Ratchet & Clank: Tools of Destruction - recenze

Autor: Jan Vrba | 25.11.2007
Žánr:  PS3  | Recenze  | Akční
Ratchet and Clank: Tools of Destruction je plošinová akce s prvky RPG. Tuto hru vyvíjeli v Insomatic Game a je to jedna z exklusivních her pro PlayStation 3. Tak pojďme nahlédnout pod pokličku prvního next-gen Ratcheta.
Když jsem Ratcheta zasunul do blu-ray mechaniky, tak se přiznám, že jsem od hry očekával hodně, protože vypadla, že to bude pecka. Co myslíte ? Splnilo se mi toto očekávání ? Myslíte že to opravdu bude jedna z revolučních her pro PlayStation, které přilákají hráče právě k Sony ? Jestli to chcete zjistit, čtěte dál naši recenzi.


Ovládáte Ratcheta, vzdáleně připomínajícího dvounohou kočku se zbraní, kterému pomáhá robot Clank. Začínáte na jedné z planet a hned po chvíli se vrháte do akce. k vraždění robotů máte ze začátku k dispozici dvě zbraně - kulomet a nějaký hák, nebo co to vlastně je. Postupem času můžete za získané body kupovat nové zbraně, brnění či různá vylepšovací zařízení. Důležité je, že jakmile tyto zbraně používáte, tak se vám postupně vylepšují. Kromě normálních bodů jsou ve hře k dispozici ještě ty speciální, za které si můžete zbraně vylepšovat. Svou zbraň můžete vylepšit hned v několika směrech - přes rychlost střel či sílu zbraně až po množství střel v zásobníku. Mě osobně se nejvíce osvědčil Predator Launcher, který dokáže vyslat až několik střel na různé cíle najednou. Ratchet and Clank využívá dokonale vašeho ovladače. Jak jistě víte, v ovladači jsou senzory pohybu. Právě tato hra je jedna z těch, ve kterých tyto senzory pohybu využijete a to někdy v různých minihrách, jindy k pohybování ve vzduchu na jedné z planet. Ještě bych měl dodat, že jak postupujete a zabíjíte své nepřátele, tak vám i nabývají životy. Základ je nějakých sice asi jen 18 životů, ale ty postupně narůstají. Ještě na závěr odstave bych asi měl dodat, že body na koupi zbraní či brnění získáváte za zabité nepřátele, kdežto body (ty specialní) na vylepšení zbraní získáváte z teuhel, ve kterých jsou modro-fialové krystaly.Ve hře byste měli plnit mise, které jsou vám zadané. Například typu: prohledej planetu či oprav letadlo a další. K pohybu mezi misemi používáte speciální vozítko, které naleznete na planetě Mosow. Hře nechybí nadsázka a vtip. A toto jsou v kombinaci s excelentí grafikou ty hlavní věci, které dělají Ratcheta and Clanka tou nejlepší současnou plošinovkou. Sonic či Rayman nemá v porovnání s touto hrou nejmenší šanci.

Ratchet and Clank: Tools of Destructions je nejen skvělá "oddechovka", ale i velmi dobrá, zábavná hra.

Grafika ve hře je dobrá. Velmi dobrá. Svižná, nějak se neseká. To samé platí i o animacích, kterým v mnoha případech nechybí vtip a nadsázka. Právě za vtipné zpracování by si autoři zasloužili pochvalu.Mise

Mise probíhají na jednotlivých planetách. Jak jsem již napsal, mezi nimiž se můžete v pozdější fázi hraní dobrovolně pohybovat pomocí vozítka, které naleznete na jedné z planet. Mise jsou typu: prozkoumej planetu či znič všechny duchy nebo najdi skryté poklady. Opravdu, jednoduché zadání (no většinou, ne vždy) mise. Plnění některých úkolů je velmi zábavné a přitažlivé, do jiných se vám zase nechce ani za mák.

Vtip a nadsázka


Ve hře je dokonale zkloubená hratelnost a v přiměřené míře i nadsázka a vtip. Což musíme dát klobou dolů před vývojáři, protože toto se málokdy povede právě tak, jako v Ratchetovi and Clankovi. Jakjsem již napsal, grafika je dokonalá. Hratelnost je také na velmi vysoké úrovni. Celková propracovanost, 100% využití vašeho PS3 ovladače. Spousta bonusů. Ve hře je spousta druhů nepřátel, které se ale postupně opakují. Další mínus bude asi to, že si hráč nemůže vybrat level obtížnosti. A nakonec hra si ukládá pozici sama. Tedy, jak dojdete k nějakému důležitému místu, pak se hra savne, což bych viděl jako mínus z toho pohledu, že si hru nemůžete uložit v kterémkoli místě tak, abyste se tam po nahrání savu zase objevili. A ještě (někdy) nesmyslné, neustálé mlácení a ničení vás časem může omrzet.Ratchet and Clank: Tools of Destruction je bezpochyby nejlepší plošinovka současnosti a i přes to, že má své mouchy a mohla by být ještě o fousek lepší, propracovanější, určitě si zaslouží místo ve vašem PlayStation 3. Jak říkám, určitě vyzkoušejte demo, které je na PlayStation Store a rozhodněte, zda je tato hra tou správnou volbou pro vás. Více screenů ze hry uvidíte v galerii k tomuto článku.


Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.