The Simpsons Game - recenze

Autor: Daniel Hanák | 20.04.2008
Žánr:  PS3  | Recenze  | Adventury
Multiplayer: ANO
Je to už přes dvacet let, co Matt Groening vypustil první díl těchto žlutých čtyřprstých postaviček se svérázným smyslem pro humor na naše obrazovky. Seriál se chytil, a tak dle něj vyšel skvělý film, který obyvatele městečka Springfield vynesl do nebes.

Psal se rok 2005 a někoho v EA napadlo, že by mohli udělat hru, která by parodovala ostatní. Ne, nemávejte rukou, že tohle by v Electronic Arts neprosadil ani sám Ježíš s Buddhou a Alláhem dohromady. Chlápci z EA se asi snaží dostat z podvědomí hráčů jako ta komerční firma, kterou zajímají pouze úspěchy a na hráče kašle a které stačí změnit pár jmen na hokejové nebo fotbalové soupisce, a proto na návrh kývli. Ano, je to hra podle licence, ale s takovým osobitým humorem a stylem, že by to do těch komerčních chlápků neřekl ani ten největší optimista. Tudíž se EA vydali správným směrem a největší užitek z toho budeme mít my, hráči.

Theeee Simpsoooons

Ve hře se ujmete role všech hlavních členů rodiny Simpsonovic. Pokud vynecháme jejich hlášky a různé vtípky, vyjde nám ovládání všech nastejno. Jedním tlačítkem útok, druhým skok, jiným se skrčíte a s pomocí dalšího pokecáte s ostatními. Ovšem je tu jeden podstatný rozdíl, jejich speciální schopnosti. Homer se nacpe koblihami a ve stylu Katamari se promění v obří kouli, která smete vše, co jí přijde do cesty. Sígr Bart se zase dokáže změnit v Bartmana a může létat na kratší vzdálenosti, Lisa vládne Buddhově ruce a ve stylu Black and White může přenášet různé plošinky, čímž si tvoří mosty a podobné cesty, bez kterých by se dál nedostala, a na závěr Marge jako nejchytřejší (i když Lisa na tom taky není špatně) člen rodiny vládne nejlepší schopností. Ve stylu Pikmina, o kterém nejspíš většina playstationových hráčů v životě neslyšela, ovládá postavičky kolem sebe a s pomocí megafonu jim určuje, co mají dělat. A Maggie? S tou budete hrát párkrát, když budete potřebovat někam prolézt, jinak se poveze v ruksaku u Marge na zádech. Samozřejmě se dočkáme i ostatních postaviček tohoto znečištěného města. Líný autor by zde vypsal jména všech obyvatel a tím pádem by mu povinná délka nedělala žádný problém a on si po chvíli mohl skočit třeba na pivo, ale u nás žádní líní autoři nejsou a všichni jedeme na 300 procent. Takže mimo známých figur, jako jsou Homer, Bart, Marge, Lisa a Maggie také třeba Apu Nahasapeemapetil, jeho žena Manjula a jejich osm dětí, otec Homera Abe, sestry Marge Patty a Selma, řidič autobusu Otto, Bartův nejlepší přítel Milhouse, posměváček Nelson, vědátor Frink, ředitel Skinner, učitelka Edna, Dr. Dlaha anebo třeba ufoni Kang a Kodos. Tyto postavy bohužel nebudou hratelné, ale do příběhu se určitě nějakým způsobem zapojí, třeba když je bude Marge navigovat, aby zničili veškeré upoutávky na násilnou hru Grand Theft Scratchy – výstižné, že ano?

Ve dvou se to lépe táhne

Každá úroveň ve hře je dělána tak, aby ji mohli hrát dva hráči v kooperativním multiplayeru, kupříkladu v misi Medal of Homer budete s otcem rodiny a Bartem krást bílé francouzské vlajky, s pomocí kterých se Francouzi chtějí vzdát, anebo v misi, kde máte zachránit springfieldské lesy před vykácením, které zkonstruoval Montgomery Burns, se ujmete role Barta a Lisy a společně se pokusíte zničit vystavěnou pilu. Na závěr budete ještě muset v časovém limitu zachránit Lennyho a Carla, kteří se díky své šikovnosti přivázali ke kládě, mířící přímo k cirkulárce. úkolů je hodně a ve dvojici budete mít neustále co dělat, ovšem pokud jste jedináček bez kamarádů, také nemusíte zoufat (alespoň ne kvůli této hře), jelikož přítele zastoupí celkem zdařilá AI.

Žlutý humor

Co si budeme nalhávat, tvůrci, se kterými spolupracoval sám Matt, se v prvé řadě snažili vystihnout osobitý šarm a humor obyvatel Springfieldu a až poté se to snažili nějak vtěsnat do hry. Ale světe div se, výsledek stojí za to – ne, nečekejte nějakou extra plošinovku ve stylu Jak and Daxter nebo něco podobného. Hra je celkem lineární, ale to neznamená, že by každá hádanka měla pouze jedno řešení. Nejde tu jen o to něco posunout, vyskočit na to, proletět se a posunout zase něco jiného. Pro příklad v misi Shadow of the Colossal Donut (hádáte správně, že je to parodie na vynikající hru Shadow of the Colossus) je vaším úkolem za vzájemné spolupráce Homera a Barta zničit Lard-Lada, který ožil a vydal se ze střechy rychlého občerstvení devastovat celé město. Vaším úkolem je, světe div se, zastavit ho a provádět to budete obdobně jako u Shadow of the Colossus. Sádelníček má tři zranitelná místa – hlavu, záda a zadek. K těm se musíte dostat a přetrhat drátky. Jak to provedete, je pouze na vás. Hra obsahuje 16 jedinečných levelů, mezi kterými se objeví parodie na, krom zmiňovaných, kupříkladu Metal Gear Solid, která se zde jmenuje Metal Beer Solid a s Homerem už podle názvu budete krást pivo, poté máme level The Windwafter, což je parodie na Zeldu, najdete tu i parodie na God of War nebo kupříkladu Herdy Gerdy. Jaké budou další parodované hry, už si můžeme pouze domýšlet, ale tvůrcům můžeme věřit, že vyberou něco vtipného a originálního.

Pixel sem, pixel tam

Nebudu tvrdit, že Simpsoni jsou nádherná hra, jelikož to není pravda. Na grafice se tu nijak zvlášť nezapracovalo a to by mohlo někomu vadit. Do vydání hry už moc času na nápravu nezbývá, takže grafika nejspíš zůstane nedetailní a nijak zvlášť hezká, tedy alespoň na PlayStation 2. Na jednu stranu je to škoda, jelikož každý fanda chce vidět své oblíbené postavičky co nejdetailněji, ale na straně druhé to zase takový problém není. To, co hra ztrácí na grafice, hravě dohání vtipem a zábavnou a chytlavou hratelností. Navíc dostanete spousty obrázkových a filmových bonusů, které stojí za hřích.

 

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.