Plants Vs. Zombies - recenze

Autor: Pavel Charbuský | 10.05.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Strategie
PopCap Games přišli s další blbinou, ze které se vyklubala nečekaně zábavná a propracovaná hra, kterou vřele doporučuji.
Slyšeli jste někdy o tower defence? Pokud ne, tak vězte, že jde o hru, kde stavíte věže, pomocí kterých zabíjíte vlny nepřátel a bráníte jim tak v průchodu. Moji první zkušenost s nečím takovým jsem získal na Battle.net ve Warcraft III a věřím, že právě i odtamtud tento nápad pochází. Vzhledem k tomu, že si různé tower denfece získaly srdce mnoha hráčů, bylo jen otázkou času, než začnou po internetu kolovat různé flash verze, či dokonce kompletní hry. Jednou takovou hrou je Plants Vs. Zombies od PopCap Games a troufám si říkat, že z těch samostatných je zdaleka nejlepší. The zombies are coming!

Jak už název napovídá, v této kreslené hře nestavíte věže, ale květiny na své zahrádce, kterými bráníte nemrtvým různých podob, aby se dostaly k vám do domu a sežraly vám mozek. Ač hra na první pohled vypadá jako triviální blbůstka, brzy zjistíte, že se jedná o plnohodnotný a překvapivě propracovaný titul.

Plants Vs. Zombies vám nenabídne jen adventure mód se zmíněnou tower denfece, protože to by byla brzo nuda. Místo toho si zahrajete i mini-hry, puzzle, survival a budete obhospodařovat své smrtonosné rostliny v Zen Garden. Ale o tom až později.

Plants Vs. Zombies

Adventure mód vás hezky postupně uvede do hry, seznámí vás si vlastnostmi  dvou základních kytek, a nechá vás ubránit pouze jednu řadu proti několika slabým zombiím. Počet řad postupně přibývá až na maximum šesti a zombíků je víc a víc a jsou pochopitelně i silnější. Zpočátku bráníte přední stranu vašeho domu pomocí denních květin, několik kol poté to zombie vzdají a zkusí to v noci. Protože v noci nesvítí slunce, potřebné k sázení dalších kytek, dostanete k dispozici houby. Houby mají jiné vlastnosti, takže se vám otevře celá škála nových obranných taktik. Pak se útok přesune na zahradu na opačné straně domu, kde máte mimo jiné bazén. Takže k normálním květinám a houbám, které přes den spí vám přibydou vodní rostlinky a lekníny, na které můžete stavět i většinu normálních kytek, ale ne všechny. Jakmile skončí den, tak s nocí přijde i mlha a vy se opět musíte přizpůsobit. Na závěr to milovníci mozků zkusí přes střechu. Kvůli tomu, že je střecha špičatá, nemůžete použít normální květiny. Nedokáží střílet  balisticky. Co s tím? No přece katapulty. Opět se vám tedy otevřou nové možnosti a rostliny, kterých je touto dobou už 49 druhů.

Aby to ale nebylo tak jednoduché, tak si do každého kola můžete vzít pouze omezený počet květin. A výběr musíte velmi dobře přizpůsobit jak prostředí, tak denní době a v neposlední řadě vašim protivníkům. Před každou obranou totiž uvidíte jaké typy zombíků na vás počítač pošle, abyste se mohli připravit. Z počátku se k vám budou plazit pouze klasické pomalé mrtvoly, se kterými si poradíte bez problémů. Ovšem některé zombie si zachovaly ještě tolik duchapřítomnosti, aby po cestě popadly dopravní kužel a narazily si ho na hlavu, čímž vám jejich odstranění značně znepříjemní. Takový zombík s plechovým kbelíkem vám dokáže pěkně zavařit, ale pořád je to ještě pohoda, protože se jedná o pomalý šouravý druh. Problémy začínají až se sportovci. Atleti s tyčí na skok vysoký, kteří dokáží přeskočit vaše zdi a pustit se rovnou do vaší nechráněné obrany vám můžou pěkně zavařit. Americký fotbalista se svojí výstrojí sice neskáče, ale jeho odolnost a rychlost jsou ohromné. Dále se setkáte s tanečníkem ala Michael Jackson, údržbářem, nesoucím žebřík, kopáčem, který se podhrabe pod zemí a zaútočí zezadu, s nemrtvými delfíny, zombíkem, řídícím rolbu na údržbu ledové plochy, následovaným týmem na bobu; zombie se budou plazit, šourat, létat, plavat a podhrabávat se. Rozmanitost protivníků je opravdu dech beroucí a zajistí vám pěknou porci zábavy.

