Wildlife Park 2 - recenze

Autor: Filip Kulka | 04.03.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Simulátory
Velmi kvalitně provedený simulátor zoologické zahrady, který umožní mnoha lidem splnit si jejich sny.

   

Coby ředitel, vlastník a zřizovatel ZOO vybudujete překrásný park, o němž se Vám ani nesnilo. Budete se muset pečlivě starat o všechna svá zvířata, ale i návštěvníky. Tuto hru bych rozhodně nekupoval žádnému teenagerovi jako dárek k narozeninám – je sice vhodná pro děti od tří let a výše, ale jako záživnou ji berou ve věku od tří do deseti let. Pokud však hledáte nějakou tu pořádnou oddechovku, kterou budete hrát jednou za čas, tak je Wildlife Park 2 tou správnou volbou.

Wildlife Park 2 

    

Začněme tedy u instalace hry. Wildlife Park 2 je chráněna několika systémy proti pirátům a po instalaci požaduje restart počítače – pro zjištění originality vloženého disku. Při načítání Vám na obrazovce běhají různé gameplay screenshoty, na kterých se objevuje nespočet zvířat v různých krajinách. Po chvilce je hra plně nainstalována, avšak není připravena ke spuštění. Při pokusu o spuštění se Vám zobrazí okno s již zmiňovaným restartem Vašeho počítače. Po úspěšném splnění všech pokynů můžete bez problémů stavět vlastní zoologické zahrady a plnit všelijaké mise.

   
Jako Vaše první krůčky bych doporučil zkusit si začáteční 4 mise, ve kterých Vás průvodce hrou (Český herec Tomáš Juřička – Myšák Stuart Little 2, Flintstoneovi 2 atd.) naučí zacházet s většinou nástrojů. V první misi máte za úkol zachránit stádo ohrožených zvířat, kterým chybí voda a potrava. Vaším úkolem je tedy provést terénní úpravy, aby se ke zvířatům do jejich výběhu dostala voda z jezera. Po splnění každého úkolu máte na výběr, zdali budete pokračovat v práci na daném místě, nebo přejdete na další. V nadcházejících misích také zachraňujete různé druhy zvířat a průvodce Vás neustále učí ovládat nové a nové nástroje pro úpravu, rekonstrukci, či budování vlastní zoologické zahrady. Postupem času jsou úkoly těžší a pro jejich úspěšný konec budete muset vynakládat čím dál tím více energie a hlavně úsilí.

    Wildlife Park 2


Můžete si také vytvořit vlastní zoologickou zahradu. Pro její umístění máte na výběr z velkého množství krajin. Některé se podobají neobydleným a málo dostupným pouštím, jiné zase ledovcům. Je jen na Vás, jaké typy zvířat chcete chovat, ale těžko Vám přežije například žirafa na ledovci. Po výběru území, kde se bude v budoucnu nacházet nádherný a hojně navštěvovaný park, Vás čeká několik hodin práce. Postavit doopravdy propracovanou zoologickou zahradu není nic lehkého. Každý výběh musí mít údržbáře, ale jediný údržbář na vše nestačí. Proto musíte počítat i s místy pro návštěvníky a personál. Při stavbě výběhů máte na výběr z několika druhů plotů – od dřevěných kůlů až po kamenné zdi, či plexiskla. Každý typ je něčím specifický a vydrží jinak velký nápor. Pokud vyberete málo stabilní plot pro nějaký druh zvířat, může se stát, že Vám utečou. Každé zvíře si také potrpí na jinak tvrdé či měkké půdě. Většinou se tedy stane, že každý výběh je vyplněn jiným druhem. Pojďme od půdy rovnou k samotným zvířatům, bez nich by to vlastně nebyla ani zoologická zahrada.

Každý návštěvník chce v takovémto tipu zařízení spatřit co nejvíce živočišných druhů, ale čím více jich vlastníte, tím větší práci máte s jejich výběhy a se sháněním potravy. Pro začátek je nejlepší si obstarat maximálně dva nebo tři druhy – samečka a samičku, kteří se budou pářit. Jejich mláďátka můžete buď prodat, nebo si je nechat a pečlivě vychovávat. Do každého z výběhů máte možnost nějakým způsobem vložit jezírka, nebo větší rybník. Většina zvířat si ráda zaplave nebo se napije.    

