Braid - recenze

Autor: Pavel Kovalančík | 01.05.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Logické
Homepage: braid-game.com
Logických her na PC není zas až tolik. Nyní máme štěstí, že se na PC dostala hra původně pro Xboxovou distribuci XBLA. Máme tu perfektní logickou hříčku Braid.
Uživatelé Xbox360 si skrze Xbox Live Arcade mohou zahrát zajímavé budgetové tituly (ovšem ne zadarmo). Jeden z těchto titulů dolétl až do útrob našich domácích počítačů a jedná se o velmi zajímavou, originální, mozek drtící hru. Žádná brutalita, žádné ultimátní story, žádná trojrozměrná super-grafika. Budeme hrát Braid od Jonathan Blowa, která původně osidlovala jen Xbox360.

Braid je typický příklad budgetového titulu, který by neměl u nikoho chybět, už jen z principu. Za pár korun dostanete parádní kousek, se kterým se budete bavit. Ačkoliv je to levný titul, byl díky svému konceptu bedlivě sledován a čekání na něj se rozhodně vyplatilo. Je libo trošku nostalgie a myšlení?

Braid
Braid
Ve hře ovládáte mužíčka Tima, který vykoná jakousi velkou chybu a ztratí svoji Princeznu, ke které se snaží později dostat. Ta se samozřejmě padla do spárů zlého padoucha. Vaše působiště je zajímavé. V Braid se pohybujete v domě s několika místnostmi, s tím, že je ona místnost rozdělena na další úrovně. Vstup do jednotlivých úrovní a nastolování příběhu je velmi pěkně uděláno. Čtete si různé knihy a dovídáte se zajímavé střípky příběhu a života Tima. Při čtení mě pohlcovala melancholie a hořko-sladká nálada a také i pár déjà vu. Vše vás krásně vtáhne dovnitř hry a sžití s hlavním protagonistou je pro hráče velmi snadné.

Ovládání tvoří šipky a tlačítko na převíjení času a skok, případně otáčení a chytání puzzlů. Jednoduché a tedy funkční. Hra se pohodlně ovládá na klávesnici a nenabízí standardně k dispozici gamepad. Toto lze vyřešit freewarovým programem X padder, jež vřele doporučuji, kde si můžete namapovat klávesy a myš na váš oblíbený ovladač.

Braid


V samotné hře je vašimi úkoly sbírat kousky skládanky – Puzzle. Z těchto kousíčků, které si pak i v jednotlivých misích poskládáte v obrázek, se vám zobrazí nějaký motiv a hlavně se vám přidávají kousky žebříku, který vede do vyšších pater domu k vaší vysněné krásce. Zpočátku hry by se mohlo zdát, že Braid je tuctovou hopsačkou a vcelku dobrý klon Maria, ale později zjistíte, že Braid by se mohl jmenovat klidně Brain. Váš mozek dostane občas pořádný „záhul“. Přinejmenším, alespoň ten můj dostával... Hlavní devizou hry jsou hrátky s časem. Můžete čas přetáčet dopředu a zpět v několika rychlostech. Podle směru vašeho pohybu se bude čas zpomalovat nebo naopak zrychlovat. Budete moci vytvářet magickou bublinu, v které čas zpomalíte, abyste byli schopni přeskočit střely, nebo si zpomalili rychle se pohybující předměty, které vám ztěžují postup například dělové koule. Vypomůže vám i váš stín, který opakuje vaše činnosti z budoucnosti. Dokáže přinést třeba klíčky k zamčeným vrátkům nebo i jinak pomoci.

Braid


Díky zajímavým předmětům však můžete časovým paradoxem ovlivňovat jen určité jevy. Dostanete se přes dlouhou propast po dvou řadách obláčků s tím, že jedna řada se vrací v čase a druhá nikoliv. Nebo můžete využít váš stín, který pošlete za pákou, která vám spustí zvedání kamenného kvádru, zatímco vy utíkáte abyste se k němu přiblížili a rychle sebrali dílek puzzle do vaší skládanky. Spěchat musíte, protože váš stín vydrží jen chvilku. Předměty obklopené zelenou aurou tedy neovlivníte. Ty jsou pořád ve své realitě. Začnou se tedy tak prolínat dva časy. Nepřátele vám mohou pomoci dostat se výše, pokud jim šikovně skočíte na hrb. To platí v případě šiško-mozků. U králíčku je to ale obtížnější. Další zajímavostí je, že nemůžete zemřít, hra vás v případě nešťastné smrti požádá o převinutí zpět do stádia, kdy jste v bezpečí. 

Braid nabízí pouze singleplayer a pokud se vám podaří hru úspěšně dojet, můžete si pak dát gamesku od začátku v time-trial režimu. Není to moc, ale lepší než nic.

Braid


Pohybujete se v krásných a zajímavých světech, které mi tak trošku svým zpracováním připomínají světy z Alenky v říši divů. Vše je vyvedené do pastelových barev, motivy se různě vlní a pohled na Braid jednoznačně těší a uklidňuje. Společnost vám dělají kříženci šišky a mozku, otravní skákaví králíčci, kanóny, různé propasti a nejčastěji logické puzzle od jednoduchých po dosti obtížné. Každá lokace v braidu nabízí jinou manipulaci s časem a proto je třeba zkoušet vždy trošku jiné metody pro vyřešení hádanek. 

Velmi se mi líbí hudba, jež byla použita ve hře. Připadá mi, že se jedná o jakési keltské skladby mixované s klasikou. Stále opakující se motiv však může někoho po pár hodinách hraní přivádět k šílenství. Není to ale můj příklad. Jsem „náruživec“ na poslouchání jednoho songu i celý den a Braid bych se nebál pustit i jen pro relaxační činnosti. Položit se na gauč po práci a zapnout něco takového je vážně super. Víceúčelová hra, viďte?  :)


Braid


Braid je zvláštní. Je to jedinečná záležitost a pokud si sami rádi užíváte logických puzzlů, budete určitě spokojeni. Hru si můžete užít také jako hromadnou zábavu se svými přáteli, pokud na něco nestačíte sami. Jak se říká: „Víc hlav, víc ví.“ Braid je kombinace parádní, leč jednoduché grafiky, uklidňující hudby, výborné zábavy/bolesti hlavy. Mnozí v Braid mohou naleznout i jistá morální ponaučení a třeba si vzpomenout na střípky ze svých životů a to se v dnešních hrách jen tak nevidí. Hru to tak posunuje někam výše až do umělecké úrovně. Po dohrání toho sice už moc nenabízí, ale můžete se zkusit trumfovat se svými kamarády na čas. Braid je svěží vánek letošního jara a kdo si hru pořídí, rozhodně neprohloupí...

Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace: OS: Windows XP/Vista/7
Procesor: Intel Pentium 4 @ 1.4 GHz
Operační paměť: 768 MB
Hratelnost:
90%
Puzzle jsou nápadité a každá lokace nabízí trošku jiné způsoby řešení hádanek.
Grafika:
80%
Pestré a příjemné zpracování. Pokud nehledáte vysloveně 3D, nebudete zklamáni.
Zvuk:
80%
Pro někoho stereotypní melodie, nicméně hra obsahuje krásné povedené skladby.
Výsledný dojem:
85%
Od začátku do konce hra působí svěže, působí tak všemi svými faktory.

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.