NBA 08 - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 24.03.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Sportovní
Basketbal od SONY bych přirovnal k havárii na dálnici, hra se zkrátka vůbec nepovedla.
Málokdo asi ví, že hra NBA 08 měla na Playstation 3 svého předchůdce, samozřejmě s pořadovým číslem sedm. Tato hra měla demonstrovat grafické možnosti nové konzole a přiznejme si, udělala to katastrofálním způsobem. Poučila se Sony a vytvořila hru, která by vylepšila její pošramocenou pověst? Bohužel ne!


Situace basketbalu na PS3 se má tak, že momentálně existují tři baskety pro ročník 2008. Jednak výborně hratelný NBA2k (recenzovaný na Gamesportu), dále graficky efektní NBA Live od gigantu EA, no a poslední se krčí v koutku NBA 08 od Sony a myslím si, že tam zřejmě nějakou dobu vydrží. Upřímně řečeno, už dlouho jsem neviděl tak mizerně odvedenou práci na hře. Oproti konkurenci hra nabízí minimum možností. Když jsem si zkusil zahrát sezonu, moje manažerské schopnosti byly značně omezeny, připadal jsem si jako trenér nějakých Kotěhůlek a ne nejlepších basketbalových týmů na světě. Přestupy jsou vyřešeny bez asistence počítače, takže to znamená, že v klidu vyměníte své nejhorší hráče za hvězdy z jiných týmů a systém vám to s klidem Angličana potvrdí. Můžete si samozřejmě spravit chuť hraním několika miniher, ale po jejich zahrání jsem měl pocit, jako bych snědl týden starou, okoralou klobásu. Zkrátka nic nového pod sluncem nás nečeká.


Grafika dopadla příšerně. Zobrazení hráčů spadá spíše do streetových akcí a připomnělo mi to staré dobré NBA na systému Mega Drive, které jsem hrál před patnácti lety. Tak hrozné to sice není, ale připadne mi, že ten, kdo zodpovídal za grafickou stránku této hry, tak to určitě nemohl myslet vážně, případně byl úplně namol. I když na nás na každém rohu poblikává formulka full HD, často mi připadalo, že má televize snad nefunguje. Nejhorší je ale okamžik, kdy se hráči začnou pohybovat. Strnulý výraz, za který by se nemusel stydět ani karnevalový král mrtvol, pohyby hodné robota určeného k totálnímu sešrotování. Jenže hratelnost je ještě horší, počítač osciluje od totálního flegmatika po nejlepšího hráče světa. Při hře jsem měl nestále pocit, jako kdybych hrál jen já a ostatní čtyři hráči byli na palubovce pouze do počtu. Hra mě prostě nechytla a při jejím hraní jsem často skřípal zuby.


Samozřejmě se ve hře občas něco i povedlo. Např. při střelbě se objeví malé kolečko, které jakoby nabíjíte, abyste mohli vystřelit. Vtip je ale v tom, že nesmíte zmáčknout moc pozdě, ani moc brzo. Jestli jste hráli třeba hry z golfového prostředí, tak si to určitě dokážete představit. Připadlo mi to jako poměrně osvěžující způsob ovládání. Je pravda, že v basketu se toho moc nového vymyslet nedá, ale NBA 2008 prostě nedosahuje ani obvyklého standartu, na který jsme si na nových konzolích už dávno zvykli. Prezentace hry je celkem statická a nepřináší nic nového. Poměrně solidní komentář to nemůže zachránit. Hru lze hrát i po síti, ale nenapadá mě nikdo, kdo by se vystavoval tomuto zbytečnému teroru.


Hru jsem hrál poměrně málo a znechuceně ji vypnul. Protože jsem si ale vědom jisté odpovědnosti recenzenta, po nějaké době jsem dal NBA druhou šanci. Bohužel to vůbec nepomohlo a já se trápil dál. A když si zahrajete jiný a hlavně kvalitní basketbal – třeba NBA2k8, pak vás hra rozčiluje mnohem víc. Kde jsou ty časy, kdy nám Sony servírovala vynikající basketbalové hry typu Total NBA? No, nemůže být každý den posvícení.Interní reklama


www.comepod.cz

Web našeho podcastu již brzy...Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.