Tom Clancy´s EndWar - recenze

Autor: Filip Kulka | 23.03.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Strategie
Multiplayer: ANO
    Tom Clancy´s – End War je realtime strategie s příběhem, odehrávajícím se v budoucnosti. V tuto dobu vládnou světu tři velmoci – Evropa, Rusko a USA. Všechna válečná tažení a pošťuchování mezi těmito státy byla z velké části kontrolována a spíše měla vzbuzovat respekt, než získávat nadvládu na určitých územích. Takto tomu bylo do té doby, než USA vyslala do vesmíru nový typ raketoplánu s tvrdě vycvičenými kosmonauty.
    Na tomto počinu by nebylo nic špatného, pokud by neznámý útočník nesestřelil tento raketoplán v přímém přenosu před očima miliónů lidí. Nikdo nevěděl, kdo tento počin udělal, avšak podezření bylo na všech stranách. USA si vzala tento atentát k srdci a brala ho jako velký podnět ke třetí světové válce. Ta se naplno rozjela a neměla svého konce, pokud chcete znát pokračování, určitě Vám doporučuji si tuto hru zahrát a vše si na vlastní kůži prožít.

    Od příběhu přecházíme rovnou ke hře. Hned na začátku odehrajete pár misí za každou velmoc, abyste zjistili přednosti a slabiny její armády. Po několika úspěšně provedených misích se Vám zobrazí video, na kterém jsou záběry s havárií již zmiňovaného raketoplánu. V tuto chvíli je jen a jen na Vás, na jakou stranu se přikloníte. Máte na výběr hrát celou hru za jednu velmoc. Vyberete si Ameriku, Rusko anebo dáte přednost Evropě? Ihned po zvolení bojové strany si vybíráte své podřízené. Máte na výběr přibližně z deseti profesionálů, avšak každý z nich je specializovaný na jiný druh boje. Někteří dávají přednost boji ve vzduchu, jiní zase pěchotě. Od této doby máte na starosti všechny počiny Vámi vybrané velmoci, jak v její ofenzívě, tak v její defenzívě. Budete hrát jednu duchaplnou misi za druhou a vždy se proti Vám postaví jiný protivník s jinou taktikou boje. Mise se odehrávají v několika městech Evropy, Ruska a pochopitelně i USA. Každé město má své specifikace, na některých mapách je lepší využít vrtulníků, na jiných zase artilerie či tanků.

Tom Clancy´s EndWar

    Jak jsem zde již naznačil, můžete jako velitel ovládat velké množství jednotek. Konkrétně vrtulníky, tanky, transportéry se samopaly, artilerii a pěší jednotky s bazukami či se samopaly. Každá jednotka má svoje výhody, ale i nevýhody. Nyní Vám tyto jednotky blíže popíši.

    Tanky jsou pomalé, avšak mají velmi kvalitní střely, které zničí pěší jednotky, artilerii a transporty. Jediná jednotka, která je může ohrozit je letectvo (vrtulníky).

    Transporty se samopaly jsou rychlejší než tanky, ale nijak jim neuškodí. Ohromnou výhodu mají oproti vrtulníkům a pěším jednotkám.

    Artilerie je stvořená pro ostřelování cíle z velké dálky, může tedy rychle zničit nic netušící tanky, transporty a pěší jednotky, které se nacházejí na její dostřel. Naprosto bezbranná je proti vrtulníkům a všem jednotkám, které se k ní přiblíží. Je to nejpomalejší ze všech jednotek, avšak velice uškodí jednotkám na velkou dálku.

Tom Clancy´s EndWar

    Mezi nejoblíbenější jednotky v této hře patří vrtulníky. Je to nejrychlejší jednotka a také nejvíce uškodí artilerii a tankům. Velmi vyrovnaný souboj svede s pěchotou a tzv. souboje pěst na pěst s transporty prohrává.

    Pěchota se dělí do dvou skupin, na pěchotu s bazukami a na pěchotu se samopaly. Pěchota s bazukami patří mezi velké soky tanků, transportů, vrtulníků i artilerie v případě, že se schovají do nějaké budovy, či věže. V takovémto případě jsou zcela nedotknutelní a nebezpečí jim hrozí pouze v případě zhroucení stavby. Jejich bazuky dokážou udělat velké divy. Pěchota se samopaly je využívána spíše k obsazování "Point"-bodů. V každé misi se nachází několik takovýchto bodů a Vaším úkolem je tyto body aktivovat dříve než nepřítel. Tyto body může aktivovat pouze pěchota, která se do těchto bodů dostane a nahraje do nich speciální software, který umožní získání těchto bodů. Při přestřelkách je pěchota se samopaly takřka neškodná a v boji se nedá využít proti žádné jednotce až na artilerii (avšak na ni musí útočit z hodně malé vzdálenosti).

