NHL 2K8 - 2. pohled - recenze

Autor: Jan Vrba | 18.02.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Sportovní
Máme tady NHL 2K8. Je lepší než NHL 2008 od EA ?

NHL 2K8 z dílen  2K Sport je, jak všichni víme, konkurentem NHL 2008 od Electronic Arts. Já se vám pokusím tuto hokejovou hru přiblížit dostatečně na to, abyste byli schopni si udělat ucelený obraz o této hře. Srovnávat s NHL 2008 zde moc nebudu, protože hru studia Electronic Arts (tj. NHL 2008) jsem, přiznám se, nehrál a ani ji po hraní NHL 2K8 v plánu hrát nemám. Tak nasadit chrániče, helmy, nazout brusle a popadnout hokejku a utíkejte z kabiny na led! Snad ten Stanley Cup konečně vyhrajeme!

 


Trofeje

Nebudu se sáhodlouze rozepisovat o trofejích, protože výpis všech trofejí, jenž můžete v NHL 2K8 vyhrát, by byl nadlouho a vás by její čtení asi omrzelo. Pro ty, co jste již hráli nějaký ten díl NHL 2K (od 2K Sports) či NHL (od EA), pak ve všech dílech obou jmenovaných her se hraje o stejné trofeje a nejinak tomu je v NHL 2K8. Tak například - cena pro hráče, jenž získá nejvíce bodů v kanadském bodování, další pro nejlepšího střelce, jiné zase pro brankáře, za nímž se v nejméně případech rozsvítilo zelené světlo (tj. brankář, jenž obdržel nejméně gólů) a mnoho dalších inviduálních trofejích skýtá tato hra. Ale ta nejcennější je přece jen Stanlyův Pohár, nemyslíte?

 

 


Týmy a dresy

V NHL 2k8 můžete hrát pouze za týmy, jenž jsou součástí Kanadsko-Americké NHL a za národní týmy (včetně Česka). Výběr týmů se stal největším handicapem v porovnání s konkurencí od Electronic Arts (NHL 2008), protože konkurence nabízí dokonce i českou či ruskou ligu. No podle mě vám již k výběru týmů nic zajímavého říci nemohu, tak přejděme na druhou část tohoto odstavce, tedy dresy. Ve výběru dresů hra nabízí opravdu velké možnosti. Můžete si vybrat dres z téměř jakékoliv sezóny, tak například zde nechybí dresy ze sezóny 1929-1930, ale pokud vás nostalgie nebere, pak si můžete vybrat i novodobé dresy z právě probíhající sezóny.

Hra nabízí několik základních módů. Prvním je Franchise, ten se stal tím nejdůležitějším, a my se mu budeme věnovat v následujícím odstavci. Pak zde samozřejmě máme Season (sezónu) či Tournament (turnaj) a samozřejmě že nechybí ani Online hra či "Rychlá hra". Hra skýtá i některé přídavné módy - jako například možnost hrát na hřišti umístěném v divadle, skateovém parku či jen tak v přírodě a další dva módy, jejichž popis záměrně uvádět nebudu - berte to jako překvapení pro ty, co si hru zakoupí.

Franchise mód

Znáte mód Dynasty z NHL 2008? Ano? Pak tento mód je vlastně obdobou Dynasty módu. Neznáte? Pak vám ho tu popíši. Zde si můžete sestavit váš tým snů. Nakupovat, prodávat hráče, dosazovat do "A" týmu hráče, jenž jsou umístěni v nižších soutěžích NHL a čekají na svou šanci, draftovat hráče na začátku sezóny a samozřejmě, že cílem toho všeho je vyhrát co nejvíce inviduálních trofejí a Stanley Cup. Sezón tady můžete strávit docela dost. Nechybí ani podrobné statistiky o hráčích včetně popisu jejich "života" - tedy Bio.

Hratelnost

Tak a konečně jsme na ledě! Rozhodčí zahajuje zápas New York Rangers versus Washington Capitals. Ovečkin pálí na branku brankáře Rangers, Lundquista, a góóól! Neuvěřitelný start do zápasu. Alexander Ovečkin se uvádí excelentně a dostává Capitals do vedení! No co? V hokeji se může stát všechno. Jen vzpomeňme na poslední zápas SSSR - Kanada. Kanadští hokejisté prohrávali ještě pár minut před koncem o gól, ale nakonec zápas, a tím i celou sérii, vyhráli. Dokoce si tady můžete zahrát i za bonusové týmy, třeba za Česko v roce 91, SSSR, či výběr světa z roku 1960.

* Obrázek: Porovnání faceimage NHL 2K7 a nového NHL 2k8


Hratelnost je dána nastavením obtížnosti, které tu máme hned čtyři. Při prvním stupni obtížnosti se nedivte, že dáte 5,6 gólů za zápas, ale při té poslední volbě obtížnosti budete děkovat vašemu bohu (nebo v co věříte, popř. si budete říkat, jakéže to máte štěstí), když vyhrajete. Soupeř vám totiž moc prostoru nedává, úporně brání a vaši branku odstřeluje, jedou ranou za druhou. Grafika je opravdu na vysoce kvalitní úrovni. Opakované replaye gólů a šancí zahřejí na duši. Na tom si dali vývojáři opravdu záležet, stejně jako na celé hře.

Ovládání je vymyšleno vcelku dobře, dokonce i s využitím obou analogových páček. Jednou bruslíte a tou druhou zase posíláte soupeře k zemi a provádíte různé nedovolené zákroky. Tlačítka pro sprint, nahrávku či střelu, jsou umístěna šikovně a je jen otázkou zvyku, jak se vám hra bude hrát. Ale jak říkám - ovládání je kvalitní.


Klady a zápory

Grafika je opravdu vyspělá, hra má skvělou hratelnost a velmi dobré ovládání, jenž využívá DualShocku opravdu skvělou technikou, ale i přesto chybí podpora vibrací u DualShocku 3. Hra trpí stereotypem, takže může po čase omrzet. Chybí i jiné hokejové ligy.

Hru NHL 2k8  bych doporučil každému, koho baví hokej. To, zda je lepší NHL 2K8 (od 2K Sports) či NHL 2008 (od EA), nechám na vás, ale podle mého názoru, je NHL 2K8, i přes některé chybky, kvalitnější. Co více dodat? Pokud si hru koupíte, litovat (asi) nebudete, zvláště pokud máte rádi hokej a nejste příznivci Electronic Arts. Ale volba je na vás…

 

Detaily

Platforma: PS3
Doporučená konfigurace: PlayStation 3, XBOX 360

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.