Mafia II - preview

Autor: Vojta Uher | 28.09.2009
Žánr:  PC  | Preview  | Akční
Druhé pokračování legendární mafiánské městské akce.

Ani jeden z Čechů zainteresovaných v počítačových hrách nemůže říct, že by nikdy nehrál, nebo dokonce neznal Mafii, která se jakožto bomba mezinárodního formátu těší oblibě nejen u nás, ale také ve světě jako málokterý český titul. Slavná hra, ve které jsme si prožili napínavé dobrodružství a vzestup jednoho taxikáře až do vrcholných kruhů lobistů a mafie, se dočká svého nástupce. Jak již první díl ukázal, silný příběh je prioritní devizou Mafie, jež spolehlivě hráčům vynahradí zklamání z méně rozsáhlého a volného prostředí a táhne nás až do poslední mise za očekávaným rozuzlením. I když The City of Lost Heaven nenabídne takové možnosti jako konkurenční GTA, přesto tuto hru považuje spousta lidí za absolutní špičku svého druhu. 

Mafia II

  Ve stejném duchu se připravuje i Mafia 2. Jde o zcela novou hru, která s minulým dílem souvisí pouze tématicky, jinak s ním nemá nic společného, tedy na jedničku nenavazuje. Příběh se odehrává ve městě Empire City navrženém na základě New Yorku a San Francisca z let 1945-1955. Atmosféra je naprosto unikátní, jak už jsme zvyklí z prvního dílu. V poválečné metropoli to žije, lidé se procházejí po ulicích, povídají si, jezdí hromadnou dopravou a zkrátka si užívají svých radostí a starostí.  Mezi tím vším se pohybují vlivní členové amerického podsvětí, kteří si vše zařídí tak, jak sami chtějí, ať to stojí, co to stojí. I vy se budete muset se svým novým hrdinou Vitto Scalettou k jedné z mafiánských rodin přidat. Na výběr budete mít ze tří znepřátelených gangů, které se budou jmenovat Falcony, Clementy a Vinci. Hra bude rozdělena do tří kapitol a asi 20 misí. Svými rozhodnutími budete moci ovlivňovat vývoj děje, tudíž zde budeme mít hned několik možných konců hry. Autoři zároveň slibují více vedlejších úkolů. Projdeme se nejen po rušném a divokém městě, ale sem tam také zavítáme na venkov, kterého by však v druhém díle mělo být povážlivě méně než v Mafii 1. Projíždět se budete opět ve smyšlených vozech na motivy módy Ameriky 40. let. Chystanými novinkami jsou například některé prvky charakteristické pro GTA jako třeba nakupování oděvů, posilování a podobně nebo možnost využití zavazadlového prostoru vozu pro uchování zbraní či odklizení těl. Rychlost běhu bude záviset na fyzické kondici pronásledovatele, tudíž tlustému policistovi uprchnete snáze než vytrénovanému svalovci. 

Mafia II
 
 Toto vše uvidíme zasazené do úchvatné grafiky, která pamatuje téměř na všechno. Zajímavostí budou efekty v podobě postupného se rozsvěcování oken bytů po setmění, nebo pobíhajících koček a psů. Každá postava nás zaujme více než 120 animacemi mimiky obličeje. To je koneckonců poznat i z prvního traileru, který už je na světě nějaký ten pátek. Vozový park se tradičně skvěle povedl a i detaily kouře vypadají velice propracovaně. Na některých záběrech trochu pokulhávají textury, které především v interiéru vozidel působí opravdu odbytě, ale snad je to jenom kosmetická záležitost, která se po zoptimalizování do vydání hry vyřeší. Jak bude prostředí vypadat, se můžeme přesvědčit v několika gameplay videích, která se objevila postupně na všech důležitých herních akcích. Stánek Mafie 2 jsme mohli vidět i na E3 či Gamescomu, kde hra získala dokonce cenu za nejlepší ukázku a 2K Czech, což je aktuální název původních Illusion Softworks, získal ocenění nejlepších vývojářů. 

Mafia II

  Když se podíváme na videa, která doposud vyšla, mohli jsme si všimnout mnohdy velice emotivních scén, které vás nenechají chladnými. Už pouhé ústřižky dávají tušit hluboký příběh a fantastickou atmosféru jednotlivých misí. Velké plus jsou fotorealistická grafika a již zmiňovaná mimika tváří. Gameplay nám dají patřičně pocítit, jaké to je být mafiánem neustále stíhaným jeho nepřáteli. Sledovat jsme mohli propracované honičky v autech, přestřelku na střeše či v hotelu. Hrdinové se kryjí za skříněmi, stoly nebo opornými sloupy. Objekty se rozpadají pod náporem olova, exploze jsou jako skutečné a nepřátelé padají jako hrušky. Lidé okolo vás z vás mají respekt a bojí se jen pomyslet na to, že by vám odporovali. V jedné z misí vystupujete v převlečení za údržbáře či uklízeče, stoupáte na plošině na čištění oken výškových budov a najednou pod vámi vybouchne celé patro mrakodrapu. Se svým kolegou pomalu sjedete dolů, kde už po vás pálí horda rozzlobených mafiánů. Nezbývá, než je všechny postřílet. Podobně zajímavých a napínavých scén nám hra jistě nabídne mnoho. 


  Ke smůle multiplayerových nadšenců musíme konstatovat, že Mafia 2 pravděpodobně hru více hráčů mít nebude. Je to škoda, ale na druhou stranu je to také pochopitelné u hry takového rozsahu. Druhý díl taktéž vyjde kompletně v Češtině a doba uvedení na trh se nově odhaduje na začátek roku 2010. Hra je vyvíjena na PC a dočká se také své verze na PS3 a X360. Vzhledem k násilným scénám bude doporučený věk opět 18+.                                                          

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.