rFactor - recenze

Autor: Filip Kulka | 23.03.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Závodní
Multiplayer: ANO
Možná konkurent slavné závodní série Need for Speed, možná hra, od které se neodtrhnete - to je rFactor. Velmi věrohodný simulátor, který Vás zasvětí do automobilových soutěží a umožní Vám projížďku několika vozy.

    Je závodní hra plná adrenalinu a výborných zážitků, přesto je také plná nedostatků. Zaujme realistickým zpracováním pohybu vozidel na vozovce a zvuky motoru. Nejvíce však hráči ocení možnost porovnat své zkušenosti a dovednosti na internetu s ostatními závodníky z celého světa.


Hra začíná

    Snadno zvládnete instalaci. Restartujeme počítač a hru zapneme. Při sledování intra nás mrazí v zádech - toto je ten všemi a všude vychvalovaný rFactor. Po dlouhém rozhlížení se na internetu stahujete módy a už je to ono. HRA ZAČÍNÁ.


 rFactor


Grafika, kamera

    Grafika, jenž je tak vychvalována na zadní straně obálky, se doslova při maximálním rozlišení vyrovnává grafice ve všem známém titulu Need For Speed: Undeground 2. Jelikož kamera nejde nastavit na jiný pohled (nebo alespoň přede mnou se to hře dařilo tajit až do samého konce), musíte hrát z pohledu řidiče. Toto nastavení má své výhody (např. realistický zážitek) a nevýhody (špatný rozhled v zatáčce na zcela neznámé trati a zejména špatně propracovaný interiér vozu). Ovšem váš řidič umí naklonit hlavu do leva a doprava což má asi přehled zlepšit, nicméně marně. Ale abych zde pouze neukazoval na chyby, rád bych pochválil i vyvedené provedení tratí. Některé jsou podle skutečnosti, jiné jsou naprosto vymyšlené, ale i tak poskytují výborný zážitek. Hra také obsahuje mnoho detailů, i když by jich mohlo být ještě více. Samozřejmě je zde možnost zpětně si přehrát záznam své jízdy, jako u každého simulátoru, což nejvíce ocení ti lepší a zkušenější závodníci. To vše zcela završil naprosto nepřehledný panel při závodu pro hráče.

 

Ovládání

    Je značně komplikované – každá část ovládání se nachází na jiném konci klávesnice, a tak nezbývá než jej pracně přenastavit, samozřejmě i s dalšími atributy jako je např. citlivost atd. Bohužel mi zde chybí brzdění ruční brzdou, takže před každou sebemenší zatáčkou musíte zpomalit na minimální rychlost, abyste nevyjeli z dráhy. Pokud tak neuděláte, čeká vás rychlé a hlavně nedobrovolné opuštění trati a pracné vracení se zpět.


 rFactor

 

Umělá inteligence

    Také mě zcela odzbrojila dokonalost umělých hráčů, kteří nikdy nevyjedou mimo stopu a natož pak dráhu. Ale přesto tato hra obsahuje nový prvek – zastávky vozidel v boxech, jež jsou výborným zpestřením závodů. Najedete na dráhu vedoucí do boxů a z čista jasna převezme vládu nad vozidlem umělá inteligence. Ukázkově zajede k technikům a pár vteřin zde vyčkáte, než se váš vůz zase dostane na trať, kde poté vládnete nad samotným vozidlem jen a jen vy. Lze si nastavit libovolný počet protihráčů, což občas vede k chybě hry – vozidla se objeví mimo trať.


Nastavení vozu

    Každý hráč, ať už amatér či profizávodník bude příjemně překvapen detailním nastavením vozu. Tato nastavení lze rozdělit do tří skupin: hlavní, vedlejší a pokročilé. V hlavních lze upravit vlastnosti motoru a řízení (reálné – sílu posilovače, váhu, příslušenství atd. a virtuální - citlivost vozidla v zatáčkách atd.). Ve vedlejších poté huštění a vlastnosti pneumatiky. A nakonec pak v pokročilém můžeme dolaďovat různé detaily.


rFactor


Úprava vozů a vozy samotné

    Kromě možnosti nastavovat vozy podle potřeby je zde možnost vozy "tunit" a upgradovat. Jako vlastník automobilu můžete svého "miláčka" vylepšovat různými vychytávkami a novějšími technologiemi. Ke každému typu automobilu se však hodí pouze některý díl, tudíž si na každé své auto nemůžete dát jednu a tu samou součástku. Při sečtení všech možných dílů, doplňků a ostatních modifikací dostaneme velmi vysoké číslo, které jen potvrzuje fakt, že se rFactor zaměřil spíše na automobily a tratě nechal na internetu jako volně stažitelné. Bohužel máte na začátku minimum kreditů a nezbývá vám nic jiného než jít zase závodit. Za každý závod jich dostanete určitý počet, postupem času se Vám navršují a jsou připraveny k zaplacení různých věcí. V možnostech nákupu si můžete koupit i automobily, je to sice dražší záležitost, ale po delší době si budete moci dovolit i více vozidel.

 

Módy

    Díky široké a stále se zvětšující řadě oddaných fanoušků je rFactor hrou, kterou lze prakticky nahradit jakýkoliv jiný závodní simulátor. Jelikož neustále někteří hráči vymýšlí, jak vylepšit závodění v podobě nových vozidel, tratí a šampionátů, můžeme zde najít závody F1 téměř všech ročníků až po naše (Čechy pořádané) např. Škoda Octavia Cup. Po neustálých řadách nových balíčků s vylepšeními je vidět stovky nových aut od různých podniků, nové tratě a šampionáty, které byste v základní verzi hledali obtížně a bez úspěchu. Musím konstatovat, že rFactor vylepšený všemi možnými módy je velice zajímavý a poutavý simulátor.


 rFactor


Je libo českou Angličtinu?

    V nastavení hry máte možnost výběru jazyka. Samozřejmě, že jako Čech jsem si vybral Češtinu, ale velice mě překvapila. Autoři se s překladem moc nepárali, Češtinu totiž najdete pouze na tlačítkách "Ano" či "Ne" při potvrzování akcí. Celé menu je tedy v Angličtině a už to by mohlo hráče odradit. Občas se sice objeví nějaké to slovo či slogan česky, ale na plnohodnotný překlad to určitě nevypadá.Závěr

    Vývojářům se povedlo skvěle graficky zpracovat tratě a vozidla, ale kvůli nedostatku financí je většina tratí a vozidel smyšlená. Přesto se povedlo výborné zpracování pohybu vozidel a realistické zvuky. Umělá inteligence představuje pro nováčka velký oříšek, neboť je naprosto dokonalá a nedělá sebemenší omyly. To celé je zasazeno do velice nepřehledné anglické verze. rFactor je také hra, jejíž zpracování online multiplayeru je unikátní.

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: Windows 98SE/ME/2000/XP/XP-64/Vista, Pentium IV 1,4 GHz, 512 MB RAM, 128MB grafická karta
Hratelnost:
80%
Ovládání vozidel je realistické, někdy možná až příliš
Grafika:
85%
Graficky se rFactor dá srovnat např. s NFS:U2, ale až po nastavení všech detailů na maximum
Zvuk:
90%
Propracované zvuky vozidel
Výsledný dojem:
80%
Průměrná závodní hra, která začíná být zajímavá až po stežení několika modulů.

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.