Wheelman - recenze

Autor: Marek Škácha | 20.05.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Dobrých městských akcí na herním trhu moc není. Stane se Wheelman jednou z nich?
Příliš mnoho známých tváří Hollywoodu se do her neangažuje. Ale jeden známý představitel především akčních rolí se o to v poslední době pokouší. Řeč je samozřejmě o Vinu Dieselovi, kterého jste mohli vidět v Chronicles of Riddick: Escape from the Butcher Bay. Ten se sice nevyšplhal nijak závratně v prodejních číslech, za to recenzenti z něho byli nadšení. Poté dlouho nic a až nyní, společně s druhým Riddickem se Vin objevuje v další akční hře. Opět ho vytvořila jeho firma Tigon Studios.

Hlavní děj se točí kolem prosluněné Barcelony, do které se sjíždí nejenom turisté z celého světa, ale i kriminálníci. Hlavní hrdina Milo Buric v podání Vina Diesela má jiné problémy, nepatří totiž ani k turistům ani ke kriminálníkům, je to totiž tajným agent, který se má přijít na to, co se chystá. Vládnou tu 3 hlavní zločinecké organizace. Kartel Los Santos, Chullos Canallas a frakce Rumunů. Los Santos vede Paulo Lial, Chullos Canallas pak Stavo Delgado a Rumuny má pod palcem Radu Negrea. Svět zločinu je plný překvapení a zvratů. Lidé se podplácejí a odstraňují. Tak to prostě chodí, a vy jako řidič, který to s volantem opravdu umí, si tak můžete vybírat z velké řady nabídek.

Wheelman

Podobně jako v GTA IV má Niko mobilní telefon, Milo má své PDA, díky kterému jste neustále o všem informováni. Je v něm všechno podstatné, od mapy Barcelony, která se postupně odemyká, až po mise a zprávy od zadavatelů misí. Díky mapě se k misím dostanete rychle, pouhým kliknutím. Nemusíte tak bloumat věrně zpracovanými ulicemi, i když to celkem stojí za to.  

Španělské velkoměsto ještě nikdy v žádné velké hře zpracované nebylo, a je to tak příjemné osvěžení od těch všech New Yorků a Las Vegas. Metropole si žije svým vlastním životem, doprava blokuje důležité ulice, obyvatelé kamsi spěchají a vy si to v klídku šinete k dalšímu cíly, který máte odstranit. Ve Wheelmanovi můžete jak jezdit ve vozidlech, tak chodit pěšmo. Ale většinu herního času strávíte za volantem nějakého auta, vaše povolání je řidič a ne nájemný vrah. Na střelbu samozřejmě také dojde a nebude jí málo. V prvních misích se ale připravte na to, že nic jiného než volant neuvidíte. Není to ale na škodu, protože pocit z jízdy je výborný. S tím také jde ruku v ruce destrukční model vozidel, který je také na úrovni. Není to sice žádný GRID nebo Burnout, ale pro tento typ her je to více než dostačující. S jízdním modelem souvisejí také zpestření, které budete využívat proti nepřátelům. V českých názvech to je Cyklón a Přesná střela. Cyklón je funkce, díky které Vin otočí svůj vůz o 90 stupňů. Od té chvíle pojede pozadu a může tak střílet po pronásledujících nepřátelích. Pokud znovu zmáčknete klávesu auto se stočí zpět a můžete pokračovat v jízdě. Přesná střela, jak už z názvu napovídá vám dopomůže lépe zamířit a zároveň lehce zpomalit čas, takže máte více času sejmout daného enemáče. Poslední důležitá činnost, kterou může Milo dělat je Turbo, díky kterému vozidlo rapidně zrychlý. Jenže toto všechno nemůžete dělat neustále, musíte si počkat, než se naplní speciální ukazatel soustředění. Ten naplníte kupříkladu rychlou jízdou, destrukcí či jízdou v protisměru. Tím ale speciální schopnosti nekončí. Můžete také efektně i efektivně přeskakovat z jednoho vozidla na druhé. Stačí když podržíte pravé tlačítko myši, dostanete se do správné vzdálenosti a tlačítko pustíte. Vin pak stylově zaplachtí, prokopne čelní sklo i s bývalým řidičem a auto je vaše. Žádným překvapením také není, že můžete během jízdy střílet a bourat do ostatních vozidel. Ta po několika nárazech nevydrží a vybouchnou.

Wheelman

Krom hlavní příběhové linie můžete dělat i vedlejší úkoly, které máte také zobrazené na mapě. Za misi "kontrakt" získáte větší zásobník na soustředění, takže pro vás bude ničení nepřátel snazší. V tomto typu hry máte za úkol dostihnout a zničit cílové vozidlo i s řidičem. "Uprchlík", jak už název napovídá si Milo bude muset zachánit svoji kůži a rychle utéct. Dále můžete krást drahá auta, a ty pak zavést do garáže, převážet "horkou" zásilku, demolovat majetek nepřátelského gangu či dělat taxikáře. Po celém městě je rozeseto několik zajímavých míst, které jsou pro váš postup ve hře důležité. Jedním z nich je sklad zbraní, tam nepříliš překvapivě získáváte nové zbraně. Můžete je ale také sbírat od padlých nepřátel. Druhým místem je garáž, díky ní se zbavíte dotěrné policie a s přestříkaným autem můžete znovu v poklidu vyjet.

Když už ale dojde na nějaké ty kolty, popřípadě další úroveň zbraní, tak je to také silná stránka hry. Nepřátel je na vás pokaždé hodně, ale pro Mila není problém je do jednoho zlikvidovat. Samotný hrdina toho vydrží opravdu hodně, a ani nepotřebuje lékárničky. Je to totiž takový tvrďák, že se dokáže vyléčit sám. Ano, i zde je přítomen v poslední době velmi oblíbený samo uzdravovací režim. Odpadá tak zbytečné a chaotické pobíhání po okolí a hledání nějakých lékárniček, což by stejně vypadalo hodně divně. Vaše první zbraň bude pistole, kterou krom začátku moc často nevyužijete, i když do ní máte nekonečno nábojů. Další do party je několik typů samopalů, do kterých už náboje potřebovat budete, ale těch je všude dostatek od nepřátel. Neexistuje žádný krycí systém, který je použit například u Gears of War či nového GTA. Ale bohatě stačí, když si dřepnete za nějakou překážku. Ze začátku hry to ani nemusíte využívat, protože nepřátel moc nebude. Ale postupem hry začne přituhovat a toho krytí budete hojně využívat.

Vin Diesel zkrátka umí dobré hry, dokazuje to i Wheelman, který není vůbec špatný.  Pro fanoušky GTA či Saints Row je to zkrátka povinnost, pro všechny ostatní možnost zahrát si dobrou městskou akci.

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.