Wildlife Park 2 

Některé živočichy můžete nechat i vycvičit. K tomu slouží cvičitelé, pro které si musíte v zoo udělat místo, jako pro již zmiňovaného údržbáře. Máte možnost vložit zvířatům do výběhů nástroje, na kterých je personál naučí různé sestavy. Čím větší počet jich má zvíře ve výběhu, tím více se může naučit a poté přiláká i více návštěvníků. Mezi další důležité věci, které zvířata akutně potřebují patří zastřešení (můžete si vybrat z několika druhů přístřešků podle velikosti a objemu zvířat), větve k drbání a nějaké ty kameny, přes které se dá skákat. Pokud bude mít zvíře tyto věci ve svém výběhu tak máte skoro vyhráno. Další součástí je totiž nezbytné jídlo. Každý zvířecí druh jí jiné druhy jídla. Máte na výběr mimo jiné i z těchto surovin: ovoce, zelenina, pícniny, čerstvé ryby, mraveniště, mořské řasy atd. Každé zvíře však potřebuje vodu a minerály. Pitnou vodu dostanete do výběhu buď vytvořením jezírka, nebo vložením žlabu. Minerály vložíte ke zvířatům stejným způsobem, jako potravu.

Pokud se bojíte, že se nedokážete postarat o zvíře, nebo že nezjistíte jeho akutní potřeby, tak jste na omylu. Menu s výběrem akcí je velmi intuitivní, plné obrázků a popisků, a pokud něco někomu chybí, tak se o tom rychle dozvíte. Nad každým živočichem se v době nějaké potřeby zobrazí barevný ukazatel, který Vás i informuje o tom, co právě potřebuje. Pokud je ukazatel žlutý, zvíře je s něčím nespokojeno. V nejhorším případě může být ukazatel červený, to značí kritický stav – buď umírá hlady, nebo žízní, je nemocné, či někým napadené a tudíž zraněné.

Wildlife Park 2 

Teď bych zde vyzdvihl funkce, které mění tuto hru z jednoduchého titulu pro malé děti na opravdu povedený titul pro jakoukoliv generaci s přehledným a propracovaným ovládáním. Již zmiňované ovládání Vám umožní se podívat z ptačí perspektivy na Vaši zoologickou zahradu, nebo si můžete přiblížit svůj výběh se zvířaty a podrobně sledovat každý jejich krok či počin. Dalším velice důležitým prvkem je možnost fotografování aktuálně zobrazeného místa a ukládání screenu do alba. Tato chytrá funkce Vám umožní si vyfotit z dálky i z blízka Vaše oblíbené zvířátko a poté si jej prohlížet ve fotoalbu. Herní ovládání je velice přehledné – v levé části obrazovky se nachází hlavní ovládací panel, na kterém naleznete pouze nejpotřebnější tlačítka, jako například otočení pohledu do stran, přiblížení či oddálení, již zmiňované fotografování, mapu Vaší zoologické zahrady a možnosti rychlé volby. V možnostech rychlé volby (rozevírací menu) máte možnost vkládat různé objekty do výběhů, stavět různé atrakce, nebo obstarat potravu pro Vaše miláčky. Můžete si vybrat z velkého množství dekorací zoo – od rozhleden až po kostry dinosaurů. Stejné je to i u objektů, které vkládáte do zvířecích výběhů.

O možnosti, jak zpříjemnit zvířatům pobyt ve výběhu, tu není nouze. Ještě bych se nakonec mohl zmínit o velice nadstandardním rozmnožování různých živočišných druhů. Nevím, jak je tomu ve skutečnosti, ale v naší zoologické zahradě ve hře Wildlife Park 2 se velmi rychle rozmnožují například chobotnice. Stačí mít v jednom výběhu s vodou samici a samečka a do několika dní máte minimálně deset dalších přírůstků do rodiny. Co je na tom, že se rozmnožují, čím více jich je, tím lépe, ale opak je pravdou. Chobotnice se nemají navzájem moc rády. Při větším počtu si všechny stěžují na velký počet zvířat stejného druhu na jednom místě. Není však žádný problém nějakou tu přebývající chobotnici prodat, a že se prodávají docela draze.


   

    Nakonec bych si dovolil malé shrnutí této hry. I když je určena výhradně pro děti, na malou chvíli se s ní zabaví i dospělý člověk. Svou obsáhlou databází informací o každém živočišném druhu Vám může posloužit i jako kvalitní zvířecí encyklopedie.Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace: Intel Pentium IV 2 GHz a kompatibilní, RAM 512 MB, Windows 2000/XP/Vista, 500 MB místa na disku, grafická karta s 64 MB RAM komp
Hratelnost:
80%
Hratelnost je díky intuitivnímu ovládání velmi lehká - hru zvládne ovládat i malé dítě
Grafika:
85%
Grafické zpracování hry je velmi povedené.
Zvuk:
35%
Zvuk ve hře se stále opakuje. Stále slyšíte jednu a tu samou melodii, do které občas něco zaskřehotá
Výsledný dojem:
70%
Tato hra není rozhodně určena pro starší lidi, ale hodí se jako dárek pro malé dítě

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.