PixelJunk Monsters - recenze

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 02.03.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Logické
Chytlavá logická hříčka, možná nejlepší hra na Playstation Network.

Po dlouhé době nás na Playstation Network překvapila hra, která stojí za stažení a může vám poskytnout klidně i několik desítek hodin zábavy. Zdánlivě dětský motiv a celkové ladění hry skrývá skvělou hratelnost s velice jednoduchým konceptem. A pozor, obtížnost je i pro zkušeného hráče rozhodně výzvou.


 
Hra PixelJunk Monsters se inspirovala jednoduchým nápadem, kde musíte se svým hrdinou zabránit příšerám, aby se dostali do vašeho domečku a likvidovali tak vaše příšerky (záměrně používám zdrobnělinu, protože toto jsou ty hodné). Jednoduché, ale plně funkční. Náš hrdina (pracovně jsem jej nazval Želvák) sám o sobě nemá žádné bojové schopnosti, ani nemá v batohu raketomet kombinovaný s paprskometem. Umí pouze stavět věže. Teď si asi řeknete, co je to za nesmysl, jak nám může pomoct schopnost, kterou by vám záviděl každý obyvatel Babylónie. Ono to samozřejmě nejsou ledajaké věže, ale jsou to pořádné obranné mechanismy, které vás mohou zbavit dotěrných nepřátel. V základní výbavě máme na výběr tři možnosti – věž s dělem, kulometem či lukem. Říkáte si, postavím všude děla a mám vystaráno. Jenže chyba lávky, na některé protivníky totiž děla vůbec neúčinkují.


 
Věže stavíte místo stromů, takže nemáte úplnou volnost ve vašich defenzivních plánech. Dobré je také sledovat, jaký je dostřel věží, abyste je nestavěli v místech, kde nepřátelům neublíží. Vedle základních věží máte možnost si přikoupit i modernější (např. s laserem či plamenometem), ale za ty už musíte zaplatit pořádně vyděračské ceny. Vůbec peněz máte většinou nedostatek, získáváte je tak, že vypadnou z vašich zabitých nepřátel. Ovšem neleží tam věčně, takže je musíte sbírat poměrně rychle. Do toho stavíte věže a vylepšujete je tím, že u nich stojíte. A to se samozřejmě kolem poflakuje velké množství nepřátel, které mají pouze jeden cíl – ublížit vašim příšerkám.


 
Jistě jste už z této recenze pochopili, že jsem si tuto hru prostě zamiloval. Hry stažené z Playstation Network si kladou za cíl pobavit vás v okamžiku, kdy se vám nechtějí hrát ty velké hry určené na PS3. Občas se ale vyskytnou kousky, kvůli kterým PS3 zapínáte a hrajete právě je. Věřte, nevěřte, ale mně se v poličce válely Pro Evo 2008 a Assassin´s Creed a já pořád vařil „roztomilé příšerky". Hra má jednoduchou, nicméně velice roztomilou grafiku, hudební motivy trochu připomínají věci jako LocoRoco. Na začátku se před vámi objeví mapa ostrova, kde body představují jednotlivé levely. Ty nejsou stejné a často mají specifické podmínky – žádné peníze, málo stromů atd. Nepřátel přibývá, přicházejí z více směrů, mají různé štíty, na konci každého levelu vás čeká nepříjemný bossák. Obtížnost je skutečně pořádná, přestože jsem hře věnoval spoustu času, ani zdaleka ještě nejsem u konce.


 
Jaké jsou další plusy, aby vás přesvědčil ke koupi této hry. Vaše skóre se zapisuje do celosvětových žebříčků a vy se tak můžete porovnávat s ostatními hráči. Hru můžete hrát v kooperaci ve dvou a jestli máte PSP, tak si můžete zkusit i na této přenosné konzoli. Cena – méně než 150 korun a já mohu potvrdit, že jsem u této gamety strávil několik desítek hodin. Pro mě zatím asi nejlepší hra na PS Network, doufám, že nám tvůrci v budoucnu ještě něco podobného připraví.

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.