Fénixcon 2008 - ostatní

Autor: Oldřich Bezdomnikov | 14.12.2008
Žánr:  PC  | Ostatní  | Akční
Nebyli jste letos na letošním brněnském Fénixconu? V této reportáži to můžete dohnat.

Protože nejen hrami je člověk živ, vydal jsem se letos začátkem prosince na brněnský Fénixcon. Stručně řečeno jde o setkávání fanoušků všeho, co se týká fantasy. Lákadlem jsou bezesporu přednášky oblíbených spisovatelů, ale také setkávání fandů z celé České republiky a Slovenska. Je tak příjemné vidět, že vzájemné vztahy mezi zeměmi pořád nestačily vychladnout. Berte tento text jako reportáž, která si dává za cíl popsat atmosféru této vydařené akce. Třeba se po přečtení rozhodnete navštívit nějaký ten con také vy.V pátek 5. prosince vyjíždíme z Prostějova kolem páté hodiny. Posádku vozidla tvoří Raco (řidič), já (v roli navigátora) a Xsobe (nováček). Protože už jedeme potřetí, máme zmapovanou cestu tak, že bychom ji zvládli i poslepu. A kdyby se přece jen vyskytly problémy, od čeho máme pana Miroslava alias úlisný hlas GPS. Fénixcon je tradiční setkání, letos má před názvem číslovku 24, takže nelze organizátorům upřít zkušenosti. Celý projekt je spojen s postavou Big Shamana, který je též známý jako majitel fantasáckého obchodu Arrakis v Brně. Letošní ročník se vrátil opět do holetu Avanti, což je podle mého názoru ideální prostředí, které nabízí veškerý komfort.


Po registraci vplouváme dovnitř a čekáme na slavnostní zahájení. Volný čas trávíme očumováním stánku s knihami (doplněním sbírek) a popíjením piva. S úžasem sledujeme nejrůznější figurky, které se hrnou dovnitř. Někteří jsou oblečeni do historických kostýmů včetně funkčních zbraní, jiní zase, vzhledem k slavnostnímu rázu, zvolili střídmý oblek. Některá individua pak nelze s jistotou identifikovat a na mysl mi přišla poměrně praktická otázka, zda jde o muže či ženu. Poměrně nepochopitelným faktem zůstává zvýšená hustota mladých a ještě k tomu hezkých dívek. Že by fantasy knížky a deskové hry začaly vytlačovat populární Bravo a Tokio Hotel? Ha, námět na příští seminární práci ze sociologie.


 


Pátek bývá při takových akcích obecně slabší a slouží spíše k aklimatizaci. Přesto nás zaujalo divadelní představení s názvem Conan a prokletí Velkého hada. Ze začátku to vypadalo na slušné fiasko, ale pak jsme se celkem bavili. Večer jsme pak ukončili opulentní žranicí v indické restauraci. Hlavní nápor nás čekal až v sobotu, kdy byl připraven program na celý den. Po rozjezdu v podobě pokecu ohledně masek komiksových hrdinů, které známe i z mnohých her (Spider-Man, Superman), přišla na řadu beseda se slovenským spisovatelem Ďurem Červenákem. Tento činorodý člověk je doslova továrnou na knihy, protože momentálně zvládá napsat dvě knihy ročně. Není to však na úkor kvality, protože třeba trilogie o černokněžníkovi Roganovi patří k vynikajícím příkladům tzv. slovanské fantasy. Momentálně Ďurovi vyšla kniha o legendami opředeném Bivojovi, kterého ovšem pojímá trochu jinak, než by to udělal klasik Jirásek. Příští rok by spisovateli měly vyjít dokonce čtyři knihy, i když některé jen v reedici. Další informace hledejte na www.cervenak.sk.


 


Protože i pohybem je živ člověk, vydali jsme se dále na přednášku Roberta Waschky o šermu, která byla doplněna řadou drsných ukázek. Už název zněl zajímavě – Může se v boji žena vyrovnat muži? A výsledek pánové o to překvapivější – může, dokonce může být lepší. A je třeba dodat, že Robert to s prakticky jakoukoliv sečnou zbraní umí na výbornou. Následně nás čekal dýchánek s mým oblíbeným spisovatelem Miroslavem Žambochem. Možná nejpopulárnější autor fantasy v Čechách (když pominu Kulhánka), tvůrce Koniáše, hrdiny, jehož osudy sledují tisíce čtenářů. Příjemný chlapík, tenhle spisovatel, a navíc také náruživý hráč počítačových her. Vždyť také jedna z jeho povídek je inspirovaná počítačovou hru Quake. Mirek Žamboch však nepreferuje pouze sezení u psaní knih a mezi jeho záliby tak patří třeba také posilovna nebo cvičení s japonskou katanou. Pro další informace mrkněte na jeho osobní stránky www.miroslavzaboch.cz, kde můžete najít i některé povídky k přečtení.


 


Fénixcon v Brně tradičně vrcholí u divadelního představení Nalima Lidochaze. Této nadaný performer zasvětil svůj život bádáním nad osudy nejznámějšího barbara – Conana. Autorům není nic svaté, a tak tentokrát našli spojitost mezi Conanem a jeho pozdějšími následníky Kájou Maříkem a Harrym Potterem. Přesto se mi zdálo, že představení tentokrát nebylo tak kvalitní, jak jsme byli zvyklí v minulých letech. Přesto důstojná tečka za letošním Fénixconem 2008. Nezbývá, než se těšit na ten příští. Případně se podívat na Animeshow, která se bude konat 14. března 2009 v Bratislavě. Její součástí by měla i herní akce, včetně prezentace očekávané Killzone 2.

 

Detaily

Platforma: PC

Chcete vidět další Ostatní platformy PC? Přejděte na stránku PC Ostatní.