Plants Vs. Zombies

Po celou dobu hry vám dává rady váš bláznivý soused, Crazy Dave. Některé rady vám pomůžou, některé vás rozesmějí. Brzy najdete jeho klíčky od auta a on vám začne prodávat různá vylepšení vaší obrany, květiny nebo pomůcky do Zen Garden.

Nyní jsou na řadě mini-hry, kterých je dohromady dvacet. Prvních pár se vám otevře už v průběhu adventure, zbytek až po jeho dokončení. Zahrajete si bowling, budete krmit zombie se šnorchly v akváriu, budete hrát velmi rychlou hru, nebo čelit maličkým zombíkům či je mlátit po hlavě palicí. Je toho opravdu spousta a o zábavu máte postaráno. Další zajímavý mód jsou puzzle dvojího druhu. V jedněch rozbíjíte vázy s tím, že nevíte co která ukrývá. V některých jsou květiny, bomby nebo zdi, v jiných se ukrývají nemrtví. Vaším úkolem je rozbít všechny vázy a přitom nenechat žádného zombíka projít skrz. Ve druhých puzzle si naopak vyzkoušíte, jaké to je stát proti zelené hradbě (žluté, červené, modré…). Dostanete několik zombií a s jejich pomocí se musíte dostat přes obranu a sežrat všechny mozky.

Po dokončení adventure se vám odemkne ještě survival mód, kde si opět vyzkoušíte obranu za všech známých podmínek, s jedním rozdílem – musíte se ubránit několik kol v řadě a zahrádka vám pokaždé zůstane. Máte tedy mnohem víc času na vybudování obrany podle svého gusta, nicméně musíte počítat s tím, že míra obtížnosti je tomuto faktu přímo úměrná.

Plants Vs. ZombiesPlants Vs. Zombies

No a jako poslední věc si pro nás vývojáři přichystali Zen Garden, vaší soukromou zahrádku, kde budete zalévat květiny, hnojit je, pouštět jim gramofon, postřikovat je nějakým sajrajtem…zkrátka dělat vše k jejich spokojenosti. A ony se vám za to odmění sem tam nějakou mincí nebo diamantem. Také si můžete vypěstovat vlastní Moudrý strom, který vám pokaždé, když povyroste předá nějakou více či méně užitečnou radu. A protože je údržba zahrádky finančně náročná, můžete si zahrát adventure mód znovu s vyšší obtížností a za ztížených podmínek.

Grafika je asi to, co vás na první pohled nejvíce udiví – je to kreslené a 2D. To se dnes jen tak nevidí. V žádném případě to ale hře neubírá na zábavnosti či kráse, naopak působí velice pohodovým dojmem. V tom vám ještě pomůže příjemná až relaxační hudba, která úžasně kontrastuje se situací, kdy se snažíte ubránit mozek chtivým zombiím.

Velmi vřele doporučuji pustit si toto music-video, které natočili samotní vývojáři a představují vám v něm některé rostliny a zombie velmi zábavnou a vtipnou cestou. Stejně tak vtipná a zábavná je totiž celá hra.Už velmi dlouho nevyšla nízko rozpočtová gamesa s tak ohromným potenciálem a dávkou zábavy jakou Plants Vs. Zombies bezesporu je. PopCap Games nám dokazují, že nádherná 3D grafika s reálně propracovaným prostředím není zdaleka základ úspěchu a že se toho dá docílit i jinou cestou. Plants Vs. Zombies vřele doporučuji každému, kdo má rád logické hry, arkády, legraci, mozky a tak podobně.

Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace: Windows 2000/XP/Vista
512 MB RAM
1,2 GHz Procesor
DirectX 8.0
Hratelnost:
95%
Hra se ovládá pouze myší
Grafika:
95%
Kreslené grafice není co vytknout
Zvuk:
95%
Milá a relaxační hudba
Výsledný dojem:
95%
K číselnému hodnocení není co dodat

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.