Zaklínač - recenze

Autor: Jakub Lojda | 13.12.2007
Žánr:  PC  | Recenze  | RPG
Karty hry:  Zaklínač
Jmenoval se Geralt z Rivie. Byl to zaklínač, profesionální zabiják příšer….. A jeho herní příběh právě začíná.

Zaklínače hodně lidí zná jako postavu románu polského spisovatele Andrzeje Sapkowského nebo jeho filmovou podobu či postavu ze stejnojmenného seriálu. O hře Zaklínač se začalo mluvit přibližně před šesti-sedmi lety, kdy se jedno malé studio pokusilo vytvořit hru s motivem zaklínače. Ovšem při předělávání hry do 3D byl vývoj pozastaven, kvůli nedostatku financí. Tím byla hra zapomenuta. Po nějaké době znovu došlo k vývoji další hry se stejným motivem. Ovšem ani zde se nepovedlo hru dokončit. Po delší době se úkolu chopilo polské vývojářské studio. A pracovalo a pracovalo… Až do doby kdy se jim podařilo hru skutečně dokončit… A hra s bělovlasým zaklínačem Geraltem konečně vyrazila do světa… Žádný svět jako v pohádkách, ale skutečný drsný svět plný smrti, moru, násilí, drog, hazardu, nestvůr a utrpení. To je pravý fantasy svět od Andrzeje Sapkowského. Z knižních předloh je velice dobře vytažena atmosféra, známé lokace a známé postavy. Například Marigold, ošetřovatelka Shani a nebo trpaslík Zoltan Chivay.

Počátek hry

Hlavní postava Geralt vyčerpáním padne k zemi. Zaklínači z rozbořené pevnosti Kaer Morhen ho naleznou a zachrání. Po probuzení Geralt zjišťuje, že ztratil svoji paměť. Po zotavení se postaví s hrstkou dalších zaklínačů, aby ubránili Kaer Morhen. Nepřátelům se ovšem povede ukrást vzácné mutageny a elixíry. A tím začíná hlavní dějová linie hry Zaklínač.

QUESTY, questy, questíčky…

Kromě hlavní příběhové linie budete mít možnost splnit velký počet vedlejších úkolů. Nejčastějším námětem pro tyto vedlejší questy je zabíjení nestvůr a všelijakých nelidských stvoření, pomáhání lidem (nejlépe za odměnu) a třeba hledání různých předmětů jako jsou byliny a další různé ingredience pro vytváření všemožných lektvarů. úkoly zadávají různě se potulující postavy nebo je lze získat přečtením vyvěšených papírů před krčmou. U některých úkolů, jak hlavních tak vedlejších, na vás čeká rozhodnutí. Jak se rozhodnete je jen na vás, protože vy pak ponesete následky vašeho rozhodnutí. Hra má několik odlišných zakončení a je jen na vás, ke kterému se dopracujete. Soubojový systém Vývojáři mají pravdu - systém bojů je opravdu nový, ale to je asi tak vše. Boj spočívá v tom, že si zvolíte jeden ze dvou mečů (stříbrný na potvory a železný na lidi) a pak jeden ze tří typů boje (rychlý, silný, skupinový). A pak ten hlavní bod. Klikání v přesně danou chvíli. Nejlepší je kliknout tehdy, kdy se znak ve tvaru meče objeví v plamenech. Pokud se vám v tomto setinovém okamžiku povede stisknou levé myšítko, Geralt začne provádět svoje speciální komba. Pokud nestihnete kliknout včas, Geraltovi se nemusí další útok povést a dostane pár ran od nepřítele. Kromě ostrých čepelí zaklínač může dále použít i magická znamení. Jsou to útočná a obranná kouzla, která je možné nadále vylepšovat. Celkem jich je pět. Mezi útočná patří odhazování, podpalování nepřátel a mezi obranná ochranný štít a nástražné pasti.

