NBA 2k8 - 2. pohled - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 27.01.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Basketbal, který využívá opravdu komplexní hratelnost a nabízí tolik možností, že máte na rok co dělat.

Ještě před pár lety byla situace ve sportovních hrách, které ztvárňovaly basketbal, poměrně jednoznačná. Železnou rukou vládla firma EA se svou zavedenou sérií NBA Live a její snaha o zlepšování se většinou omezovala hlavně na update soupisek jednotlivých týmů. V současnosti je ale konkurence vetší, takže si na PS3 můžeme zahrát celkem tři baskety, které se věnují zámořské ligové soutěži. NBA Live 08 od EA je na tom graficky nejlépe, NBA 08 od samotné Sony je hrubě nepovedená hra a NBA 2k8 od 2k Sports se zase nejlépe hraje. A právě poslední jmenované hře se budu věnovat v této recenzi.


 
Co si budeme povídat, loňská verze NBA 2k se nepovedla tak, jak bychom si přestavovali. Grafika nebyla rozhodně na úrovni next-genu, kterou fanoušci určitě očekávali. Letos je to ale jiné kafe. Troufám si tvrdit, že hra je takovou malou nirvánou pro milovníky basketu, protože nabízí velké množství možností, takže je potřeba počítat s tím, že na pořádné seznámení se hrou budete potřebovat spousty času. Nabídka týmů obsahuje samozřejmě všechny zámořské kluby, několik výběrů draftů, ale také legendárních týmů. Národní týmy sice chybí (a konkurence je už má), přesto dostáváte na výběr desítky vynikajících a světově proslulých hráčů. Kořením hry jsou samozřejmě jednotlivé mody, takže klasika typu rychlá hra, play off nebo sezóna lehce okořeněna manažerským režimem. Hra samotná vás určitě překvapí svou komplexností, rozhodně to není šílená arkáda, kde vyskočíte padesát metrů a smečí zničíte všechno, co se dá. Právě naopak, hra si libuje v důrazu na defenzívě, bez důkladné obrany vás bude počítač snadno přehrávat. Hrát chytře, to je oč tu běží.


 
Hra se rozhodně netváří jako záležitost pro každého a pro běžného sportovního konzumenta může být docela tvrdou lekcí. Sám se nepovažuji za herně-sportovního analfabeta, ale když mě počítač porážel v klidu o dvacet bodů, nebylo mi dvakrát veselo a přemáhal jsem se, abych hru okamžitě nevypnul. Bez tréninku prostě nemáte moc šancí, abyste dosáhli nějakého lepšího výsledku. Ani ovládání nepůsobí nejpřívětivějším dojmem a budete si na něj muset zvykat. A to samozřejmě hra nabízí i řadu online režimů, kde můžete změřit síly i s jinými hráči, kteří většinou nejsou žádná ořezávátka a mají nahráno desítky hodin. Určitě jste už pochopili, že NBA 2k8 je celkem obtížná hra a pro její zvládnutí je trénink nezbytný.


 
Protože si autoři byli vědomi určité akademické strohosti, ke které bohužel přispívají i nepřehledná menu, proto se snažili o to, aby si hráč mohl také vydechnout od náročných bojů o mistrovský titul. Pro osvěžení je připravena kolonka NBA Blacktop, která se inspirovala pouličním basketem. Zde na vás čeká třeba oblíbená soutěž smečařů nebo košíková jeden na jednoho. Zase si ale jen tak neodpočinete, protože vás ovládání pronásleduje i sem. Grafika je výborná, hlavně animace hráčů se výrazně blíží realitě. Je jasné, že basketbalové hry mají většinou ze sportovních her nejlepší grafiku, důvodem je samozřejmě menší počet hráčů než třeba u fotbalu. Hru doplňují příjemné doplňky jako roztleskávačky, nadšené publikum nebo živá gesta nervózního trenéra. Vše působí velice přirozeným dojmem a místy máte pocit, že jste se ocitli v televizním přenosu z NBA. Faktem ale zůstává, že konkurence od EA je na tom grafiky pořád lépe.


 
Pro příznivce oranžového míče (klasická barva u basketbalu) je tato hra výhrou v loterií. Nabídka je natolik pestrá, že může vydržet klidně i do příští sezóny a kdyby vás přece jen omrzela, nastupuje možnost zahrát si s kamarádem na jednom Playstationu nebo po síti s hráčskými mistry. Ovládání nepatří k nejjednodušším, ale poctivým tréninkem získáte jistotu a možnosti, o kterých se vám předtím ani nesnilo. Prezentace dopadla na dvojku, protože tady je ještě pořád co zlepšovat. Z letošní vánoční nabídky je právě tohle ten nejlepší basketbal.

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.