Tom Clancys H.A.W.X. - preview

Autor: Vojta Uher | 29.11.2008
Žánr:  PC  | Preview  | Akční
Multiplayer: ANO
Zbrusu nová akce pro milovníky arkádových letadel.
Ačkoliv znám spoustu náruživých letců a milovníků nebeských strojů, kteří by byli vděčni za jakoukoliv leteckou akci, poslední dobou se podobných titulů moc neobjevuje, a to jak arkádových, tak simulátorů. Společnost Ubisoft si vážnost situaci nejspíš uvědomuje, a proto se rozhodla vydat novou pilotní hru s názvem Tom Clancys H.A.W.X. Aby si zajistila okamžitý příliv fanoušků a známku kvality, použili vývojáři jména slavného spisovatele Toma Clancyho, kterého autoři nejednou využili ve svých předcházejících hrách jako byla například série Splinter Cell, kde jsme měli možnost vtělit se do kůže tajného agenta a plížit se s ním nenápadně po nepřátelských základnách, či taktický Rainbow Six. Ubisoft za jméno populárního autora zaplatil neuvěřitelných 60 milionů amerických dolarů, což jen dokazuje, že dobrá značka evidentně lidi přitahuje. Hru vyvíjí rumunské studio Ubisoftu, které má již na svědomí arkádová letadla Blazing Angels, jenž byla vcelku úspěšná.

Co se příběhu týče, budete hrát za pilota tryskového letadla pracujícího v roce 2012 s elitní jednotkou Ghost. Začátek herní linie je stejný jako v Ghost Recon Advanced Warfighter 2 z trochu jiného pohledu. Zatímco v GRAW2 jste útok na nepřátelské tanky ohrožující jednotky kapitána Mitchella navigovali ze země, tady budete jede z pilotů útočící na ně ze vzduchu. Poté se příběh vyvíjí daleko zajímavěji. Náš hrdina opustí armádní letku Ghost a začíná pracovat pro perspektivnější soukromou žoldáckou leteckou firmu. Dále vás hra v průběhu informuje o vzniku letecké armády Firehawk, která bude mít své stání také v chystané strategii EndWar. Nuže pro fanoušky her Toma Clancyho může být tento kousek zajímavým vysvětlením a rozluštěním zápletek ostatních válečných titulů.


S grafickým zpracováním si dali autoři záležet. I když H.A.W.X. bude záležitostí spíše arkádovou, grafika se blíží realistickému zobrazení. Pro maximálně kvalitní a detailní mapu využili vývojáři satelitních snímků ve velmi vysokém rozlišení, podle kterých modelují krajinu a prostředí jednotlivých lokací. Samotná letadla pak na první pohled nejsou k rozeznání od skutečných záběrů.


Jak jsem již nastínil, v této hře se nebudete muset mořit se složitým ovládáním a pořizovat si speciální letecké periferie. Tom Clancys H.A.W.X. je arkáda, kde ovládání zvládne i naprostý začátečník. Díky speciálnímu režimu řízení ERS (Enhanced Reality Systém) bude hra zábavnou akcí s množstvím nápomocných prvků. Létání se tak stává jednodušší, u pohybů si nemusíte dělat extrémní starosti s fyzikálními zákony a téměř vše je navigováno počítačem, který automaticky upozorňuje na nepřátele, řízené střely, zjednodušuje vám orientaci v prostředí, a také zaměření pohyblivého cíle není záležitostí nikterak profesionální. Systém vám přímo ukazuje, kudy máte letět, abyste se dostali tam, kam potřebujete, či se vyhnuli oponentním raketám. Když vám bude jedna taková svištět za zádí, ERS vám nakreslí trajektorii, kterou musíte opsat, aby vás minula. S tímto systémem si však hru neužijete naplno. Připravených 60 licencovaných stíhaček využijete nejlépe bez tohoto automatizovaného rádce. Nenechte se však mýlit, ani ovládání bez ERS není o moc těžší. Po vypnutí se přepnete do vnějšího pohledu, který je přehlednější a způsobilejší k vytváření úchvatných manévrů a kliček. Běžně hra nabízí pohled třetí osoby a také pohled z kokpitu vašeho letadla.


Nejvíce se však těšíme na kooperativní mód 3 hráčů, ve kterém vám mohou vaši kamarádi pomáhat s likvidací pozemních jednotek i čištěním oblohy, což dozajista ocení taktici a hráči s duchem vojevůdců. Dále pro nás vývojáři připravují multiplayerovou bitvu čítající až 15 hráčů, což předpovídá solidní rychlé akce v realistické grafice, jež se stanou základem herních zážitků v H.A.W.X.


Tom Clancys H.A.W.X. vypadá na arkádovou leteckou akci, na kterou jsme už dlouho čekali. Příběh objasní některé zápletky z ostatních TC titulů, realistická grafika vdechne hře atraktivní vzhled a jednoduché ovládání dobrou hratelnost. Singleplayer lidi časem možná omrzí, ale MP klání s až 15 kamarády si určitě nenechá nikdo ujít, což hrací dobu několikrát znásobí. Tak tedy doufejme, že se Ubisoftu úspěšně podaří zalepit díru na trhu.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.