Pro Evolution Soccer 2008 - recenze

Autor: Jan Vrba | 09.11.2007
Žánr:  PS3  | Recenze  | Simulátory
V říjnu tohoto roku vyjde očekávaná hra PES 2008. Pojďme si shrnout, co o ní prozatím víme.
Cesta na Mistrovství Evropy v roce 2008 je již téměř dokončena. Naštěstí jsme vše zvládli, dokážeme také tak dobře obstát v Pro Evolution Soccer 2008, jako naše reprezentace na dlohé cestě na evropský fotbalový šampionát?

Po spuštění hry vás mile překvapí nové, svižné menu, které, jak je poznat, bylo oproti minulému dílu zcela předěláno. Herních módů je hned několik - Master Leauge, Leauge, Exibition, Cup a můžete hrát i přes síť - tedy Network. Významnými změnami prošly všechny módy, ten nejdůležitější - Master Leauge - si popíšeme v dalším odstavci. Dále se zde objevují módy Options a Edit. Z těchto dvou módů hlavně ten druhý jmenovaný se hodně změnil, např. můžete přidat vaši tvář do hry a další změny... K dispozici je jak signeplayer, tak i multipayer (na jednom přístroji) - a to až pro 7 hráčů.


Dlouhá cesta do finále aneb Master Leauge mód

Master Leauge můžete hrát na několik obtížností, ty se dělí na: level hry (fotbalového kopání) a pak na level obtížnosti Master Leauge (třeba nákupu a prodeje hráčů...). Nejjednodušší je Very Easy a nejtěžší samozřejmě Top Player. Se svým výběrem začínáte ve druhé lize, postupně vyhráváte (nebo prohráváte nebo remizujete) a pokud máte štěstí, tak se dostanete do trojice vyvolených, kteří dostanou možnost okusit první ligu. Pak hrajete první ligu, opět se nějak prokoušete do toho šestého místa a tím pádem do kvalifikace o PES verzi Ligy Mistrů. První dva postupují přímo, další čtyři hrají kvalifikaci. Ale toto známe z předchozích dílů, pojďme si říci něco o novinkách. Takže v lize už není šestnáct týmů, ale je rozšířena na dvacet týmů a to jak division 1, tak i divison 2. Z druhé divize postupují do první hned tři nejlepší týmy, naopak z první sestupují zase tři nejhorší. K tomuto bych ještě měl dodat, že hrajete D2 a D1 Cup, tedy pohár první (či druhé) divize. Pak je ještě možno hrát obdobu poháru UEFA, tam se dostanou vítězové pohárů D1 Cup, kteří skončí na sedmém až sedmnáctém místě v lize. Dostanou se tam také kluby ze třetího místa v kvalifikační skupině na PES obdobu Ligy Mistrů a i ty kluby, které skončí na 3. a 4. místě v základní skupině PES obdoby Ligy Mistrů. Celkový vzhled Master Leauge módu se dost změnil. Menu je nově uspořádáno v levé dolní části. Naproti tomu v pravé části se zobrazují informace (např. nejlepší střelec; kdo je příliš unaven na to, aby hrál příští zápas; kdo má červené karty...). Hned nad tímto "newsletters" naleznete oblast pro obrázek s textem, který vygeneruje hra. Toto záleží i na např. vašich vítězstvích; kdo přestoupil či se tam bude zobrazovat "player talk about 2nd half of season" a k tomu obtázek hráče; jindy tam zase spatříte tiskovou konferenci či oslavy titulu a spoustu dalších věcí.

Po spuštění prvního zápasu vás do fotbalového dění uvede krátké intro, po němž zápas začíná. Hned spatřujeme změnu – boční 3D pohled do kruhového středu hřiště při rozerání. Při prvím hraním mě udivilo celkové grafické prostředí (design) a lepší - realističtější, „přiléhavější"- trávník, vypadá to, že fotbalový míč se realně pohybuje po trávníku. Fanoušci fotbalových simulátorů ví, o čem mluvím. Nahrávky se občas nepovedou, někdy hráč nahraje excelentně - záleží na mnoha fakotrech (schopnostech, náladě...). Další téma, které by vás mohlo zajímat je to, co z fotbalového simulátoru dělá to, čím je - tedy střely. Pokud jste v předchozích dílech vypálili z nějakých 25,30-ti metrů, musel by se stát zázrak, abyste dostali míč do brány. V PES 2008 už máte docela velkou šanci, že to trefíte někde k tyči a gólman na vaši ránu nedosáhne. Toto považuji asi za jednu z nevětších a nejpropracova¬nějších inovací. Rohy a přímé kopy zůstaly při starém, snad jen ty přímé kopy jsou propravanější v tom směru, že je jednodušší (tedy alepoň pro počítač :D ) dát gól z přímého kopu.

