměř tušení. To, co víme je, že základem celé hry bude boj o život a přemožení prázdnoty, ze které musíte za každou cenu uniknout. Půjde o to celou tu hrůzu zahalenou temnotou zničit a zachránit něžné bytosti trýzněné okolními negativy. Když se podíváte na videa a screenshoty, na jednu stranu na vás dýchá hororová atmosféra jakýchsi neútulných prostor, strach z neznáma a surrealistické kompozice nepochopitelných exteriérů ve vás zanechávají smíšené pocity, na druhou stranu jsou tyto scény prostříhány záběry na tancující nahou dívku symbolizující snad osvobození či nedostupnou krásu. Ať je to jakkoliv, je to fascinující. Prostředí vypadá dost zuboženě, ale také působí velmi psychotropně a symbolicky, jakoby to celé znamenalo nějaké reálné situace či emoce člověka v nadpřirozeném podání. Možná to trochu přeceňuji, ale samotná podstata a princip zvaný jedním slovem Lympha je vlastně životním posláním.

 

Není jednoduché jen tak vysvětlit, co to Lympha vlastně je, neboť The Void je prakticky filozofické dílo zabývající se samotnou existencí a jejím původem. Lympha představuje veškerou energii, která může život dávat a zároveň také brát, je to něco, co je pro vás naprosto důležité, cosi, co vám umožňuje dýchat, pohybovat se a něco dělat. Je to také základem veškerých vašich schopností, díky ní můžete léčit stromy a nebo zabíjet nepřátele. Kdybych to chtěl k něčemu přirovnat, napadá mě možná Matrix. Není ale jedna Lympha jako druhá. Záleží na její barvě, kterých je ve hře sedm druhů. Lympha a barva k sobě patří jako tělo a duše. Každá varianta Lymphy má své unikátní vlastnosti a jejich použitím můžete docílit různých výsledků a reakcí. Lymphu používáte k veškerému vašemu konání. Když cestujete, mluvíte s někým, bojujete, bráníte se nebo něco hledáte, tehdy vždy potřebujete Lymphu, bez ní by nebylo nic možné. Je to vaše zdraví, energie, zbraň i platidlo. Postupem času hráč zjistí, jak která barva reaguje či ovlivňuje prostředí, takže si na kombinaci barev může vybudovat strategii, pomocí které se dostane k vítězství. Na množství a druhu použité Lymphy závisí také konec hry, kterých je celkem 11. The Void není lineární záležitostí, můžete být kreativní a prostředím procházet na sto způsobů. Svou energii získáváte z předmětů, které vás obklopují, z krve lovce, pochytaných monster nebo stromu, který přivedete k životu. Celé je to jako cesta z temnoty k dobru nebo naopak. Hra bude rozdělena do dvou frakcí na Sestry a Lovce, ke kterým se buď přidáte nebo proti nim budete zbrojit.

 
 

Ovládání je zcela unikátní. Kursorem myši si vyberete jednu z barev Lymphy a nakreslíte na obrazovku určitý ornament, který má svůj osobní význam. Můžete takto využívat interaktivního prostředí a z neživých objektů si dělat přátele a likvidovat s jejich pomocí protivníky. Například když chcete zničit netopýry poletující vysoko v chmurných oblacích, můžete je sestřelit několika způsoby. Buď proti nim vyšlete paprsek smrtící energie, který ovšem není tak účinný, nebo využijete předmětů ležících na zemi. Třeba se k vašim nohám přikutálí koule jakéhosi trní, kterému zkrátka vdechnete část své Lymphy a tuto energetickou naváděnou kouli vrhnete k nebesům. Nepřátelé jsou v této hře skutečně roztodivní. Člověk by řekl, že ten designer byl snad pod vlivem nějaké halucinogenní látky, když to vymýšlel. Velmi zajímavý mi přijde kupříkladu robot pohybující na dvou pásech, z jehož těla vystupuje zahnutá roura, na jejímž konci je obrazovka, která zobrazuje obličej oné mašiny. Jakoby kolem krku má stroj děla, ze kterých střílí rakety. Zakreslením příslušného hieroglyfu se vám obraz poněkud rozplyne a rakety se vás vůbec nedotknou. Následně prostřednictvím Lymphy vyšlete proti robotovi paprsek, kterým mu likvidujete jednotlivá děla, až ho úplně zničíte. Směr střely udáváte malováním trajektorie. Toto „kreslící“ ovládání si koneckonců můžete vyzkoušet i ve flashové aplikaci, kterou mají vývojáři na oficiálních stránkách hry (http://www.tension-game.com/drawing_en.php).

 
 

The Void vypadá nanejvýš působivě. Zdá se, že ruský tým konečně vymyslel něco nového, co tady ještě nebylo, něco mystického, co nás povede k zamyšlení nad světem. Ať tímto vším mysleli autoři cokoliv, nemělo by nás to zklamat. Grafika vypadá hezky nápaditě a i videa dávají tušit, že to nebude jen tak nějaká obyčejná adventura. Společnost Atari se chystá hru vydat v polovině března.

 

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.