FUEL - preview

Autor: Vojta Uher | 01.02.2009
Žánr:  PC  | Preview  | Závodní
Multiplayer: ANO
Zapomenutá masivní závodní hra se po osmi letech vrací na monitory.

Je to pravda. Na FUEL vývojáři společnosti Firetoad Software hodně sázeli. Mělo se jednat o unikátní závodní titul, který hráčům nabídne maximální optimalizaci a možnost posadit se za volant, řidítka a kormidlo množství strojů jako jsou buginy, čtyřkolky, motorky, motorové čluny a samozřejmě auta. Originálním prvkem také bylo přesouvání se mezi jednotlivými závody pěšky, kdy vaše postavička musí překonávat různé překážky takovým způsobem, aby jí vystačila energie, která jí v průběhu akcí neustále klesá. To vše by bylo moc hezké, ale dočkáme se toho vůbec? Na tomto projektu se začalo pracovat už v roce 2001, kdy se hra ještě jmenovala Everglade Rush, vývoj byl odložen a v roce 2003 se díla chopila firma DreamCatcher, která začala uvolňovat nové informace, vydání bylo opět posunuto na rok 2004. Zase se nic nestalo. Poslední záchvěv dali autoři najevo koncem roku 2005. Dnes na FUELu pracuje Asobo Studio a vydat by ji měl ještě letos Codemasters, což po úspěchu se závodní hrou Race Driver: GRID je vcelku rozumný krok, neboť FUEL by měl fungovat na vylepšeném enginu GRIDu. 

FUEL
 

Oproti prvnímu konceptu se současná podoba hry výrazně posunula kupředu. Nejdříve měl být FUEL optimalizovaný pro co největší počet grafických karet a úplně prapůvodně měl fungovat jako techdemo na GeForce 3, což je vzhledem k dnešní devítkové řadě GF opravdu dědeček, takže i to technické zpracování působilo spíše archaicky, když měl v roce 2006 vyjít. Dnešní visuální zpracování je více než uspokojivé a vzhledem k tomu, že se hra chystá také na Xbox360 a PS3, není divu. Těžko by někdo na next-gen konzolích překousnul grafiku odpovídající standardu DirectX 8 (tedy asi jako na PS1). Proto se tyto verze prezentují jako oddělené a nesouvisející, i když se mi tomu nechce věřit. Původní projekt byl prostě zrušen a teď nás čeká vydání 2009.

FUEL  

Nový FUEL přináší krom zmíněných charakteristik několik dalších prvků. Absolutní volnost pohybu v prostředí každému jistě zaimponuje. Nejedná se jen o obyčejnou okruhovou jízdu, nýbrž o neskutečnou akci v terénu, ve kterém se můžete vydat, kam se vám zlíbí. Uzavřené tratě zde samozřejmě také najdete. Vyberete si jednoho z 8 závodníků, jehož si budete moci modifikovat stejně jako vaše vozítka a se kterým se budete prohánět po závodních okruzích nacházejících se na území USA extrémně zasaženého globálním oteplováním. Jde o lokality jako Grand Kaňon, národní park Yosemit či Mount Rainier. Lidé odtamtud utekli kvůli nebezpečí a nestálému počasí. Země je zubožená, pobřeží Pacifiku rozbité pod náporem tsunami a na většině území panuje písek či savana. Naopak se našlo i několik odvážlivců, kteří se rozhodli v této nehostinné krajině soupeřit na hraně mezi životem a smrtí. Tratě jsou postavené v šílených podmínkách, obrovské skoky nad hlubokými kaňony jsou na denním pořádku a kvůli změnám klimatu se zde zbláznilo i počasí. Běžně během závodu narazíte na rozzuřené tornádo, tsunami, hurikány, písečné bouře či požáry, jenž se vám postarají o trochu toho adrenalinu. Budete muset taktizovat jak se jim vyhnout co nejefektivnější cestou, a to rychle, jinak vás zasáhne opravdu silný poryv větru, jenž s vámi zatočí několik metrů nad zemí. Hurikány kolem sebe rozhazují kamení, stromy a různé jiné předměty, které vás můžou trefit a poškodit vám vůz nebo pěkně znesnadnit řízení. Funguje pravidelné střídání dne a noci. Území by mělo mít 5000 čtverečních mil protkaných cestami 100 000 mil dlouhými s vykreslováním do 40-kilometrové vzdálenosti. Příjemnou záležitostí je fakt, že tady nebudou existovat žádné loadingy, tudíž vaše hraní bude zcela plynulé. O zábavu se vám postará na 70 různých pozemních i vodních vozidel, které budete nuceni strategicky na jednotlivé trati měnit, abyste měli co největší šanci a nejlepší výsledek. 

FUEL
 

Další velmi očekávanou záležitostí je online multiplayer. Hra bude mít svůj singleplayerový i multiplayerový mód, a ty by měly být spojeny do jednoho celku. Zazávodit si budete moct až s 16 spoluhráči ve volném prostředí či na několika připravených tratích. Dalo by se to přirovnat třeba k Burnout Paradise. Není to rozhodně první hra, kterou Asobo Studio vytváří. Můžeme říci, že titul vychází z Grand Raid Offroad, který autoři dělali už kdysi, ale vývoj byl zastaven. Proto skoro určitě nějakou tu zkušenost z předešlého díla vnukli i FUELu. Mezi známé hry Asoba patří taktéž CT Special Forces: Fire for Effect, Wall-I a Ratatouille.

 
    
 
Na FUEL se rozhodně těšíme. Vypadá to neokoukaně a dramaticky, což nejsou zrovna charakteristické znaky závodních titulů poslední doby. Přírodní pohromy dodají hře napětí a jízdy v nebezpečném prostředí se stanou jistě nesmírně atraktivní zábavou. V kombinaci s multiplayerovým módem by FUEL mohl být hodnotným kouskem do sbírky každého, kdo má rád nějakou tu motoristickou arkádu. Hra by měla vyjít v druhém čtvrtletí roku 2009. No, uvidíme. Výrobci mají velké oči, ale jak to všechno vlastně dopadne? Myslím, že když jsme už mohli bez úspěchu čekat takovou dobu na starého předchůdce těchto autíček, tak nás nějaký ten měsíc navíc nezabije. Otázkou je, jestli vůbec po neustálém odkládání někdo bude tento titul skutečně očekávat. Teď to ale vypadá, že by se dílo mohlo konečně povést.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.