Malý průvodce světem konzolí - ostatní

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 19.03.2009
Žánr:  PC  | Ostatní  | Strategie
Všechno co jste chtěli vědět o konzolích a báli jste se zeptat.

Jestliže chcete brát konzolové hraní opravdu vážně, chtě nechtě před vámi stojí volba, kterou konzoli si vlastně máte koupit. Tento článek si rozhodně nedává za cíl určit nejideálnější herní stanici, ani nechce vyvolávat věčné války mezi hráči videoher. Naopak se snaží poukázat na výhody současných tří konzolí už sedmé!! generace a zároveň nastínit jejich momentální stav. Reflexe jednotlivých zařízení pak vychází čistě s mých osobních postřehů a zkušeností. Pokud se s nimi neztotožňujete, neděje se nic vážného, každý máme právo na svůj názor.

 

 

Playstation 3

 

Začnu konzolí od SONY, kterou vlastním prakticky od začátku jejího prodeje (v EU vyšla v březnu 2007) a mám s ní tudíž největší zkušenosti. PlayStation 3 pochopitelně navazuje na své dva úspěšné předchůdce. Původní modely nabízely zpětnou kompatibilitu, u těch současných byla zrušena z důvodu nezájmu hráčů (oficiální stanovisko, neoficiální se spíše přiklání k tomu, že to bylo prostě zbytečně drahé). Momentálně je v prodeji základní verze s 80 gigovým diskem, za 160 si pochopitelně musíte připlatit. Cena základní verze se pohybuje okolo 10000 Kč (v některých internetových obchodech ještě tisícovku ušetříte). Je velice pravděpodobné, že by cena mohla během jara klesnout, PS3 je totiž momentálně nejdražší konzole. Údaje o prodejnosti se liší, ale za poměrně spolehlivé lze brát číslo 21 milionů, což není málo, ale po víc jak dvou letech prodeje čekala firma SONY jistě vyšší čísla.

 

Malý průvodce světem konzolí

 

Co vlastně PS3 nabízí? Mozkem celého Playstationu je procesor CELL, který je momentálně nejvýkonnější v současné generaci konzolí. Původně jsem chtěl sypat další čísla o grafice, ale přijde mi to zbytečné. Pro uživatele je totiž naprosto irelevantní, co procesor může teoreticky zvládnout. Mě spíše zajímají výsledky této práce, tzn. jak vypadají hry. Operační systém se jmenuje XrossMediaBar, svou úspěšnou premiéru si odbyl na PSP. Tento základní systém lze upgradovat a přidávat tak nové funkce. Nutno podotknout, že SONY v této oblasti nezahálí a opravdu řadu novinek přidává, některé dokonce na návrh samotných uživatelů.


Konzole umožňuje poměrně jednoduché připojení k internetu, buď pomocí kabelu nebo wifi. Po připojení můžete využívat exkluzivní Playstation Network Store, odkud si můžete stáhnout nová dema či plné hry. V nedávné době pak vývojáři rozjeli komunitní projekt HOME, který se primárně zaměřuje na potkávání hráčů z celého světa. V neposlední řadě pak můžete využívat připojení k online hraní, které podporuje většina vydávaných her. Hry jsou pak k dispozici na blu-ray discích, mechanika PS3 umožňuje jejich čtení. V tomto případě postupovala SONY hodně odvážně, protože při vývoji PS3 nebylo vůbec jasné, zda se tento formát v budoucnu masově rozšíří. Po pár letech můžeme říct, že vsadila na správnou kartu, protože např. prodej filmů na blu-ray utěšeně stoupá a PS3 tak může být sekundárně využita jako přehrávač filmů na nejmodernějším médiu. Tím je také podporována prvotní idea, že by PS3 měl sloužit jako multimediální stanice. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že tomu tak skutečně je, protože kromě her a filmů nabízí solidní internetový přohlížeč, možnost upravovat fotky a hudbu atd. Pro větší koumáky nabízí též instalaci základní verze Linuxu.


