Aliens vs Predator - preview

Autor: Vilém Koubek | 25.06.2009
Žánr:  PC  | Preview  | Akční
Multiplayer: ANO
Ty máš ale hnusnou držku!<br />
Rok 1999 se do mé mysli zapsal nezapomenutelným písmem. Vyšla totiž hororově akční legenda zvaná Aliens vs Predator. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu, jak jsem s útočnou puškou pomalu procházel temnými koridory a očima těkal z chodby na detektor pohybu a zase nazpět. Nebo když jsem se za vetřelecké mládě lehounce kradl větracími šachtami a posléze svižně likvidoval jednoho nepřítele za druhým...Ano, AvP bylo úspěšné, a proto se také dočkalo několik datadisků a jednoho pokračování, které svého předchůdce v lecčem převýšilo. A je tu jistá pravděpodobnost, že se historie zopakuje, protože studio Rebellion, které má na svědomí první AvP titul, si v kancelářích už nějakou dobu kuchtí třetí pokračování.

Vedle Aliens Colonial Marines se tak na scéně objevuje druhá akční hra, která hodlá z mariňáckého a vetřeleckého univerza vytěžit co možná nejvíce. Až na to, že AvP má v rukávu ještě predátora!

Jak už se u této série stalo zvykem, kampaně budou tři, tedy pro každou rasu jedna. Všechny budou zasazeny na nově objevenou a obydlenou planetu určenou k těžařským účelům. Nenasytní lidé na ní totiž těžili trochu hlouběji, než měli a našli prastaré predátorské ruiny plné nevylíhnutých vetřelčích vajec. Situace potom nabrala na obrátkách, když se pár vajec rozevřelo a pavouci zahnízdili. Kolonií se roznesla panika a vlna teroru. Na místo byly proto pozváni vesmírní mariňáci, kteří měli posloužit jako ochrana, ale nikdo z nich nevěděl, že ruiny také do vesmíru vyslaly signál a k planetě se ve své lodi blíží skupinka predátorů. Všechno je tedy ve starých kolejích a doposud nepojmenovaná planeta bude svědkem toho nejkrvavějšího masakru – jako za starých časů.Oproti minulým dílům, má dnešní AvP výraznou převahu v technické vyspělosti. Všechny obrázky, které vidíte okolo, totiž nejsou upravené a doopravdy zachycují grafiku přímo ze hry. Autoři si na prostředí a atmosféře dávají opravdu záležet, a tak se můžete připravit na koridory plné temných stínů a děr propálených kyselinou, nepřehledné džungle a modely charakterů, z nichž vám bude běhat mráz po zádech.

Vedle vyspělého technického zpracování je nutno také podotknout, že s ním také umí umělá inteligence pracovat. Takový vetřelec si dokáže uvědomit, že je součástí prohrané bitvy a jednoduše uteče za roh, kde se schová do nejbližšího stínu. S trochou štěstí (smůly) si takovéhoto útoku ani nevšimnete – o to však potom bude zajímavější, když na vás bestie odnikud vyskočí a rozháže vaše útroby po celém okolí. Predátoři se zase nebojí využívat svého maskovacího pole a pohybují se v džungli tiše a nezpozorovatelně. Mno a mariňáci... mariňáci jsou, jako obvykle, nejslabší, díky čemuž je hra za ně nejděsivější.Mezitím, co vetřelec je odkázán pouze na své drápy a ocas, zbylé dvě rasy – obzvláště pak lidé – se rády ověšují zbraněmi. Příznivci mariňáků se mohou těšit na klasický arzenál, v němž lze nalézt útočné pušky, brokovnice, těžké kulomety a tak dále. Predátoři mají zase své břitvoidní drápy, lovecké tyče, samonaváděné lasery, disky, dálkově odpalované bomby...

Volba strany proto bude, stejně jako u minulých dílů, zcela zásadní a měla by odpovídat vašemu hernímu stylu.  Mezitím, co mariňáci jsou klasičtí akční hrdinové, s vetřelcem se budete muset občas i stealthově za nepřáteli plazit. Predátor vám, naopak, dá pocítit ultimátní sílu vraždícího monstra a díky tomu bude hra za něj – pravděpodobně – nejjednodušší.

   

Ať se na nové AvP dívám, z které chci strany, vždy mi z něj vychází zatraceně lákavý titul. Někde v hloubi ve mně však vrtá jistá pochybnost, protože poslední hra, kterou jsem od studia Rebellion hrál, se jmenovala Shellshock 2: Blood Trails a při pomyšlení na ni, je mi docela nevolno. Nezbývá tedy než doufat! O tom, jak nakonec hra dopadla, se přesvědčíme v první polovině roku 2010.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.