Splinter Cell: Conviction - preview

Autor: Vojta Uher | 06.07.2009
Žánr:  PC  | Preview  | Akční
Multiplayer: ANO
Agent Sam Fisher na stopě vrahovi své dcery.
Na E3 byl představen nový Splinter Cell s podtitulem Conviction. Fanoušci této stealth akce o ní jistě již dávno ví, vždyť první videa ke hře byly představeny už před výstavou v Los Angeles. Teprve tam jsme se však dozvěděli ty nejdůležitější informace o tom, jak celé hra bude prakticky vypadat. Původní koncept byl v mnohém zcela přepracován a i příběh se začíná odvíjet jinak, než jsme zvyklí.   U Conviction nám stále zůstává náš starý známý Sam Fischer. Tentokráte však nepracuje pro žádnou vládní organizaci, nyní dělá pouze sám pro sebe. Hledá totiž vraha své dcery, kterou chce pomstít, a je schopen použít jakékoliv prostředky k tomu, aby ho dopadl. Původní organizace, pro kterou pracoval a která se o něj starala, ho zradila a zneužila, takže Sam už nikomu nemůže věřit. Za zabitím jeho dcery stojí obchodník se zbraněmi Andrew Kobin žijící na Maltě. Sam se dost změnil, ostříhal si vlasy a je z něj teď docela drsný cílevědomý muž zmítán obrovskou nespravedlností. Stojí proti všem a na vlastní pěst se pouští do vyšetřování. Během něj musí vypátrat hromadu informací. A jak jinak by se k nim dostal než výslechem podezřelých osob? Ten bývá velice krutý a Sam se při něm nebojí použít ani hrubého násilí, jak koneckonců můžeme vidět i na videu z E3. Výslech je zcela záležitostí hráče, který celý průběh řídí a může využít množství variant a úderů, jak kýžené informace ze zlosyna vymlátit. Dostanete se i k takovým kouskům, jako že protivníkovi vymácháte hlavu v záchodu, nebo jí rozbijete zrcadlo, které v mžiku pojme rudou barvu krve. Celá hra je tedy daleko více osobní, vývojáři se snaží o ztotožnění hráče s postavou Fishera. 

 
Nepřijdeme ale ani o klasické stealth prvky, plížení se ve tmě a napadání protivníka zezadu. Můžete ručkovat a využívat temných míst u stropu či se vyšplhat do okna, odkud sestřelíte další protivníky. V celém prostředí je množství prvků a předmětů, do kterých se dá šikovně trefit, a tak na nepřátele například shodit lustr. Dále nás však čekají také velice svižné akce a otevřené přestřelky, kdy se na plížení spolehnout nelze. Potom využíváte úhybných manévrů a krytí se za jednotlivými objekty a střílíte jednoho chlapa za druhým. Samovi zůstává veškerá výbava speciálního agenta jako třeba noční vidění a další vychytávky včetně širokého arsenálu zbraní. Novinkou je plánování úderů a pořadí útoků na protivníky, jako tomu bylo například v Rainbow Six Vegas. Nepřátele si můžete očíhnout s pomocí zrcátka, kterým se kouknete za roh a vyberete si prvního protivníka. Vše to vypadá velice efektně a navržené akce jsou jako vystřižené z nějakého akčního filmu.
 
 
 Celá hra je graficky velice povedená a její koncept působí vyloženě filmovým dojmem. Příběh je vám sdělován postupně a v každé „filmové“ scéně máte vedoucí úlohu vy. Svého hrdinu ovládáte prakticky po celou dobu a jednotlivé pokyny a střípky z příběhu se zobrazují v prostředí, např. napsané na zdi atp., a postupně zase mizí. Ve videu prezentovaném na E3 společnosti Ubisoft nám byl předveden gameplay hned několika akcí, ve kterých Sam Fisher coby hlavní hrdina předvádí svůj um a poháněný vztekem a zlostí kosí jednoho padoucha za druhým. Conviction – zdá se – vtáhne hráče do děje takovým způsobem, že každý z nás bude přímo součástí příběhu, což působí velmi emotivně. Hra je dost rychlá a oproti předcházejícím dílům hodně akční a drastická, krom toho nám nabízí velikou volnost jak v řešení jednotlivých situací, tak v prozkoumávání prostředí. Už nám nikdo nebude našeptávat do sluchátka, co máme dělat. Vše záleží na nás.  

  Splinter Cell: Conviction nám nabízí inovativní alternativu původních her série. Dává nám spoustu nových kreativních prvků a nebývalou volnost. Oblečená v hezkém grafickém kabátku zpřístupňuje hráči pěkný akční filmově-emotivní zážitek. Uvidíme, jaké konkrétní mise si pro nás vývojáři připraví. Zatím však hra vypadá velice hezky a nápaditě. Datum vydání se plánuje na konec roku 2010 a hra se bude prodávat na platformách PC a X360.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.