Malý průvodce světem konzolí

 

Pokud se podíváme na herní portfolio a vynecháme mutiformátové projekty, které si můžeme zahrát prakticky na čemkoliv, zůstávají nám hry od samotné SONY. Tady bych mohl jmenovat dva díly Motorstormu a Resistance, dobrodružný Uncharted nebo akční hit Killzone 2. Nesmíme také zapomenout na legendu ze stáje KONAMI, pochopitelně myslím Metal Gear Solid 4. Slušně je rozběhlá také digitální distribuce, kde na nás číhá třeba Wipeout HD nebo parádní hříčky typu Magic Ball či Flower.


Můj názor: PlayStation 3 je momentálně nejdražší konzole, na druhou stranu nabízí nejširší možné využití a zřejmě tady s námi ještě nějaký ten pátek bude. Pořád je to výhodná investice do budoucnosti, zvlášť v momentě, kdy skončí podpora PS2. Není to sice takový válec, jak jsme čekali, ale je to pořád silný hráč, se kterým je potřeba počítat.

 

 

XBOX360


Dítě firmy Microsoft je již druhým v pořadí a vede si mnohem lépe než jeho starší sourozenec. Své hráče získává již od konce roku 2005 a daří se mu víc než dobře, k 30 milionům mu chybí pár kusů. Porodní bolesti, které provázely časté reklamace jsou už, zdá se, za námi. Původní modely byly nahrazeny spolehlivějšími, momentálně můžete získat Arcade (bez pevného disku), Pro (60 giga disk) a Elite (120 giga disk). Cena se pak pohybuje od 4500 Kč do 8000 podle vašeho výběru daného typu. Tady je potřeba podotknout, že cena v minulém roce výrazně klesla a XBOX je momentálně nejlevnější konzolí na trhu. Podporuje též kompatibilitu většiny her z původního XBOXU.

 

Malý průvodce světem konzolí

 

Při vývoji upřednostnil Microsoft rychlost, takže ve výsledku je sice XBOX výkonově slabší než PS3, na hrách to však zatím není poznat. Ba právě naopak, většina her vypadá na XBOX lépe než na PlayStation, alespoň zatím. Je to prý způsobeno jednodušší architekturou, ale rozsáhlejší rozbor ode mě v tomto směru nečekejte, neboť je mi to úplně šumák. Jisté je, že tělo pohání procesor zvaný Xenon od IBM, který je hodně podobný struktuře klasického PC. Jako médium se používají dvouvrstvá DVD, konzole proto umožňuje i přehrávání filmů. Občas to není úplně ideální, u některých her už musíte disky přehazovat. Operačnímu systému se říká Dashboard a protože je Microsoft především softwarová firma, je prakticky bez chyb. Zvlášť po posledním updatu se přiblížil modernímu designu a nabízí spoustu možností hráčům zvaným hračičkové.


Velkou výhodu má XBOX ve své online síti Live. Ta nabízí obrovské množství her a přídavků do vydávaných hitů. Navíc je stabilní a hry na ní fungují bez větších obtíží, což se u konkurenční PS3 říct nedá. Zadarmo to ovšem není, takže za hraní musíte platit měsíční poplatek, který se pohybuje kolem 60 Kč (na PS3 je zcela zdarma). XBOX umožňuje prohlížet si fotky a poslouchat hudbu a je jasně patrné, že se primárně zaměřuje především na hraní her.


Malý průvodce světem konzolí

 

Herně nabízí XBOX360 kvantitu, ale samozřejmě také kvalitu. Z exkluzivit bych jmenoval sérii Halo (nedávno přibyla i strategie Halo Wars), dva díly akčních Gears of War a vynikající RPG Fable 2. Za úspěch lze považovat také fakt, že se Microsoftu podařilo z Playstationu přetáhnout řadu skvělých her jako GTA nebo Resident Evil. XBOX Live Arcade nabízí spoustu povedených hříček jako třeba Geometry Wars nebo Braid.


Můj názor: Překvapivě soběstačná konzole, která přináší do herního světa dravost a kvalitu. Zatím si pořád udržuje náskok před Playstationem a je rájem především tvrdého hráčského jádra. XBOX nabízí množství dobrých her a nebojí se objevovat nové možnosti. Cena konzole je navíc velice příznivá.


