Everlight: Moc a kouzla víl - recenze

Autor: Jana Bittnerová | 12.03.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Adventury
Fantasy point & click adventura podobná na dílko Simon the Sorcerer. Co si víc přát? Na něco už bych přišla...
    Že vám něco říkají screeny z této hry? Znáte Simon the Sorcerer 4? Podobnost není náhodná. Vždyť taky obě hry pocházejí od stejné společnosti. Chvíli jsem na to koukala, párkrát to vypnula, abych se ujistila, že spouštím správnou hru. První dojem na mě hra udělala špatný. Přílišná podobnost se Simonem mi trochu vzala chuť do dalšího hraní – je podobná graficky, menu i enginem. Záhy jsem zjistila, že podobnost je jen částečná, ale radost do hraní mi to nepřidalo. A druhý dojem na mě dolehl po pár hodinách. Žádný zázrak to není, ale rozhodně to není hra, která by měla letět do koše.
Everlight: Moc a kouzla víl

    A tak tedy… bylo, nebylo, chlapec jménem Melvin jednou vběhl do malého obchůdku. Nechce si nic koupit, ale schovává se před deštěm, protože už je chudák celý promočený. Když tu ho osloví pán, který se jmenuje Zoubek (Mr. Teeth). Trochu vypadá jako králík. Zahrajete si kouzelné skořápky, které nemůžete prohrát. A tak pan Zoubek nabízí Melvinovi lákavou nabídku. Melvin má podle pana Zoubka vlohy se stát kouzelníkem! Samozřejmě, že Melvin nabídku přijímá a jakýmsi portálem se dostává do země plné magie.
   
    Že tento malý úvod a popis vašich prvních kroků zní pohádkově? Nenechte se zmást. Toto rozhodně není adventura pro děti, ikdyž tak v mnohém působí.

    Jaký je tedy příběh? Ocitnete se v magickém městě, kde hned na prvním záběru najdete svého průvodce – vílu Fionu, která vám bude dělat společnici a radit vám při vašem dobrodružství. Sdělí vám, že vás čekají zkoušky, které jsou klíčem k tomu, abyste se stali pravým čarodějem. Samozřejmě to není jen tak snadné. Ve městě se dějí podivné věci – děsivá kletba je uvržena na městečko Tallen. Jakmile zapadne slunce, obyvatelé se zcela promění. Z babičky se stane chtivá prostitutka, z dobrého kováře hnusný ochlasta, mág se promění v dětinského spratka, z boháče žebrák, z poštmistra „must KILL“ chlapík, atd. Co to znamená pro vás? Přeci musíte toto město zachránit! Jelikož nejste obyvatel, kletba na vás nepůsobí. Dobrá věc je, že si můžete libovolně den i noc přepínat. Tím se samozřejmě charaktery postav mění a tvůrci tak mají možnost rozložit úkoly mezi den i mezi noc. Městečko se tedy přeci jen stává v jistém smyslu o něco větším. I když podle mě, lokací mohlo být víc. Pouze pár dalších se časem odkryje. Ničím moc nevynikají, ani krásou, ani nápadem. Melvin si musí projít sérií zkoušek – musí překonat svůj strach. Čekají ho epizody: strach ze selhání, strach ze samoty, strach před zklamáním, strach ze strachu a strach ze smrti. Co tady ještě chybí? Správně, láska. Melvin, který je podle mě trochu odpudivý, ale je to jen můj osobní názor, se zamiluje do krásné Laury, dcery starosty. Čili tu nechybí ani románek. Jak to ale všechno dopadne, nebudu prozrazovat. Opravdu prožil Melvin toto dobrodružství, nebo to byl jen sen?


    Obtížnosti se nemusíte bát. Neříkám, že jsem se ve hře nikdy nezasekla. Není to hra úplně pro děti, nebo že by to bylo občas těmi trochu nelogickými úkoly, které autoři vymysleli? No, každopádně můžete získat nápovědu třeba „svíčkovým systémem“. Na začátku hry máte k dispozici určitý počet svíček, které můžete následně využívat u questů se kterými si nevíte rady. Stačí si otevřít panel s popisem vašich úkolů a pak už jen zapalovat. První zapálená svíčka vás jen nakopne, druhá sdělí něco zásadního a třetí by vás měla navést co dělat. Pro ty, kteří neradi moc přemýšlejí, protože to přeci dělá vrásky, pro ty je tu možnost volby  - neomezený počet svíček.

