Call of Duty 4: Modern Warfare - recenze

Autor: Jan Vrba | 04.12.2007
Žánr:  PS3  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Po recenzi počítačové verze hry přinášíme i tu konzolovou, a to právě teď na PS3!
Přichází legenda, která se zapíše do historie zlatým písmem na věky věků. Přichází někým milovaný, někým nesnášený král. Ano, nejen král FPS her. Povstaňte a se zatajeným dechem, sledujte jak nový král, nová legenda, přejímá vládu nad FPS světem nejen PlayStation her. Trochu ironický začátek, ale stál za to. Nemyslíte? Call of Duty série se nám dočkala svého, již čtvrtého, pokračování. Call of Duty 4 má podtitul Modern Warfare (dále jen Call of Duty 4 / COD 4). V předchozích třech dílech jsme měli možnost okusit válečná pole druhé světové války, nyní ve čtvrtém díle máme možnost nahlédnout do futuristického pokračování této legendární FPS série. Takže si ho pojďme představit.

CoD 4Call of Duty 4 vznikal ve studiích vývojářské firmy Infinity Ward a vydal ho Activioson. Hra vyšla na začátku listopadu a je k dostání na konzole PS3, Nintendo DS, Xbox 360 a PC, což je překvapením, protože minulý díl na PC chyběl. Jak jsem již zmínil, tak se jedná o střílečku z pohledu první osoby a tentokrát se budeme věnovat válce v moderním pojetí. Na úvod ještě musím dodat, že hra je i k dostání v GOLD edici. Takže se připravte, nastražte oči , nabijte samopaly, připravte bazooky... Začíná moderní válka. Jak asi skončí ? Kdo vyhraje válku FPS stříleček o videoherní svět? To se dozvíte už za chvíli.


Frontline! S kým jdete do boje a kde se bojuje?

Děj hry je rozdělen do několika částí. Začínáte prologuem přes act I až po konečný act III, přitom každá z těchto čtyř částí je rozdělena na mise. Nejprve hledáte bosse teroristů v Afghanistau, potom dalšího na seznamu v Azerbajdžánu a nakonec rovnou dva chytnete v Rusku. Vašim hlavním cílem je zabránit vypálení dalekonosných raket na různé cíle v USA, což se vám nakonec povede. Bojujete postupně za tři hráče, mezi kterými vás hra automaticky přepíná.


CoD 4
Hra stínů a barev

Grafika vypadá naprosto úžasně. Ne, úžasně je slabé slovo. Naprosto excelentí. Ovšem to je přesně to, co bychom na moderních next-gen konzolích čekali. Ve hře vypadají textury stínů skoro jako v stealth akci Splitters Cell, tedy dokonale. Ovšem zanechme stínů a pojďme si popsat ty důležitější faktory grafické stránky věci. Důležité je, že grafika se netrhá a pokud se něky občas trhne, pak věřte, je to tím, že PS3 je přehřátý či nějak jinak indisponovaný. V tomto směru je odstrašujícím příkladem hra Assasin Creed (snad to u ní zpraví nejnovější firmware), ale nebojte, v Call of Duty 4 vás nic takového rozhodně nečeká.

Herní módy

Ve hře máte k dispozici klasický signeplayer i multiplayer. Co více napsat? Tyto módy asi již znáte důkladně. Tak jen to, že signeplayer mód má celkem čtyři obtížnosti a dá se vklidu dohrát i za takových 8 hodin, což je - řekněme si popravdě - docela málo. Ale tento nedostatek bohatě doplňuje excelentí multiplayer.


CoD 4
Multiplayer je rozdělen na dvě části. A to sice hra přes internet (online play) a mód rozdělené obrazovky (split screen), ve kterém mohou hrát až čtyři hráči na jednom PS3. Tento režim rozdělené obrazovky pak nabízí množství módů - od deatch match přes klasiku s vlajkami až po některé nové módy, které nebudu vypisovat - toto bude (příjemné) překvapení pro ty z Vás, kteří si hru koupí.

Nejde jen o bezhlavé vraždění? Aneb zbrojnice jako dělaná

Jestli jste si mysleli, že CoD 4 bude jen bezhlavé masové vrazdění nebohých nepřátel, pak se strašně mýlíte. Ano, hra je hlavně o "vraždění", ale v Call of Duty 4 jde i o taktiku. Schovávání se za různými věcmi, stěmami, házení smoking granátů do místnosti, kde se prochází nic netušící nepřátelé. Někdy to je i zábava.

V Call of Duty 4 přibyly zcela nové, moderní, zbraně. Od speciálních sniperovek přes kulomety či bazooky, a nebo RPG zbraně, až po obyčejné pistole. Ve hře můžete také použít C4 trhavinu a pomoc ze vzduchu (stíhačka vám pomůže pár raketami na vámi vybraný cíl).

Co je na CoD 4 nejlepší, čili klady
V Call of Duty 4 bych viděl klady snad na všech válečných frontách - od geniálního grafického zpracování přes skvělou hratelnost až po perfektní multiplayer.


CoD 4
A zápory

Jak jsem jsem se již předem zmiňoval, jedno zásadní mínus existuje. A tím je právě krátkost hry, kterou sice částečně nahrazuje multiplayer, ale ne všichni lidé mají přístup s PS3 na internet. Jinak mě opravdu už nic zásadního nenapadá.

Závěrečné srovnání s konkurencí - aneb jak to vše skončilo - kdo vyhrál válku? Call of Duty 4 (PC recenze) od Activison nebo Medal of Honor Airborne (PC recenze) od EA?

Závěrem

Tento odstavec se mi píše asi ze všeho nejhůř, protože za něj budu někým (doufám) pochválen a někým proklínán, a to nejen v komentářích. Jak si tedy vede CoD 4 v porovnání s konkurencí? Call of Duty 4: Modern Warfare je v současnosti nejlepší FPS hra na trhu. Sice má své chybičky, ale rozhodně jich není mnoho. Dokonalá grafika, originálnost a hratelnost dělá z CoD 4 tím nejlepším, co dnes na trhu FPS je. Samozřejmě záleží na tom, co jste si oblíbili - fanoušci MoH série mě za tento článek moc rádi mít nebudou - ale opravdu, Call of Duty 4: Modern Warfare je lepší než Medal of Honor Airbone, a to jak v té hlavní frontové linii, tak i v mnoha vedlejších.

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.