The Sims 3 - recenze

Autor: Pavel Charbuský | 27.06.2009
Žánr:  PC  | Recenze  | Simulátory
A máme tu třetí díl simulace lidského života. Pokud se chcete znovu vrhnout do neznámého města založit si rodinu svých snů, přečtěte si nejdříve, jak se hra povedla.
Každý z vás si jistě pamatuje první díl The Sims, revoluční simulace lidského života, která si z jistých důvodů získala mnoho příznivců. Po nějaké době vyšlo pokračování, The Sims 2, které disponovalo nejen mnohem lepší grafikou, novými možnostmi a sto padesáti různými datadisky, ale také větší obtížností.

Nyní je na světě The Sims 3. Jak už to u pokračování her bývá, přináší něco nového a vylepšuje něco staré. Asi největší revolucí v tomto dílu je online podpora hráčů společně s možností koupit si EA body a ty následně utratit za nové oblečení, nábytek a různé hovadiny. Já v tomto kroku bohužel nevidím nic jiného než další způsob, jak z lidí vymámit peníze po tom, co si koupili originální hru za 60 euro.

Další nevýhoda, která přímo souvisí s tím samým je fakt, že při tvorbě postavy máme na výběr o mnoho méně oblečení a doplňků než ve dvojce. To pravděpodobně proto, abychom si okamžitě běželi vyčerpat kreditní kartu na několik sukní a pyžamo. Jinak nám tvorba postav nabídne pár nových detailů, jako změnu barvy ponožek a bot tak, aby ladily se zbytkem oblečení. The Sims 3 také nabízí nový systém životních cílů a vlastností simíků.

The Sims 3

Zklamání jsem zažil, když jsem zjistil, že je k dispozici pouze jedno jediné město, které si musíte naklonovat, pokud chcete mít víc rodin. Celé město se mění ve stejném čase jako vaše rodina, takže kdybyste měli dvě ve stejném městě, tak se o jednu stejně nemůžete postarat. Když už jsme u toho starání se, určitě si pamatujete, že v prvním i druhém dílu měl simík několik základních potřeb, které jste museli včas ukojit, aby byl spokojený. Hlad, spánek, hygiena, dostatek společnosti a tak podobně. V dílu třetím je o dvě tyto potřeby méně, a aby to bylo ještě snadnější, nezáleží už déle na tom, jestli váš prcek snědl velký oběd, nebo si dal misku cereálií na stojáka v kuchyni. Oboje poskytne stejné uspokojení hladu. Stejně tak je to se všemi ostatními potřebami, což značně usnadňuje hru. Nejspíše proto, aby vývojáři nalákali více lidí, kteří si budou kupovat více EA bodů…

Když plníte svým simíkům přání, dostáváte body, stejně jako ve dvojce. Tyto body pak můžete utratit za různé bonusy, které vám zpříjemní život. Chybí zde ale mnou velmi oblíbený elixír života. Když jste se o své simíky velmi dobře starali, mohli jste jím zajistit v podstatě nesmrtelnost. To znamenalo to, že jste si je mohli vypiplat jak chcete, časem si koupit pořádný dům a zajistit rodinu. Tak na tohle už můžete zapomenout, protože nyní je smrt nevyhnutelná a netrvá to zase tak dlouho.

Naproti tomu je lehčí i rychlejší postup v kariéře, takže veškerých cílů můžete opět dosáhnout mnohem snadněji než dříve. Moc si toho ale neužijete, protože krátce na to vám vaše rodina zemře.

The Sims 3

Jedna z největších změn je možnost chodit po celém městě bez nutnosti načítacích obrazovek. Prostě se seberete a jdete na návštěvu nebo do města. Většina veřejných budov vás ale přesto nepustí dovnitř. Váš simík prostě zaleze a vy počkáte, až zase vyleze a můžete pokračovat. Tyto budovy budou jistě součástí dalších sto padesáti datadisků, kterými nás EA zahrne. S možností jít do města ale neplynnou jen výhody. Když jste si dříve koupili knihovnu, měli jste ji automaticky zásobenou knihami. Sice to nebylo reálné, ale bylo to pohodlné.
V tomto díle je knihovna prázdná a vy musíte dojít do města do knihkupectví a knihy nakoupit. Požadavky a přání vašich simíků se tím pádem také změnily, budou chtít často nakupovat, chodit na ryby nebo do klubu. Ale vzhledem ke krátkému životu si těchto věcí moc neužijete a musíte si vybrat, co simíkům splníte a co musí oželit.

Hra jinak v celku nic moc nového nepřináší, kromě několika detailů, například se už vejde víc malých předmětů na jeden čtvereček, nebo si můžete koupit různé bytové doplňky jako krabici kapesníčků, či voňavku a kdo ví co ještě. Tyto věci ale nemají žádnou funkci, jde jen o ladění vzhledu. Další takový detail objevíte v zaměstnání. Můžete si vybrat, jestli simík bude urputně pracovat, nebo spíš tlachat se zaměstnanci a získávat přátele. Tím co si vyberete ovlivníte život vašeho svěřence. Možná si říkáte, že když se bude simík snažit a pořádně makat, vydělá si víc peněz a bude mít rychlejší karierní postup. Skutečnost je bohužel mnohem reálnější. Zatímco tvrdou prací určitě zvýšíte svoji šanci postoupit na lepší pozici a dostat přidáno, stejného cíle můžete dosáhnout tím, že se skamarádíte se šéfem. Trochu drsné reality na nepravém místě.

The Sims 3

Když si to shrneme, Sims 3 je hra, vydaná za účelem vydělat víc peněz. Nejen že je drahá sama o sobě, ale navíc můžete očekávat velké množství dalších datadisků, k tomu vás bude EA pořád lákat ke koupit EA bodů, které můžete utratit za různá vylepšení. Velice mi to připomíná jakoukoliv „free“ webovou hru, kterou si sice můžete zahrát zdarma, ale pokud si ji chcete užít, musíte do ní natřískat velké množství peněz. Navíc je toto pokračování v podstatě zjednodušená verze druhého dílu a to hlavně proto, aby to zaujalo víc potenciálních zákazníků, ochotných utratit za oblečení či knihy pro neexistující panáčky své reálné úspory.

První Sims byla hra s originálním nápadem, druhý díl pak přinesl spoustu vylepšení a pěkný grafický kabátek. The Sims 3 je hra, vydaná za účelem vytřískat z lidí co nejvíc peněz a o nic jiného vývojářům nejde. Pokud jste měli rádi předchozí díly, bude se vám třetí pravděpodobně líbit, ale v celku nic moc nového nepřinesl.

Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace: WINDOWS XP:
Windows XP (Service Pack 2)
2.0 GHz P4 procesor nebo ekvivalentní
1 GB RAM
6.5 GB místa
Hratelnost:
70%
Ovládání se nedočkalo prakticky žádných změn
Grafika:
80%
Pěkná grafika
Zvuk:
70%
Hudba i zvuky trochu dětinské, velmi podobné dvojce
Výsledný dojem:
60%
Hra nepřinesla téměř nic nového

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.