Dark Sector - recenze

Autor: Pavel Kovalančík | 16.06.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Máte chuť na hru typu Gears of War? Hru, kde je zajímavá akce, zajímavý příběh, hodně krve a super-hrdina se super schopnostmi? Pojďme si povědět o čem mohla i nemohla být sci-fi gameska Dark Sector od studia Digital Extremes.
Máte chuť na hru typu Gears of War? Hru, kde je zajímavá akce, zajímavý příběh, hodně krve a super-hrdina se super schopnostmi? Pojďme si povědět o čem mohla i nemohla být sci-fi gameska Dark Sector od studia Digital Extremes.

Tahle recenze se bude asi trošku lišit od ostatních recenzí Dark Sectoru. Ani ne tak stylem, jakožto finálním hodnocením, které nebude příliš kladné. Myslím, že toto je fakt, který mohu prozradit přímo na začátek. Mimochodem průměrné známky v různých jiných recenzích se pohybují okolo sedmdesáti procent.

První s čím se hráč setkává je nastínění příběhu. Naším hrdinou je americký agent Hayden, který má za úkol splnit tajný úkol. Při samotném plnění se dozví, že to je úkol bez možného návratu... Poté, co se prostřílí obranou vojenské základny v sovětském státě Lasria nalézá spřáteleného agenta Viktora, který je ale nakažen záhadným virem a příkaz zní provrtat Viktorovu hlavu kulkou. Další příkaz zní, aby Hayden našel stopu tajemného Meznera, stvořitele smrtící infekce. Hayden se proseká zbytkem vojenské základny a na scénu vstupuje mysteriózní postava z kovu, která na Haydena zaútočí. Náhodou se povaluje okolo bazuka a náš hrdina se snaží onoho tvora zasáhnout. Ten odvátí útok mávnutí ruky a raketa se řítí na Haydena, který stihne uskočit a padá z útesu. Po probuzení z bezvědomí se ocitá ve spárech Meznera a Nemesise (ona kovová postava), která ho bodne do ramene a nakazí Haydena infekcí. Díky výbuchu trhaviny se podaří Haydenovi uniknout i se speciálním darem. A tady to začíná být už trošku zajímavější.

Dark Sector

Hlavním lákadlem hry je Haydenova kovová mutace. Jedna ruka je totiž jakoby z kovu a v jeho dlaní třímá trojbřitou hvězdici, kterou bude moci nabít elektřinou nebo například ohněm (hodí se na grilování nepřátel). Nejzajímavější schopností je jistě cílené navádění hvězdice ve zpomaleném režimu. Takto se vám jistě podaří naporcovat několik nepřátel najednou. Bohužel, možnosti nejsou neomezené a vaše super-zbraň má omezený dolet. Na scénu se tak dostávají střelné zbraně. Od klasické pistole přes brokovnice nebo další automatické pušky. Kulky mají dolet neomezený. Ke střelným zbraním také můžete nakupovat upgrady v podobě lepšího zaměřování, větší kadence, rozšíření zásobníku atd.

Co se asi bude líbit většině hráčů je brutalita exekucí za pomocí vaší speciální čepele. Krvavá lázeň si stojí svého jména. Hra je v tomto případě dosti brutální. Podle mě však toto není nic zas až tak úžasného. Nejsem puritán, velmi jsem si užíval akci Manhunt, ale zde mě krvavé splašky neuchvátily.

Vašimi nepřáteli budou ve většině případů vojáci, kteří se různě kryjí a u kterých najdeme určité náznaky umělé inteligence. Budou na nás útočit hordy nakažených monster, které se na vás budou jen slepě řítit, ale nebude jich málo. Dočkáme se i několika bossů, na které bude potřeba trošku taktiky a šikovnosti. Nic náročného ovšem. 

Dark Sector

Grafika hry je snad asi největší devizou. Na druhou stranu se nejedná o nic extra jako je Crysis nebo konkurenční Gears of War. Podle mě je grafika na dnešní dobu mírně podprůměrná. Nelíbily se mi textury a dalším problémem je trapný extrémně přímočarý design, kdy se pohybujete jen vytyčenými koridory. Toto mi také příliš nevadí, pokud je akce dobrá. Například Gears of War je striktně přímočará záležitost, ale velmi, velmi zábavná a hru si rádi zahrajete i několikrát. Samotná hra šlapala bez problémů a naprosto plynule na mé sestavě složené z q6600@3GHZ, 8GB RAM, HD4870. Na to jak vypadá, bych ani nic jiného nečekal. Nebojte, pojede i na mnohem slabších strojích.

Zvuková stránka je naprosto průměrná. Člověka nenaštve a ani neuchvátí. Celkově si hudby ani nevšimne a efekty zbraní jsou standardní.

Hra obsahuje i multiplayer po LAN, ale neměl jsem možnost vyzkoušet. Počítám, že to bude větší zábava a optimisticky se mírně zvedá díky zakomponování hry více hráčů i finální hodnocení.

Dark Sector

Ovládání je také celkem zpackané, respektive jeho část při bojích zblízka je absolutně těžkopádná a otravná. V situaci, kdy se na vás řítí několik mutantů máte většinou po srandě díky pomalosti vašich útoků. Pokud se vám povede někomu nařezat, můžete se těšit na nějakou tu popravu. Nic extra. Ostatní ovládání je na tom lépe. Můžete se krýt za rohy a vykukovat ve stylu Solid Snaka z Metal Gear Solid, můžete rychle uskakovat, pokud je potřeba a samotné míření hvězdicí je také celkem v pořádku. To samé platí pro používání zbraně. Hru jsem hrál za pomocí klávesnice a myšky, ale hra koresponduje i s mým ovladačem na Xbox360. Druhou variantu zde ale kategoricky zamítám. 

Jsem v závěru... Dříve natěšen... Nyní znechucen a zklamán... Hra mě nudila a pokud ji už neuvidím, budu jedině rád. Jsou jedinci, kteří si hru rádi zkusí, ale předem je varuji. Já si raději zahraji budgetovku jako je X-Blades, vy si kupte či oprašte klenot Gears of War. S klidným svědomím dávám hře hodnocení o mnoho nižší než u konkurence... Dříve jsem hrál spoustu her, měl jsem čas, ale jak stárnu, čas je pro velmi drahocenná veličina. Tahle hra je pro mne pouhá ztráta času a její koupi si rozmyslete alespoň desetkrát...

Detaily

Platforma: PC
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: Following are the System Requirements of PC game -Dark Sector

Minimum system requirements:

OS: Win
Hratelnost:
40%
Na začatku dobré, po chvíli ale rychle omrzí.
Grafika:
60%
Vcelku průměr, ale nic převratného.
Zvuk:
60%
Zvuk vcelku ujde. Neirituje vás, ale také vás nenadchne.
Výsledný dojem:
40%
Na hru jsem se těšil, ale po čase, který jsem s ní strávil, trpím žaludeční nevolností.

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.