Devil May Cry 4 - recenze

Autor: Jan Vrba | 29.02.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Akční
Jaký je nový Devil May Cry?

LEGENDA JMéNEM DEVIL MAY CRY SE VRACí...

Ano, je to tak, nejen já, ale i mí kolegové z ostatních videoherních serverů mohou oznámit návrat legendy. Pokračování legendární videoherní série, jenž jistě také byla přínosem, jak pro konzoli PlayStation 2, tak i pro celý videoherní svět. Pojďme si konečně představit Devil May Cry 4.

Dantovo peklo

Zlo. Církev, do jejíchž nitra pronikli démoni a lidé, jenž chtějí jen zkázu pro svět a pro sebe neomezenou vládu nad světem. Zlo je cítit na každém rohu. Démonický kněz, jenž pronáší své poslední kázání. Jedniný kdo může svět zachránít a kdo ví, o co kráčí je hrdina Dante.

Do katedrály vlétá Dante, jenž zavraždí démonického kněze a poprvé se podívá do očí svého nástupce. Nera. Utkají se v souboji a Dante nakonec utíká. Nero je pověřen ho vypátrat a zjistit o koho jde. A tak začíná cesta našeho hrdiny - Nera.

Nero postupně proniká do tajemství sekty. Nakonec se utkává s dalším knězem, jenž ovládá démonickou bytost, připomínající anděla, ve kterém je uvězněna Neronova dívka. Síly zla jsou mocné a ani Nero nad nimi nedokáže zvítězit a je také "vtažen" do této démonické bytosti. Dante, jenž přichází na scénu po Nerovi se ho snaží zachránit. Povede se mu to?

Dante a Vergillius ?

V Devil May Cry 4 budeme hrát za Nera v první polovině hry (do 11. mise) a za Danteho (od 11.mise), jenž se bude snažit zachránít Nera a Kyrie. Kyrie je Nerova přítelkyně unesená knězem a uvězněna v démonické bytosti.


Nero je napůl démon (má speciální paži, jenž si dokáže přitáhnout nepřítele a zasdit zdrcující úder), jeho zbraněmi je posvátný meč, jenž mu předá právě Dante a pistole. Nero je něco jako Dantův nástupce a určitě bude hodně zajímavé sledovat, jestli ho v dalším dílu DMC nahradí úplně. Ale v tomto díle ještě selhává, svůj boj s knězem prohrává (v 11. misi) a je vtažen do démonického bytosti. Nyní na řadu nastupuje hrdina série Dante. Dante ovládá meč, pistole (Ebony a Irvony), brokovnici a další zbraně, jenž po cestě nazbíral. Povede se Dantovi zachránit Nera a Kyrie ?

Mezi úhlavní nepřátele, s nimiž Dante a Nero bojují, patří například bossové BERIAL, DAGON či ANGELO BIANCOS ale hlavně SANCTUS, jenž Nera a Kyrie na konci jedenácté mise unese. Vzhledem k tomu, že se s každým bossem utkáte 2x, jednou za Nera a podruhé za Danteho, zábavy si určitě užijete dost. Kromě bossů se ve hře nachází také normální nepřátelé. Zkrátka příšery, jak je ze DMC série známe, ale nebojte, většina nepřátel je zcela nových a dobře propracovaných. Na každého z nepřátel i bossů platí jiná taktika, takže musíte zkoušet, jestli je lepší skákat a udeřit z brokovnice, či se vyplatí přímý úder mečem či některou ze speciálních "věcí".

O Pandořině skříňce a Gilgameshovi...

Ano. Jak jsme již zvyklí z předchozích dílů, tak i v DMC 4 nalezneme velký arsenál zbraní. Tak se mu mrkněme na zoubek. Náš arsenál skýtá od mečů přes pistole či brokovnice i "pandořinu skříňku", kterou Dante nalezne na konci 15.mise a je opravdu efektivní. My to ale vezmeme pořadě a začneme nováčkem Nerem. Nero je vybaven speciální démonickou rukou, jenž umí přitáhnout a drtivě zasáhnout nepřítele. Mezi jeho zbraněmi nalezneme i dvě pistole a účinný meč. Dantovými zbraněmi jsou tedy brokovnice, pistole, meč, ona "pandořina skřínka" a speciální věc zvaná Gilgamesh, což je vpodstatě variace na Nerovu "démonickou" ruku (Devil Tigger). Gilgamesh dokáže zasazovat údery do země a vyvolat efekt, který dokáže odrazit a samozřejmě, že i zranit několik nepřátel najednou.


Vylepšování a nakupování předmětů

Vypelšování doznalo velkého pokroku. Za zabité nepřátele získáváte tzv. "Obrs", tedy takové "červené" body. Ty slouží k nákupu věcí a předmětů, kterých ale zase až tak moc není. Například si za ně můžete koupit jeden ze tří druhů lékárniček či zlatého orba. Vylepšování, to už je je jiná báseň. Za projeté mise (celkem ve hře jich je 20 + skryté) získáváte jiný druh bodů, za které se můžete naučit nějaký druh komba či vylepšit zbraň anebo zvýšit rychlost hrdiny. Důležitým faktorem je ten, že pokud si nějakou vylepšení koupíte a nebude se vám líbit, pak máte možnost ho prodat za stejný počet bodů, za který byl nakoupen.

Závěr

Devil May Cry je opravdu kvalitní akční hra, která si zaslouží být ve společnosti těch "lepších" videoher. Za spleněné mise získáváte hodnocnení (S,A,B,C,D), ve hře je spousta skrytých misí. Dvě úrovně hratelnosti (Huma - jednodušší a Devil Hunter - těžší), různá vylepšení, komba, hratelní hrdinové Nero a zkušený Dante, jedoduchý, ale přitom vcelku pěkně zpracovaný příběh. Dobrá grafika. Nejen toto jsou fakta, proč Devil May Cry 4 patří k těm lepším, dobrým hrám. DMC to je akce, tak jak ji známe z PlayStation 2, ale tentokrát na konzoli nové generace. Určitě stojí za vyzkoušení. Demo naleznete na PlayStation Store či XBOX Live. Otestujte, zda vám hra padne, protože buď si ji zamilujete nebo ji budete nesnášet a odsuvat ji bez toho, aniž by jste si ji zahráli, to si DMC 4 rozhodně nezaslouží. Snad bych ještě mohl prozradit, že se připravuje návod na tuto hru, který zde najdete již brzy!

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.