FIFA 10 - recenze

Autor: David Bezdomnikov | 25.11.2009
Žánr:  PS3  | Recenze  | Sportovní
Multiplayer: ANO
Další ročník fotbálku je tady, nový král zvolen.

Většina recenzí každoročních přírůstků od Electronic Arts do početné rodiny sportovních her začíná krátkým zhodnocením ročníku předešlého. Nejinak tomu bude i letos, protože loňský ročník série Fifa byl opravdu příjemným počinem a dle mého soudu úspěšně uzmul konkurenčnímu PES (Pro Evolution Soccer) titul nejlepšího fotbalu na trhu. Trochu jsem ve skrytu duše čekal, že letošní ročník pouze naváže na loňský díl a žádné převratné novinky nepřinese. Jestli tomu tak je, se dočtete dále.


FIFA 10

 

Asi největší novinkou je vylepšení tzv. Be a Pro módu. Loni jsme mohli konečně bojovat na trávnicích v roli námi vytvořeného hráče, což ve většině případů znamenalo, že svět uzřel novou fotbalovou superstar s Vaší jmenovkou na zádech. Tohoto hráče jsme mohli použít v jakémkoli mančaftu a ovládat čistě jen jeho a záleželo jen na Vás jestli budete hbitý štírek typu Messiho nebo dříč ala Gattusso. Letos dochází k další změně, kterou je prolnutí sortovní simulace s RPG prvky. Ano, čtete dobře. Neznamená to sice učení se nových kouzel či používání meče, ale zvyšování Vašich statistik tím, že budete plnit různé úkoly, které jsou rozděleny do několika kategorií (střelba, přihrávky, fyzické, obrana apod.), což hře dává naprosto nový rozměr. Úkoly jsou různě ohodnocené v závislost na jejich obtížnosti, takže za asistenci na gól dostanete +1 k přihrávce, za gól nůžkami +3 k zakončení a za 100 odehraných zápasů bonus k vytrvalosti. Pokud tedy chcete, abyste měli kvalitu srovnatelnou s těmi největšími hvězdami, budete muset obětovat spoustu času a schopností, ale to je přesně to, co si fotbalová branže žádá. Právě takto vycepovaného hráče můžete vybrat jako svého „koně“ do módu Be a Pro a vyletět třeba ze Sigmy až do Barcelony. A nebo taky skončit na lavičce Bohemky (záleží na Vašem umu).


FIFA 10

 

Asi nejhranějším scénářem bude ten manažerský, který také doznal několika změn. V rámci zvýšení realističnosti byl pozměněn systém nakupování hráčů, kde už nejsou rozhodujícím faktorem pouze peníze, ale také úroveň Vašich manažerských dovedností. Na jedné straně chápu, že tím kluci v EA chtěli dodat motivaci na zlepšování svého ranku, ale kolikrát mě to spíše omezovalo ve výběru svých nových posil. Co mě ale určitě potěšilo, je možnost rozjednání většího množství hráčů najednou a až poté, co jejich kluby souhlasí s přestupní částkou, definitivně potvrdit či odmítnout přestup. Stejně tak i růst hráčů mi připadl více přirozený a už se dokonce ani moc často neopakují absurdní výsledky z předchozího dílu, když simulujete některé zápasy. Obecně se dá říct, že manažerská část hry doznala očividného zlepšení a strávíte s ní největší část hry.


FIFA 10

 

Pokud patříte mezi ty hráče, kteří místo dlouhého brouzdání sestavami a přemýšlením, jak posílit levně a účinně kádr, raději zvolí možnost jednotlivých zápasů na ostří nože, zajímá Vás asi především to, jak se nová Fifa hraje a vypadá. Začněme hratelností, nejdůležitější součástí sportovních her. To nejlepší z předchozích let zůstalo zachováno a není žádným překvapením, že přibyly i některé nové vymoženosti. Především hra tělem už opravdu připomíná náročný fyzický fotbal, jaký vídáme každý víkend v televizi a umožňuje zase větší zaměření se na defenzívu, což mě osobně činí neskonale šťastným, protože Fifa se definitivně odkloňuje od fotbalové arkády. Není už problém přetlačit útočníka ve vápně tělem a zkušeně vyvést míč, ale až budete hrát proti takovému Drogbovi, možná na zemi skončíte Vy a budete jen bezmocně hledět po rozhodčím, který nepískne. Ještě k rozhodčím, čas od času pouští hru až moc a dokonce si někdy dovolí i otočit aut či roh (jako kdysi na Žižkově), ale obecně se mi jejich soudcování líbí a většina likvidačních zákroků resultuje v červenou kartu. Zlepšením prošly i centrované míče, které jsou ostřejší, takže i nebezpečnější. Po mnoha hodinách hraní jsem neshledal žádnou větší chybu a rozhodl se otestovat své schopnosti i v online hře proti jiným borcům z celého světa. Fakt, že někdy narazíte na omezence radující se z toho, že střílí góly z identických a nefotbalových šancí bohužel autoři ovlivnit nemohou, ale za cca 20 zápasů jsem nějaké lagy či dokonce spadnutí celé hry nijak extrémně nepostřehl, což svědčí o vysoké kvalitě serverů.


FIFA 10

 

Vizuální zpracování je založené na loňském enginu, ale změny se udály především v samotné animaci hráčů, které jsou zase o chlup lepší a realističtější. Hráči si ukazují do volného prostoru a kličky a parádičky jsou skutečnou pastvou pro oči a až nimi znemožníte své soupeře, bude Vás hřát na duši krásný pocit.


FIFA 10 


Lovci trofejí taktéž nezůstanou ochuzeni a většina trofejí je sice časově náročnějších, ale jistě se dají získat. Drtivá většina jich spočívá v hraní manažeru, ale pro některé si budete muset změřit síly právě v onlinu a jedna ze zlatých spočívá v získání 100 výher. Hodně štěstí přeju.


 

Závěrem nezbývá než novou Fifu pochválit. Neodpustím si ani tvrzení, že se jedná o nejlepší simulaci fotbalu, která kdy spatřila světlo světa a už teď s napětím očekávám, co přinese příští rok, protože laťka je nastavena opravdu vysoko. Pokud hledáte sportovní hru, která Vás minimálně rok neomrzí, jedná se o jasnou volbu, které rozhodně nebudete litovat. Takže se uvelebte ve svých křeslech a věnujte se tolik oblíbené pasivní zábavě, chloubě našeho národa.


 

Hru na recenzi poskytla firma EA Czech. Děkujeme.

Detaily

Platforma: PS3
Multiplayer: ANO
Hratelnost:
90%
Velká přednost, hra tělem nemá chybu.
Grafika:
85%
Na vynikající úrovni, zvláště animace hráčů.
Zvuk:
85%
Bosák a Svěcený tentokrát přidali jména z Gambrinus ligy.
Výsledný dojem:
100%
Opět posun k fotbalové nirváně.

Chcete vidět další Recenze platformy PS3? Přejděte na stránku PS3 Recenze.