Split Second - preview

Autor: Jan Kozánek | 04.05.2009
Žánr:  PC  | Preview  | Závodní
Multiplayer: ANO
Pojďme se podívat, jak se vede nové závodní hře, ve které se z normálního závodu stane ve zlomku vteřiny hra o přežití.

Black Rock Studio se po své úspěšné hře Pure, kde jste jezdili na čtyřkolkách přesouvá k automobilovému žánru podobnému Burnout Paradise a jeho název bude Split Second.
Vypadá to na další jednoduché, ale důmyslné zpracování závodního titulu: působivé řízení, drifty, dragy, skoky a těsná minutí jiných aut, ale hlavně jsou zde také exploze. Nárazy můžete svého oponenta vyhodit do vzduchu a tak si polepšit na svém dosavadním čase a navíc si nově vzniklými překážkami můžete zatarasit cestu. V závodě tedy narazíte na častý problém: Mám risknout sejmoutí protivníka přede mnou, nebo raději projet plotem a otevřít si tak novou zkratku, která mě může dostat do vedení?
Zní to krásně, ale teď se podívejme na zpracování. Jste hvězdou televizní reality show ve městě přeplněném výbušninami. Single-player se tedy bude hrát jako pořad. Díl po dílu se budete dostávat dál a s trochou štěstí je všechny projedete živí a dostanete se až na konec celé série oné reality-show.
Pro veliké kombinace explozí dávají vývojáři rozbušky na taková místa, kde způsobí celý sled výbuchů, jako zničení dálnice. Ovšem vždy bude jasné, jaký sled událostí nastane, pokud odpálíte danou bombu. O různé detaily se už postará systém fyziky Havok. Model poškození jsme zatím neměli možnost nikde vidět, ale podle slov Black Rocku kteří se inspirují hrou Burnout Paradise ve hře určitě bude. Postupem času budou samozřejmě exploze více a více vylepšovány, takže nedojde ke stereotypu.


Split Second


Podívejme se například na první úroveň. Projíždíte letištěm, jako kdyby jste jeli po rychle se měnících serpentinách. Na dráhu jsou vymršťovány plechové části aut a radarová věž se právě bortí k zemi na rozpálený asfalt. Nejspíše budete moci spouštět nálože přes powerbar, což by měl být indikátor zobrazující váš stav, kolik toho můžete nechat vyhodit do vzduchu. Super Powerplay, jenž by měl způsobit daleko větší nepořádek než obyčejný, vypotřebuje celý powerbar, tudíž je to pro vás veliký závazek, kdy onen powerplay využijete. V následující jízdě s odemčeným „super powerplayem“ se v cuku letu rozpadne celý přední terminál, který doplní spousta částicových efektů.
O kolo později, zhroucení prostředí pozměnilo vaši trasu a poslalo vás přes terminál, místo toho, aby jste ho objeli, zatímco další sesuv prostředí vás navede na samotnou přistávací dráhu, přes kterou se dostanete i do hangárů. Pokud budete mít štěstí a vyhnete se na své nové cestě všemožným překážkám, tak vám dohromady vznikne velice výhodná zkratka. V této akčně závodní hře se uplatní spíše vaše reflexy a prověří vaše schopnosti vyhýbání se různým objektům. Podruhé když vjedete na přistávací dráhu, tak dokonce bude přistávat nákladní letadlo a jak jinak, než vaším směrem a vy můžete jen doufat že se vám podaří z této situace nějak dostat a pokud možno pohromadě.
Asi polovina všech vizuálních efektů a osvětlení je vybledlá závodní dráha pod poledním sluncem; jasná, tučná a detailní dost na to, aby se stylově zařadila k hrám typu Project Gotham Racing 4, ba dokonce i ke GRIDu, či Burnout Paradise. Black Rock ale přemýšlí rafinovaně a tento postup nazývají „filmový realismus“: rozmanité použití barev, navržené tak, aby obraz vypadal leskle a realisticky. Vývojáři používají nástroj, kterým si vyfotí určitý moment hry, v grafickém editoru upraví vše podle svého gusta a nové vytvořený obrázek vrátí na původní místo.


Split Second


Black Rock zatím uvolnil pouze vyrenderované snímky, které vypadají velice dobře. Grafika je výborná, ale je třeba se také soustředit na to, jak bude vše vypadat když například projedete v plné rychlosti kouřem. Než vyšel titul Pure, tak se všude psalo, že je to až příliš hezké, než aby to byla pravda. Na konci se ukázalo, že to pravda je. Je tedy důležité si toto pamatovat.
Podle vývojářů, by zvuková stránka hry měla být velice propracovaná. Rozpoznáte, kdy se svojí V8 dupnete na plyn a kdy budete brzdit. Raději než pouštění zvukových smyček, rozdělilo studio zvuk na malé kousíčky, které se díky analogovému výstupu mezi sebou pouštějí. Stále je na něm hodně co dolaďovat, ale výsledek je již v této fázi vývoje více než uspokojující. Můžete se těšit na veliké množství rozmanitých efektů, které budou neodlučitelné od bortících se stěn, sloupů a budov.
Na umělé inteligenci soupeřů se pilně pracuje, neboť bude potřeba ujistit se, že exploze jenž budou spouštět budou mít alespoň dostatečnou logiku, aby vám trochu zavařili. Nebylo by nic horšího, než jet po dálnici a nechat vyhodit do vzduchu sloup až chvíli po tom, co ho přejedete. To by takto již propracovanému titulu velice uškodilo.
Ovládání je velice prosté. Klasicky máte tlačítko na akceleraci a na ruční brzdu a analog na zatáčení. A výběr explozí je automatický. Kdykoliv budete moci něco nechat vybouchnout, tak se vám na obrazovce objeví výrazné tlačítko. Jediný rozdíl bude při užití různých powerplayů, který bude nadefinován na 2 rozdílná tlačítka.Určitě vás potěší drobnosti jako váš HUD (malá mapa, kde je vaše trasa na mapě, spolu s dalšími údaji jako například nitro, na jaké rychlosti máte zařazeno atd.). Veškeré informace jako počet kol a váš powerplay jsou umístěny na jednom místě, na rozdíl od ostatních her, kde jsou rozházeny všude po okrajích obrazovky.
Přes to vše co víme, si ještě nějaký ten čas počkáme, neboť naplánované vydání je až na rok 2010. Další věci jako multiplayer jsou stále ve hvězdách, ale online služba a možnost hrát přes lokální síť mají velikou pravděpodobnost, že se ve finální verzi objeví. Jen si představte hru s přáteli. Zatímco jeden odpálí nálože, vy se jim budete snažit vyhnout a dostat se na první pozici. Myslím že by to mohlo být velice zábavné a že s hojnou možností výbuchů nedojde ke stereotypu. Split Second by měla být rychlá, velice zábavná arkáda s prvky simulátoru. Doufejme že bude stejně zajímavá, jako již uvolněné informace.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.