Trackmania United Forever - recenze

Autor: Vojta Uher | 09.03.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Závodní
Multiplayer: ANO
Stará známá arkáda opět v nové verzi. Track Mania podstoupila několik vylepšení, které určitě stojí za zmínku.

Když řeknu, že v Trackmanii stavíte vlastní tratě, které můžete sdílet se svými kamarády na internetu a jezdit je na čas, asi nikomu z vás neprozradím žádnou novinku. TM je s námi už nějaký ten pátek a i United Forever není rozhodně první hrou tohoto žánru, kterou máme možnost si zahrát. I tady se rozhodně můžete těšit na nekonečné hodiny strávené závoděním či užíváním si některých dalších atrakcí. Online soupeření potom dodá vašemu řádění až mezinárodní formát.

Trackmania byla vždy především o roztodivných a krkolomných tratích a jejich vymýšlení a budování z připravených dílků. Když si vzpomenu na první díl, znamenalo to pro mě a mé kamarády prakticky hotovou revoluci a hraním této gamesy jsme trávili celé dny. I když už kdysi jsme měli příležitost okusit kreativní závodění v dnes už legendární hře Stunts, Trackmania přinesla zase něco nového, něco, co vyvrcholilo téměř až k davovému šílenství. Poté následovalo několik dalších dílů. Mezi nimi je i dnes velice populární Trackmania Nations, kterou si může každý zdarma stáhnout a využít většiny všech možností offline i online módu. Tuto hru si od vydání stáhlo na třicet milionů lidí po celém světě, kteří dnes představují velice solidní zázemí pro každého nového závodníka, který se do TM soupeření pustí. Nations byl zcela zdarma a o financování se starala především reklama integrovaná přímo ve hře. Ten, kdo si chce vychutnat plnohodnotný balík všech tratí, vozidel a dílků, si koupí TM United. United Forever je jeho nástupcem a majitelům United je k dispozici update po ověření zdarma. Poslední verze přináší zase několik vylepšení, kterých sice není mnoho, ale vzhledem k nízké ceně určitě stojí za to.


Základ hry tvoří množství připravených tratí, jenž se dělí do několika kategorií. V prvé řadě jsou to klasické závody na čas, kde soutěžíte o bronzovou, stříbrnou, zlatou medaili a medaili autora tratě, což je nejvyšší titul, který můžete v singleplayeru získat. Je zde 7 druhů prostředí a ke každému z nich je přiřazen jeden typ vozu. Design auta si můžete upravovat v jednoduchém editoru (změnit barvu laku a dát si na něj nějakou tu nálepku), nová vozidla máte možnost stahovat z internetu a rozšířit si standardní garáž o nějaký ten nový přírůstek. Dále na vás budou čekat atrakce jako plošiny, což jsou dráhy se spoustou skoků, klopených zatáček a jiných krkolomných prvků, pak také akrobacie. Tento režim vás donutí dělat s vozy co nejlepší triky, za které dostáváte body, a požadované skóre musíte nasbírat za stanovený čas. Pokud vám limit vyprší, začnou se vám těžce vydřené bodíky tryskem odečítat. Splnit všechny podmínky závodu však není vůbec jednoduché. Ovládání totiž takovému řádění není příliš nakloněno a některé vozy také ne. Když pojedete formulí v zabláceném terénu, dá se očekávat, že auto nebude mít moc velký záběr. Mnohdy se budete spoléhat na náhodu, či na velice přesné mačkání kláves. Zkušené TM pardály však tato věc jistě neodradí.


Nakonec je zde mód puzzle, který se zakládá na stavění co nejefektivnějších a nejkratších tratí mezi stanoveným startem a cílem z dílků, které máte k dispozici. Navrženou trať pak musíte zajet za nejkratší možný čas, tudíž je vhodné stavět je strategicky, neboť virtuální protivníci mají časy vypočítané téměř ideálně a v případě nepovedené tratě vám nedají vůbec šanci je překonat. Samozřejmě je zde pro vás tradičně vytvořen editor tratí. Vymyšlené dráhy si můžete zahrát sami či se svými kamarády v party módu nebo po internetu, vaše jízda je vždy zaznamenána a při příštím pokusu se vám objeví jako stínový jezdec. Do protivníků zase vrážet nemůžete, jsou všichni „průchodní“. Trackmania Nations a United jsou navzájem propojeny, takže vlastníci té či oné verze si mohou zahrát spolu. United Forever obsahuje i množství starších tratí z Nations, které jsou velice povedené.


