Star Trek Online - preview

Autor: Vladimír Nagl | 04.12.2008
Žánr:  PC  | Preview  | RPG
Multiplayer: ANO
Staňte se kapitánem Voyageru a vydejte se zkoumat daleký vesmír. Licencovaná MMORPG ze světa Star Treku se pomalu blíží k naší planetě.

Kapitánův deník, hvězdné datum 516782. Hluboký vesmír. Loď i posádka jsou po dlouhé době plně připraveny na nadcházející výzkum nově objevené planety. Senzory ukázaly, že předpokládaná zóna transféru je obydlena. Výsadkový team je vybaven přístroji pro sběr a sken nových rostlin a živočichů, pro jistotu také zbraněmi….budou zapotřebí.

 

 

MMORPG Star Trek Online (STO) bych stejně jako například legendární Daikatanu zařadil mezi tituly, kterým se na svět opravdu nechtělo. Firma Perpetual Entertainment (později P2 Entertainment) v roce 2002 získala jako první práva na všechny série televizní sci-fi Star Trek od právoplatného majitele CBS. Začátky projektu však provázely problémy. Přestože vývojáři kvůli práci na Star Trek Online přerušily práci na Gods and Heroes, vznikly spory s marketingovou částí o vzhled hry a samozřejmě o finanční zajištění projektu. Po dlouhých tahanicích nakonec zástupce firmy oznámil, že celý koncept a grafické podklady, kromě vytvořeného zdrojového kódu, bude předán jinému vývojářskému studiu. Cryptic Studios, autor MMORPG City of Heroes a City of Villains, přebral otěže skutečně výborně. Krátce po vyřízení všech formalit se programátoři dali do práce a spustili oficiální web na adrese http://startrekonline.com/.

 

Pomyslný začátek příběhu se bude odehrávat v roce 2409, tedy třicet let po událostech z desátého Star Trek filmu (vlastník práv na filmy Paramount Pictures) s názvem Star Trek: Nemesis. Vše plynule navazuje na děj. Klingoni a Federace jsou stále ve válečném stavu, Romulané řeší občanskou válku a Borgové vystrkují drápky víc než je zdrávo. Vy se do dění zapojujete jako student Star Fleet Academy. Jako bažant dostanete pouze základní model lodi a je jen na vás, jak rychle se dostanete na vyšší pozici. Stupňů povýšení je celkem pět. S přibývajícími frčkami bude stárnout i váš avatar, autoři tím chtějí STO dodat špetku reálnosti. Výbava lodi a rekrut posádky je zcela na vás. Postupem času, se získanými zkušenostmi a prostředky, tak pořídíte nové vybavení lodi, uniformy posádky i zbraně. Lodě si Federace kategorizovala do několika skupin, jako například křižník, výzkumná stanice nebo doprovodná loď.

Ze začátku hra nabídne pouze dvě hratelné frakce a to federaci a klingony. Výběr rasy bude překvapivě celkem pestrý. Vývojáři zároveň naznačili, že postupem času hodlají přidat možnost vytvořit si vlastní rasu. Zatím vám tedy musí stačit lidé, klingoni, vulkánové, gorni, oriané a andariané. Stejně jako v ostatních MMORPG typu World of Warcraft, i zde si budete moci vybrat mezi několika povoláními, které určí vaše místo na lodi. Výběr samozřejmě bude směrodatný pro váš způsob hraní a proto je třeba velmi rozmýšlet, jakou cestou se vydáte. Povolání se odvíjí od vaší specializace, zvolit si tak může například funkci pilota, lékaře, technika, či příslušníka bezpečnostních složek.

 

 Určitě se ptáte, jak to bude s interakcí hráčů samotných. Flotily poslouží jako taková guilda a postupem času se může společenství rozrůst až na menší přístav. Autoři přitom chtějí nalákat i sváteční hráče. Znamená to tedy, že u hry nebudete muset prosedět celé dny, abyste byli opravdu dobří. Skill tak snad konečně předčí herní čas, což je častý nešvar většiny MMORPG a podle mě hlavní kámen úrazu. Jak už to u online her bývá, budete mít na výběr mezi PVE a PVP (Player vs Player). Ke druhému zmiňovanému poslouží tzv. holodeck. Půjde o klasický souboj mezi dvěma hráči v holografické podobě.

Jako hlavní útočiště a zároveň centrum všeho obchodního ruchu bude sloužit tzv. HUB. Obrovská vesmírná loď, kde najdete nejen důležitá NPC pro další postup ve hře, ale hlavně obchodníky. Obchod bude to, co STO odlišuje od většiny jiných MMORPG. Peníze jsou ve vesmíru nepotřebné a tak téměř veškerý obchod bude probíhat formou směny zboží za zboží nebo těžce získaný spotřební materiál. Mise zadávané všudypřítomnými NPC postavami budou velmi rozmanité. Těšit se můžete jak na poklidné úkoly na vaší palubě, tak na kooperativní skupinové na nejrůznějších planetách. Autoři slibují, že hra půjde hrát celkem obstojně i sólo, bez přispění dalších hráčů. Ale co si budeme namlouvat, Masive není v označení těchto her (MMORPG - masive multiplayer online role playing game) jen tak pro legraci a tak logicky hraní ve skupině bude mnohem zábavnější. Každopádně je dobré vědět, že příležitost zde najdou i vlci samotáři.

Hoši z Cryptic Studios se nechali inspirovat jak filmy a seriály, tak zdařilými komixy. V samotné hře tak najdete desítky míst, jenž jste měli možnost vidět v minulosti. Od základny flotily na Zemi, prastaré Vulkánské chrámy, přes Klingonský Kronos, až po jeskyně na Bajoru. Tím výčet samozřejmě nekončí, svět Star Treku je obrovský, stejně jako počet nezmapovaných planet a soustav.

 

Grafický kabát vypadá na dnešní poměry poněkud plytce, ale to přeci jenom výdělky u MMORPG nedělá a navíc je před Cryptic Studios ještě nějaký ten měsíc vývoje. Star Trek Online poběží na enginu Cryptic s plnou podporou systému Champions Online, což znamená, že se potkáte i s konzolovými hráči z celého světa. Hra včetně platformy PC vyjde i na konzolích Playstation 3 a XBox 360. Myslím si, že i když má svět Star Treku miliony fanoušků po celém světě, bude Star Trek Online potřebovat ostré lokty a hlavně přehršel inovací, aby se v krutém boji na poli MMORPG uplatnila. Každopádně pro to má dost předpokladů.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.