    Postavy mi ale v této adventuře přijdou až moc ukecané. Je sice hezké, co všechno zbytečného se dozvíme o jejich životě, ale až tak to nás hráče většinou nezajímá. Hlavní hrdina je zde vyobrazen trochu jako mladý zachránce světa. Toto téma se mi zdá už trochu ohrané, ale na druhou stranu vděčné. Lépe se ztotožňujeme s postavami reálnějšího charakteru a rádi věříme, že jsme výjimeční.

Everlight: Moc a kouzla víl

    Co se týče grafiky, no, je to pěkné. Ale jakoby si vzali ze hry Simon the Sorcerer úplně všechno a změnili pouze skin hlavního hrdiny. Některé detaily jsou vážně pěkné, ale není to nic, nad čím by měl člověk zírat s otevřenou pusou. Celkem pěkné je to, že se kamera většinou přiblíží na osoby, se kterými zrovna komunikujete. Nekoukáte tedy pořád jen na krajinku, ale v některých případech si můžete prohlédnout i ksichtík (ten váš i jiných). Každopádně, nedivme se, hra je originálně z roku 2007. Teprve před pár měsíci vyšla s českými titulky. A dabing? Němčina. Upozorňuji, jen tak pro jistotu, jelikož z nějakého důvodu se tento faktor ukázal být rozhodující mezi mými přáteli – Hrát, či nehrát?
   
A konečně otázka, proč pro děti ne? Některé úkoly mi nepřijdou zrovna lehké, a jestli zamýšlíte koupi této hry svému dítěti, zamyslete se ještě jednou, jinak budete lítat pořád od své práce ke své ratolesti, která bude mít otázky typu: „A co teď? Kam mám jít? To nejde!“. Druhá věc – sexuální a drogové narážky. Jestli si přejete vysvětlovat svým dětem co je to LSD, nebo pročpak vám ta babička pořád nabízí masáž a proč má pouta v posteli, no směle do toho, jestli chcete. Těmito argumenty by se zdálo, že je to hra vhodná pro dospělé. Ale nejsem si jistá, zda bych ji hrála být o 10/20 let starší. No a důchodcům bych to už nedoporučovala vůbec. Takže komu to je vylučovací metodou určeno? Někomu, kdo je na přechodu mezi dítětem a dospělým, nebo dítětem a puberťákem. Takový člověk se již s tímto určitě setkal v dnešním světě a tak si celkem dokážu živě představit 2 hochy chechtající se nad dospěláckými narážkami. 

    Jen ještě malá zmínka o hudebním doprovodu. Žádné velké změny, žádné pěkné variace. Taková trochu pohádková hudba. Chvíli jsem to vydržela, ale musela jsem ji nakonec vypnout. Je pěkná, ale pořád dokola.

    Celkový dojem není až tak špatný, hra je vcelku levná (250-299 Kč) a tak to vypadá jako výhodná koupě. Nejsem si ale jistá, jestli to opravdu stojí za to. Jestli se vám v kapse válí jen pár drobných, určitě to není hra, na kterou byste si měli našetřit. Je-li snad pro vás tato částka směšná a prvky hry vás zaujaly, je pro vás koupě jasná volba.

Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace: CPU:1,4 GHz, 512MB RAM, GeForce6600/Radeon 9600, Win: XP-SP2/Vista
Hratelnost:
80%
Většinou logické úkoly - nápověda to jistí
Grafika:
70%
Nijak nevyniká, ale neurazí.
Zvuk:
40%
Mně vadila Němčina. Ale obecně je to ozvučení strašné.
Výsledný dojem:
55%
Průměrná point&click adventura na kterou se rychle zapomene.
Celkové hodnocení:
55%
Úplně špatná ta hra není, ale podruhé bych ji už nehrála.

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.