Vylepšení se dočkala i grafika, která opět vypadá o fous lépe. Hardwarové požadavky však nepoměrně vzrostly. Trackmania nikdy nesázela na vizuální efekty, avšak v posledním díle si můžete aktivovat stereoskopické vidění a koukat se na monitor skrze 3D brýle, které jsou součástí balení. Obraz tak nabývá prostorového dojmu na základě rozdělení barev pro každé oko, míra stereoskopie se dá nastavovat. Nejedná se o žádný zázrak, ale je to zajímavé nastavení, které vám jen tak nějaká hra nenabídne. Dlouho u tohoto režimu však nevydržíte, protože je to přeci jenom nepřirozený optický klam, a tak vás po půlhodině rozbolí oči nebo hlava. Samozřejmě je to individuální.


Principy hry jsou pořád stejné, ovládání není nikterak obtížné. Trackmanii můžeme vnímat jako arkádu a spíše než na závodním okruhu se budete cítit jako na horské dráze. V tomto směru mi vadí, že se člověk nemá moc na co spolehnout. Jsou určité prvky, které se ztotožňují spíše s realitou, a pak jsou místa, kdy se vůz chová vyloženě neskutečně. Každopádně náraz či škrtnutí o svodidla a zbytečné kličkování znamenají obrovskou ztrátu rychlosti a i dopady na zem musí být vyměřené, aby se energie letícího vozu co nejlépe zužitkovala. Naproti tomu brzdění a řízení auta ve vzduchu patří mezi ty méně realistické scény, ale vzhledem k typu hry to jsou lidé ochotni odpustit a mnohdy to i usnadní ovládání vozítek. Komplikace může být spíš v tom, zapamatovat si kdy se čeho můžete držet, ale po několika hodinách hraní se s hrou určitě sžijete. Trackmania je záležitostí návykovou, tudíž těch pár hodin se v konečném množství spolehlivě ztratí. Hráči ostřílení z předchozích dílů se nic nového nebudou muset učit.


S uploadováním svých výtvorů na internetu si nemusíte dělat starosti. Všechny funkce jsou zahrnuty přímo ve hře, takže byste neměli mít problémy. Nemusíte složitě vyplňovat webové formuláře a hledat soubory v kořenovém adresáři hry. Stačí několik kliknutí a je to na webu. Editor tratí je také velice jednoduchý a intuitivní. Poskládat si vlastní mapu zvládne úplně každý, zkrátka naskládáte vedle sebe různé dílky v několika výškových úrovních tak, aby na sebe navazovaly, rozmístíte checkpointy a můžete ihned otestovat. Když k sobě nejdou, zbarví se příslušný kousek do červena. Kdyby se vám tratě nechtělo stavět, najdete jich již vytvořených vašimi kolegy stovky na internetu. Co server to soubor unikátních okruhů. Tratě, které použijete pro své multiplayerové klání, se automaticky stáhnou ostatním do počítače a integrují do hry, tedy není třeba řešit problémy s tím, jestli někdo má nebo nemá daný doplněk již stažený.


Trackmania United Forever je klasicky povedenou závodní arkádou se spoustou nových tratí a doplňků včetně dalších dílků, jejichž rozšířením se dostáváme na číslo kolem 1500. Žádné zásadní změny se opět nekonaly, takže záleží jenom na vás, jestli vám těch několik inovací stojí za zakoupení poslední verze s 3D brýlemi a vyššími hardwarovými nároky. Fanoušci si jistě přijdou na své a nováčci to opět mají o něco jednodušší začít.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.