    Mezi zbraně, které nemůžete nasadit do boje, patří ochromení soupeře pomocí satelitů na oběžné dráze, letecké bombardování stíhačkami či raketový útok z oběžných družic. Tyto vychytávky můžete použít pouze v případě, když 2x obsadíte jeden a ten samý bod. Napodruhé se Vám zobrazí nabídka podpory. Tuto podporu nemůžete využívat často, někdy maximálně dvakrát za jednu bitvu, ale rozhodně se to jako zpestření hodí.

Tom Clancy´s EndWar

    Když všechny tyto jednotky shrneme, zobrazí se nám rovnoměrně propojený trojúhelník, na jehož vrcholech se nacházejí tanky, transporty a vrtulníky. Jednoduše řečeno: jednotka A má převahu nad jednotkou B, ale lehce zničit ji může jednotka C – a takto se to opakuje se všemi jednotkami a trojúhelník se nám pěkně proplétá. Proto je nejlepší využívat v bojích pestrosti vojsk a nesoustředit se pouze na jeden typ jednotek. Nikdy nevíte, s čím na Vás může nepřítel přijít.

    Teď už pojďme od jednotek k samotnému boji. Misi můžete vyhrát buď zničením všech nepřátelských vojsk, nebo obsazením většiny bodů. Toto je velmi důležitá informace, poněvadž pokud byste se soustředili pouze na nepřátelská vojska a drželi jejich nápor bez obsazování bodů, mohla by se Vaše mise protáhnout i na několik hodin. Při zničení nepřátelské jednotky se totiž její část zachrání a čeká v útrobách zničených strojů, či budov na pomoc. Tato letecká pomoc přilétá po chvíli a odváží raněné do bezpečí. Poté jim připraví novou výzbroj (stroje, munici…) a boj se opakuje. Proto nesmíte mít slitování s raněnými a zničit i zbylé polorozbité, avšak boje neschopné stroje.


    Na bojišti máte možnost jednoduše ovládat všechna Vaše vojska a myší jim zadávat pokyny k boji, přesunu, či ústupu. Nejlepší taktika boje vítězí. Pokyny můžete nově zadávat i hlasem přes mikrofon. Toto ovládání je velmi intuitivní, avšak pro jeho správné využití je potřeba dobrá znalost anglického jazyka, především výslovnost některých anglických slov. Snímání zvuku je totiž pouze v anglickém jazyce a docela si potrpí na správné výslovnosti. Může se tedy stát, že kvůli neznalosti anglického jazyka prohrajete důležitou bitvu, či celou třetí světovou válku. Zadávání pokynů je na bázi  jednoduchých slov, např. Unit one / Move to / Alpha.

    Postupem času si můžete za peníze, vyhrané v bitvách, vylepšovat svá vojska. Můžete jim přidávat nové účinnější zbraně, zvyšovat jejich odolnost či zlepšovat jejich mobilitu. Každá sranda něco stojí a tak chvilku potrvá, než si vylepšíte vojsko podle svých představ. Můžete také nakupovat krycí prostředky. Speciálně barevně sladěný tank není tolik viditelný, tudíž se dobře schová v lese a může bez problémů napadat nic netušící nepřátelská vojska.

    Pokud váháte, jestli si koupíte tuto novinku na trhu, musím Vás přesvědčit k její koupi. Tato hra je výtečná hlavně díky svému grafickému zpracování, intuitivnímu ovládání hlasem a pestrým výběrem jednotek. Dále svým velkým výběrem misí, které Vás po chvíli neomrzí a budete se k této hře vždy velmi rádi vracet. Možná, že Vás dokonce chytne stejně jako mě. Celý svůj volný čas jsem jí věnoval a teď mohu říct, že se tato hra Ubisoftu velmi povedla.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: CPU 2 GHz, 1 GB RAM, GeForce 6600
Hratelnost:
90%
Ovládání hlasem není vše, ale i takovéto "novinky" se musí ocenit
Grafika:
95%
Propracované detaily, jak u bojových jednotek, tak i u jednotlivých misí
Zvuk:
70%
Ve hře slyšíte pouze padající bomby, zvuky samopalů a jednotky, žádající o pomoc.
Výsledný dojem:
80%
Velmi povedená strategie s pestrou grafikou a velkým počtem misí

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.