Další známé vymoženosti RPG

Elixíry, jedna z nejpoužívanějších věcí ve hře (na lehčí obtížnost není skoro potřebná). Je mnoho druhů: od obyčejného léčení přes posilování a vylepšování postavy až po noční vidění. To se hodí, když procházíte temnou kobkou a nevidíte ani na krok… tehdy je dobré použít elixír Kočka umožňující noční vidění. Jinak budete muset sebou nosit louč, to znemožňuje použití jakékoli další zbraně. Elixíry můžete najít, koupit či získat. Pokud ale ani jedna z variant vám prostě nevyhovuje, potřebný elixír si můžete sami ukuchtit. Stačí mít jen potřebné ingredience. A pak už jen můžete usednout k ohni a začít vařit. U ohně nemusíte jen tvořit vzácné elixíry, ale také ho použít k meditaci. Ta slouží jako spánek, při kterém se vám obnoví zdraví nebo se posune čas. Při hraní se můžete zabavit několika minihrami. K dispozici je kostkový poker, pěstní souboje a pijácké soutěže (zde vyhrává ten, který dokáže stát na vlastních co nejdelší čas). Za splnění hlavních, vedlejších úkolů a za zabíjení nestvůr zaklínač získává zkušenosti, které ho po naplnění přehoupnou na vyšší level. S každým nový levelem dostanete takzvané talentové body, které stačí jen přidělit pro získání nových skillů. Mezi základní atributy patří síla, obratnost, inteligence, výdrž… Dále zde nalezneme nové soubojové styly a magická znamení. Talenty můžete přiřadit ke zlepšení boje se stříbrným či železným mečem. Všechna tato vylepšení můžou proběhnout jen ve stavu meditace na vybraných místech. Tato jsou v každé části mapy, takže nemusíte mít strach, že je nenajdete. Na druhou stranu se na vylepšování zbraní a výstroje celkem pozapomnělo. Na počátku hry dostanete železný meč. Postupem času dostanete i stříbrný meč (myslím, že v druhé kapitole). Pak si můžete další, o něco lepší meč u kováře nechat ukovat z nasbíraných meteorických rud. Také si můžete koupit nové ošacení, které vypadá stejně, má však nové vlastností. A to je asi tak vše. Ve hře to ale nevadí. Zaklínač by přece nemohl nosit nějaké nablýskané brnění, které by ho maskovalo od hlavy až k patě. Místo toho ve hře naleznete hromadu receptů a knih vyprávějící o historii země, o různých rasách, nestvůrách či dalších všemožných stvořeních. Zápisky o všem možném se vám ukládají do deníku. Zde si je později můžete v klidu přečíst. Recepty slouží k přípravě elixírů. Do deníku se vám připíše soupis ingrediencí, které pro daný lektvar potřebujete.

Handicap na konec

Samozřejmě skoro každá hra má menší nebo větší brouky či nedostatky. Bugy zde nejsou ani zas tak zásadní. A existují patche, které tyto chybky časem odstraní. Horší to je s grafikou. Není to sice nic hrozného, dokonce grafika prostředí vypadá celkem přijatelně. Přesto jsou ale lokace, které se moc nepovedly. I když máte výkonný herní stroj, nedosáhnete takových efektů a textur, které byste si v dnešní době přáli. Dalším velkým mínusem je nedostatek volnosti v lokacích. Zaklínač se může pohybovat pouze v uličkách a na cestách. V podhradí, které je přímo stvořené pro volné pobíhání, po polích a lukách, tato možnost není. A tak ať se snažíte jak chcete, žádný, byť sebemenší plot nezdoláte.  Nejotravnější záležitostí ve hře je někdy velice zdlouhavé nahrávání. I s několika GB rychlé paměti si moc nepomůžete. Bohužel nahrávání probíhá při vstupu do jakékoli budovy či lokace. A co když jste se netrefili do té, co jste potřebovali? Tak si užijete o dvě nahrávací okna víc. Během nich si můžete třeba odskočit na záchod nebo udělat silné kafe. Hra nabízí sice něco přes sto herních hodin, včetně několika hodin statického obrázku v nahrávacím okně. Nakonec bych chtěl ještě zmínit kompletní českou lokalizaci. Sice není tak dobře udělaná jako ve starých hrách mafie či Operace Flashpoint od tuzemských vývojářských studií, ale přesto by si zasloužila pochvalu, byť některé pasáže zní velice podivně a dabér asi nevěděl, kde přesně bude použita. Proto vám občasné komentáře vyvolají usměv na tváři. Český dabing se hodně sbližuje s překlady knih o zaklínači, proto by hru rodiče neměli kupovat svým ratolestem. V rozhovorech se vyskytuje mnoho nadávek a slov s podobným významem. Dále rating 18+ naznačuje, že se ve hře nachází násilí a to, že s místní prostitutkou nebo šlapkou můžete strávit noc. Hra není určitě pro malé děti a špatná volba či neznalost rodičů vede jen a jen k problémům.

 

Detaily

Platforma: PC
Doporučená konfigurace: Windows® XP nebo Vista 2.4GHz 1 GB RAM (XP) 1,5GB (Vista) GK 128

Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.