 

WII


Nebudu si hrát na všeználka a v klidu přiznám, že zmiňovaná konzole zatím nesídlí v mém herním doupěti. Důvody jsou různé, především mi nesedí poměrně vysoká cena, která konzoli v Česku odsunuje na chvost pelotonu. Ve světě je tomu přesně naopak, protože Nintendo prodalo už téměř 50 milionů Wiiček a rozhodně nehodlají na tomto čísle skončit. Kdo by si to před pár lety pomyslel? V době, kdy se firmě nedařilo, vážně uvažovala o konci výroby konzolí a přerodu na pouhou softwarovou firmu (podobně jako se to kdysi stalo firmě SEGA). Ale pak použila koncept revolučního ovládání a stál se zázrak, protože takový trhák tady dlouho nebyl. Přestože je Wii výkonově oproti konkurentům hodně dole, v prodeji je poměrně s přehledem poráží vysoko na body.


Malý průvodce světem konzolí

 

Konzole Wii je, co se týká rozměrů, minimalistická a je založena především na způsobu ovládání. Jestliže hráč očekává skvělou grafiku a prezentaci, tady se jí rozhodně nedočká. Cílem Nintenda byla především hratelnost a přístupnost i pro hráče, kteří nemají s hrami tolik zkušeností nebo prostě nemají tolik času. To ale neznamená, že by na Wii nevznikaly komplexní hry či tituly určené pro náročnější hráče. V čem je vlastně ovládání tak specifické? Využívá vašich vlastních pohybů, které snímá senzor, který vše následně uloží do virtuální podoby. Jednoduše řečeno, např. v tenisu letí míček, vy máchnete ovladačem a na obrazovce uvidíte, jak raketa míček efektně odpálí. Není potřeba dodávat, že s tímto přístupem jsou hry omezeny pouze invencí autorů. Co na tom, že graficky hry rozhodně žádnou bombou nejsou a internetové připojení také často zlobí. Originalita a čirá radost ze hry vše ostatní snadno přebije.


Není ovšem všechno tak radostné, jak by se na první pohled zdálo. Protože se konzole ve světě tak dobře prodává, nenutí zatím Nintendo nic ke snížení ceny. Přestože se konzole prodává od konce roku 2006, její oficiální cena se stále drží na 8000 Kč. Jestli je to hodně nebo málo, to ponechám na vás. Snížení ceny se navíc v brzké době neplánuje. Hry jsou na discích velmi podobným klasickému DVD a konzole navíc hravě zvládne přečíst hry určené na předcházející model zvaný Game Cube. K dispozici je pochopitelně online síť, Nintendo navíc nabízí celou řadu starších a kvalitních her alias Virtual Console. Pro milovníky retra netřeba nic dodávat.

Malý průvodce světem konzolí

Co říci k hrám? Nintendo se samozřejmě může spolehnout na širokou základnu svých titulů, které přináší hráčům již několik desetiletí. Můžeme jmenovat pochopitelně jejího maskota Maria, který se ocitá i v závodních hrách – Mario Kart Wii. Velkým trhákem pak jsou herní hříčky Wii Play a Sports nebo simulátor Wii Fit, který vás dostane do kondice, že by vám ji i Arnold záviděl. Na Wii se úspěšně uhnízdila série Resident Evil, ale také projekty umělečtějšího rázu jako např. No More Heroes.


Můj názor: Málokdo by asi byl dobrým prorokem a předpovídal by této konzoli tak velký úspěch. Suverénní král konzolové války, který se nebál jít svou cestou. V Česku však díky poměrně vysoké ceně nemá na růžích ustláno a je záležitostí spíše několika nadšenců, což je škoda. Občas také zamrzí, že opravdu výborných her vzniká spíše méně a dočkáváme se většinou ne úplně zdařilých konverzí a předělávek. Potom však většinou vyjde hit, který vše ostatní zadupe do země.


 

To by bylo pro dnešek vše. Na závěr bych dodal, že opravdu maximalistický milovník her si pořídí také oba handheldy Sony PSP a Nintendo DS. O tom však někdy jindy.

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Ostatní platformy PC? Přejděte na stránku PC Ostatní.