Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots - recenze

Autor: Jan Vrba | 22.06.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Akční
Legendární Solid Snake se vrací na svou poslední misi. Uspěje v souboji se zbraněmi patriotů anebo zapadne do průmněrných her?

" I´m no Hero... Never was ... Never will be"

... Snake

Snake se vrací na svou poslední misi. Čas. Věc, kterou nemůžeme ovlivnit. Dříve či později doběhne každého. Každý stárneme. A s námi i legendární hrdina, Snake. Poprvé se psal rok 1987, když Snake spatřil světlo tohoto nádherného, ale zároveň krutého světa, ve kterém žijeme. Dlouhých 21 let poté se s námi loučí svou poslední misí, jejímž cílem je zničit Liquida a celé společenstvo zbraní patriotů (Guns of Patriots), jenž se usídily v jediném ráji, kde mohou být svobodni, obří lodi zvané Outer Haven (Vnější útočiště), kterou má pevně pod kontrolou zlořád Liquid, zlé dvojče Snakea.

Příběh je plný zvratů, napínavých okamžiků, překvapení, akce, ale zároveň nechybí ani humor, nadsázky a legendární Kojimův přístup ke hře.

Hlavními postavami jsou Solid Snake, který zestárl a svou práci může vykonávat pouze díky speciálním nanotechnologiím. Další důležitou postavou je Otacon, jenž je hlavním rádcem a spojencem Snakea, obchodník se zbraněmi Derbin, krásná Naomi či Meryl, ale ve hře narazíte i na nové postavy, jako je například Jonny (znám pod přezdívkou "Akiba"). Ve hře potkáte i bossy, jako jako je Liqud či Vamp anebo Wolf. Jak příběh končí vám prozrazovat nebudu, aby vás neopustila motivace si hru zahrát.

Staré dobré časy


Ve hře se vrátíme do starých dobrých časů, konkrétně na místa, která jste dobře znali z předchozích dílů, jako je například oblast známá z MGS 1 - Shadow Moses. Potkáme spoustu starých známých, jako je Eva, Meryl, Liqud, Vamp, Otacon či Raiden. Ale i ti bohužel zestárli. Na této hře je v porovnání s MGS 3 velmi dobře vidět tok času. Ve hře ovládáte i REXe, který byl vyřazen Snakem v některém z předchozích dílů.

 

 

 


Zbraně a vylepšování

Již jsem se určitě zmínil o Derbinovi, obchodníkovi se zbraněmi, kterého válka živí. Několikrát Snakeovi zachrání krk se svým obrněným transportérem. Jeho věrným přítelem je opice. Dále vejde do vašeho podvědomí díky sloganu "Eye have you" a samozřejmě i díky tomu, že kdykoli potřebujete, můžete se u něj koupit munici, zbraně, trhaviny typu TNT, C4 či granáty anebo různá vylepšení, jako je laserový zaměřovač či speciální šroub na zbraň. To vše a mnohem více je k dispozici v Derbins Shop. Ale jinak mezi námi, doporučuji počkat s větším nákupem až na poslední, pátý, act, kde dostanete 50% slevu na vše, co se v Derbinově obchodu nachází.

Novinky

Mezi novinky řadíme například onen zmiňovaný Derbinův obchod se zbraněmi, nové zbraně, vylepšování či nanotechnologie, které udržují (nejen Snakea) naživu. Aby tyto nanotechnologie Snakea nezabily, musí používat speciální sérum, které mu předá Naomi. Další novinkou je ta, že pokud porazíte některého z bossů, zbyde z něj "beauty" verze, což je v podstatě žena, která vás má zmást svou krásou, ale ve skutečnosti má stále jeden a ten samý cíl jako boss = zavraždit Snakea. Ještě jedna věc stojí za zmínku, a to sice, Otaconův MK. II, což je stroj, jenž Snakeovi pomáhá a jehož prostřednictvím je Otacon se Snakeem stále v kontaktu.

 

Česká stopa

Na první stopu, která alespoň zavání češtinou, narazíme poměrně na začátku, při jenom z videorozhovorů mezi Raidenem a Snakeem, když Raiden zmíní, že si musel zařídit nějakou věc, zvanou "Matka Pluku". Další výrazná česká stopa spočívá v tom, že příběh jednoho z aktů se odehrává v Praze a ve hře je perfektně ztvárněno nábřeží Vltavy a Karlův Most či úzké pražské uličky. A dotřetice prozradím, že na vývoji spolupracovali lidé z české republiky, především ze společnosti CD Projekt Czech republic.

 

Online hraní

Ve hře je k dispozici i hraní přes internet, tedy Online hraní. Ale asi je zbytečné se o tomto druhu "pařby" rozepisovat, že? Všichni víme, co si máme pod tímto pojmem představit. Více již nemám k tomuto co dodat. Snad jen přání, aby hraní přes síť bylo stabilní.


Mezi klady zbraní patriotů patří perfektní grafika, vtip Hidea Kojimy, celková propracovanost, zasazenost do akčního prostředí či taktická stránka věci. Dále mohu pokračovat, že hra dává znát fakt, že vše čas zkrátka nezastavíme a stejně jako my, i naši hrdinové z videoher a konzole stárnou. Tento fakt je umocněn tím, že po stisknutí tlačítka (většinou jde o křížek) v určitých situacích se Snakeovi vybaví vzpomínky z minulých dílů.

No asi bych měl vypsat i nějaké zápory. No budiž, nic na světě není dokonalé, ani lidé ani videohry. Ovšem některé věci se dokonalosti blíží a mezi ně určitě patří Metal Gear Solid 4. Ale i zde se nějaké ty zápory najdou. Konkrétně jde o krátkou hrací dobu, ale to je podmíněno úrovní na jakou hru hrajete.

Metal Gear Solid 4 - Guns of Patriots (Zbraně patriotů) je velkolepým vyvrcholením jedné legendární série společně se Snakeem. Ve hře je vysvětleno zcela vše, co se až doposud v této sérii událo. Po technické stránce jí nelze nic vytknout. Zkrátka, buď patříte mezi ty, co MGS baví a hru si zamilujete anebo vás právě tato hra přesvědčí, abyste začali tuto sérii brát vážně a ještě existuje další možnost, že vám MGS nesedí, takže si neoblíbíte ani tuto hru.

Detaily

Platforma: PS3

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.