Licencované a nelicencované kluby aneb to, co by mohlo potencionální hráče odradit

Všechny kluby jsou licencované, kromě těch z anglické ligy. Ovšem pro toto existuje vysvětlení a to sice existence smlouvy mezi EA a Anglickou ligou, díky níž nemůže konkurence licencovat více jak dva kluby z Premier Leauge. V případě PES 2008 to je Totenham Hotspurs a Newcastle United - to jsou jednié dva licencované anglické kluby. Samozřejmě, že nějaké nové kluby se do PES 2008 dostaly - například Wisla Krakow, Spartak Moskva... a nějaké vypadly - např. Sparta. Ligy Tradičně - licencovaná španělská, italská, nizozemská a francouzská liga ; nelicencovaná anglická a spousta týmů z dalších lig v položce "Other Teams". Jinak německá liga (opět) chybí.


Stadiony

Ve hře je k dispozici jen patnáct stadionů, mezi nimiž jsou jak ty licencované (Santiago Bernaubau...), tak i ty nelicencované. Příjemnou změnou je, že v exibition mode se vám pod názvem stadionu zobrazuje i typ trávy (herního povrchu) na kterém budete hrát. Stadiony jsou velmi kvalitně udělané, prakticky není co vytknout, až na to, že jich mohlo více, ale to jistě zpraví různé přídavky a pathe.


Hráči

U reprezentačních výběrů zůstalo vše při starém, v českém týmu se objevil Marek Matějovský, David Lafata, Marek Kulič - tito tři se ve dřívějších verzích PES neobjevili. Další zajímavá věc je, že se objevili i reprezentanti ČR do dvaceti let, a to obránce Mazuch (Fiorentina) a další český mladý hráč hraje také za Fiorentinu a je to Hable. Ale těchto nových "mladých" tváří je v PES 2008 opravdu hodně. Musím říci, že PES 2008 si v tomto směru dal hodně záležet. Další novinkou jsou brankáři, kteří už nejsou "neprůstřelné, nechybující stroje", jak tomu bylo v některých minulých dílech. Ale občas vyrobí nějakou tu chybu, záleží jen na tom, zda-li jich váš brankář udělá hodně či málo.


Jak je na tom hra s taktickou stránkou?

Novinka v tomto směru je hlavně ta, že pomocí kombinací tlačítek můžete simulovat faul. Někdy to vyjde, jindy zase ne a ten oceněný žlutou kartou bude váš hráč. Taktika lze nastavit stejně jako v minulých dílech. Výrazný prvek ve hře hrají, kromě brankáře, i obránci. Mít v týmu alespoň dva kvalitní stopery je téměř nezbytné pro vítězství v zápase. S taktikou si jistě pohrajete, dá se různě měnit. Málem bych zapomněl zmínit asi největší novinku v taktické stránce hry a tou je, že můžete určit až 3 hráče, kteří budou automaticky chodit do pokutového území při zahrávání rohů (v položce player to go v tom samém menu, kde nastavujete hráče, kteří budou kopat přímé kopy či rohy...). To už je vše z tohoto soudku.

Po grafické stránce je hra vyšperkovaná velmi dobře. Grafika je dobrá, ale co občas zkazí jinak excelentní dojem z hraní jsou nějaké ty buggy. Například někteří uživatelé tvrdí, že se jim grafika "trhá" (při replay = opakovaný záběr), ale tento problém prý odstraňuje nejnovější FirmWare (2.0) pro PS3 (tato informace nepotvrzena!). S tím trháním grafiky také dost souvisí na jakém televizoru hrajete a jaké máte propojení mezi PS3 a TV (zda máte HDMI kabel či klasický AV...). A navíc již zmíněné trhání není natolik závažné, aby vám PES 2008 znechutila. Toto je sice mínus, ale ne nijak extra velké.

Klady
Mezi klady hry bych řekl, že zábavnost a hratelnost je oproti starším hrám lepší, zkrátka a dobře pořádný fotbal, který nemá konkurenci. Oproti konkurenci skoro vše.

Zápory
Někdo tvrdí, že se grafika občas trochu seká. Ale to záleží asi na typu televize a připojení PlayStation 3 k ní. Jinak další mínus je absence německé Bundessligy, myslím si, že ta si místo v PES zaslouží (licencovaný Bayern Mnichov je málo). Jinak opravdu není co vytknout.

Hra Pro Evolution Soccer 2008 je nejlepším fotbalem současnosti. Dokonce se vyrovná, ne-li předčí slavný čtvrtý díl této série (PES 4). Vše je ve hře téměř dokonalé. Co dodat? Chcete si zahrát ten nejlepší fotbal? Ano? Pak je pro vás PES 2008 tou správnou volbou.

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.