Super Stardust Portable - recenze

Autor: Radek Micopulos | 03.01.2009
Žánr:  PSP  | Recenze  | Akční
I na malém PSP se dá zachraňovat velký svět.

Ano je to tak. I na malém PSP nyní můžete zachránit velký svět prostřednictvím hry Super Stardust Portable. Hra vytvořená původně na PS3 je nyní ke stažení i na PSP storu za 215 Kč a peníze to rozhodně nejsou vyhozené. Jde totiž o velmi zábavnou 2D arkádu, která jen tak neomrzí.


Neuvedl jsem úplně správně, že zachraňujete jeden svět, je jich totiž rovných pět. Pět planet, které musíte uchránit před velkým množstvím z vesmíru přilétajících asteroidů a nepřátel. Asteroidy dostaly opravdu pěknou a živoucí fyziku. Když je trefujete roztříští se na několik menších kusů a rozletí se do všech stran. Často se vám tak stane, že jich rozstřílíte příliš a pak se na obrazovce není kam hnout. Obraz je totiž prakticky statický. Nejedná se o klasickou 2D rolovačku ale o to, kdy od asteroidu uletíte třeba vpravo a přiletíte k němu z druhé strany, takže si vůbec nepomůžete. Musíte začít zkrátka bojovat!

 

K tomu účelu máte hned tři hlavní zbraně, z nichž se každá hodí k jinému účelu. Jeden typ modrých střel má malý rozptyl, ale daleký dostřel. Druhý typ zelených střel má velký rozptyl, ale malý dostřel. Je proto nutné zvážit jaká zbraň je pro daný účel nejideálnější a jestli nezvolit třetí typ v podobě jakéhosi lávového proudu. Ten je vhodný zejména na klasické nepřátele, než na asteroidy. I nepřátel je tu totiž požehnaně a nedá se říci, že bych jich bylo méně než asteroidů. Nebezpečné jsou například ostré kotouče, které vyčkávají na místě, roztočí se jak pila a míří přímočaře přímo k vám. Děsivě už působí, jak si prořezávají cestu asteroidy a také to, že v tomto stádiu nejdou zničit. Musíte jim tedy několikrát uhnout a zaútočit ve stádiu, kdy vyčkávají. 

 

Super Stardust Portable

Dalším nepřítelem jsou střílející lodě, které ale setrvávají na jednom místě, tak je není těžké zničit. Horší jsou živé organismy podobné housenkách, které vás pronásledují, kličkují mezi asteroidy, dokud vás nezničí. Když je ale zničíte dříve vy, tak máte vyhráno. Mimo těchto nejčastějších nepřátel se zde objevují i objekty, které vám mohou pomoci. Občas přiletí např. vesmírná stanice, jenž ve váš prospěch odráží vaše střely do všech stran a efektivněji tak čistí plochu, kterou potřebujete k průletu. Občas je totiž oběžná dráha planety skutečně nahromaděná vším možným a pak jste vděčni za každou pomoc. V krajních případech můžete použít i obří výbuch, který získáte za nasbírané body. Použít lze i krátké zrychlení, kterým si prorazíte cestu vpřed.

Super Stardust Portable

 

Body za zničené objekty jsou tu velmi důležité. Jednak je to hra na klasické score a také vám sběr těchto bodů zvyšuje kadenci, účinnost a rozptyl zbraní. Jediná výtka k této hře ovšem směřuje právě k těmto bodíkům, jenž zůstávají na ploše a znepřehledňují tak situaci. Snadno se totiž může stát, že se mezi body vmísí i velmi podobná inteligentní mina a hned je po vás. Když už zničíte dostatečné množství objektů, tak se objeví pomoc v podobě velké nálože, kterou musíte poškodit tak, až exploduje a zničí tlakovou vlnou vše na oběžné dráze kromě vás. Tím ukončíte část levelu a záhy jdete na další a další až se dostanete k samotnému bossu. Tím je zpravidla nějaká mimozemská loď, u níž musíte klasicky najít slabé místo a postupně ji tak zničit. Poté se vydáte na záchranu dalších světů. Každá planeta má svůj styl a proto budete chránit planety i před ledovými či lávovými asteroidy a specifickými nepřáteli. 


Super Stardust Portable

 

Jako třešnička na dortu zde je mód Impact, v němž není možnost střílet, ale zato využívat již zmíněné ničivé zrychlení. Na obraz nabíhají modré krystaly, střílející lodě, miny a vaším úkolem je se jim neustále vyhýbat do té doby, než nahromadíte potřebnou energii ke zrychlení. Jakmile se tak stane, můžete se vystřelit proti modrým krystalů, které začnou sloužit jako palivo pro váš superrychlý pohon. Jak tak prolétáváte, ničíte všechny nepřátele a neustále letíte opravdu bleskovou rychlostí a sbíráte co nejvíce bodů pro vaše score. V této fázi si musíte neustále hlídat správný směr tak, abyste přelétali modré palivové krystaly. Jakmile je nebudete delší dobu mít, loď se zase zpomalí a opět budete pouhou kořistí, která prchá, kličkuje a to až do doby, kdy opět naberete energii na zrychlení. Princip je to v podstatě jednoduchý ale neskutečně napínavý a zábavný. Máte totiž pouze jeden život, občasné relativní zrychlení a v krajním případě i nálož.

 

Super Stardust Portable

 

Celou hru doprovází velkolepá a sugestivní hudba. Nejednou se mi stalo, že jsem se do hry silně vžil a pak jsem se při explozi mé raketky strašně lekl. Výbuch zní opravu hodně reálně a prostorově. Grafika hry je vyloženě funkční, ale zato pohledná a srovnatelná s PS3 verzí. U této hry jsem se dobře bavil, protože právě 2D rozměr ji dává výbornou hratelnost a zábavnost. Super Stardust Portable se zkrátka povedl i na PSP.

 

Super Stardust Portable

  

Hru poskytla společnost Sony Czech, spol. s r.o.

 

 

Detaily

Platforma: PSP

Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.