Wipeout Pulse - recenze

Autor: Radek Micopulos | 06.03.2008
Žánr:  PSP  | Recenze  | Závodní
Multiplayer: ANO
Super rychlá fantazie pro milovníky futuristických závodů!

Závody vznášedel dosahujících rychlosti až 1000 km/h odehrávající se v daleké budoucnosti vám asi nemusím dlouze představovat. Na speciálních tratích závodíte hned s několika typy super rychlých raketek levitujících nad povrchem. Co vás na poměry displeje PSP praští hned do očí, je naprosto úžasná grafika tratí, efektů a vznášedel. Tratě jsou navíc oproti předchozímu PSP dílu Wipeout Pure zase o trochu extrémnější, jak můžete vidět na okolních obrázcích. Nejenže se budete po trati řítit se svým strojem neskutečnou rychlostí, ale navíc budete jezdit tratěmi položenými téměř na bok, obráceně klopenými zatáčkami a nebo smyčkami vzhůru nohama. V tomto případě vás většinou na trati drží magnetický povrch. Hodně tratí také prochází mezi vrcholky vysokých mrakodrapů, kaňony a nebo nad mořem a tak jsou navíc průhledné, abyste si té výšky více užili:-).

Vznášedel je hned několik typů a každé má své jedinečné parametry. Jedno má například silnější štít, ale zase má horší manévrovací schopnosti. Jiné je hodně rychlé, ale má slabší štít apod. Analogovou páčkou ovládáte zatáčení a v ostřejších zatáčkách si musíte ještě pomoci vzdušnými brzdami umístěnými na bocích. Ty ovládáte tlačítky L a R a lze je používat i na mírné zatáčky. Projetí zatáčkami není pro začátečníky moc snadné a životnost vašeho stroje také není omezená. Právě zde se mi jako začátečníkovi osvědčilo ještě před zatáčkou ubrat trochu plynu a pak lze zatočit mnohem lépe a nemusíte na to mít tak bystré reflexy. Postupem času jsem se ovšem tak zdokonalil, že už nohu z plynu nedávám vůbec:-).

Buďte kreativní!
Na stránce www.wipeout-game.com si můžete vybrat z velkého množství dalších vzhledů stávajících vznášedel a nebo si rovnou vytvořit jedinečný vzhled vašeho vznášedla a pak s ním dělat dojem v online závodech. Na zmíněné stránce se přihlaste stejnými údaji jako na PSP Store, tj. emailem a heslem a můžete si vytvářet, ukládat a stahovat co chcete.

Aby nebyly závody příliš jednoduché, máte k dispozici i celou škálu zbraní a vychytávek, které sbíráte projetím přes určené body. Můžete tak získat zbraně jako kulomet, obyčejné rakety, zaměřovací rakety, pulzní zbraň, elektrický výboj a nebo tlakovou vlnu, která celou trať před vámi vyklepe jak koberec a na chvíli ochromí více nepřátel před vámi. Dále můžete získat obranné vychytávky jako štít na omezenou dobu, miny nebo autopilota na několik vteřin, který vám usnadní průlet v sérii ostřejších zatáček. Nutné je také zmínit, jak fantastické kouřové efekty doprovází zásah soupeře a jak jsou všechny typy zbraní graficky propracované. Třeba jako dvojice kolem sebe spirálovitě rotujících střel, které zaměříte na nepřítele a buď se trefíte, na chvíli ochromíte jeho akceleraci a nebo minete a střely se nádherným způsobem v silovém poli kolem dráhy ještě několikrát odrazí, dokud neexplodují. Když už jste se životností svého vznášedla na kritické hranici, tak můžete použít tzv. absorpci, díky které vstřebáte získanou zbraň místo jejího použití a doplníte si tím zdraví vašeho stroje.

Dalšími prostředky k předjetí soupeře jsou všudypřítomné zrychlovače, využití vzduchové kapsy za soupeřem a nebo získání turbo zrychlovače, který vás nakopne neskutečným způsobem. Hlavní část hry tvoří kampaň, která je rozdělena na 16 gridů, přičemž každý z nich tvoří několik různých typů klání. Jsou tu klasické závody proti sedmi dalším soupeřům, turnaje, klání na čas, na rychlost, mód Eliminator (zničit co nejvíce soupeřů) a mód Zone. V něm závodíte sami v upraveném vznášedle a na upravených tratích, které jsou o poznání širší a méně barevné pro lepší soustředění se na rychlost, jenž se neustále zvyšuje. Vaším cílem je proto udržet se na trati co nejdelší dobu, dokud se o svodidla neodřete až k explozi a dosažení co nejvyšší rychlosti. Je to něco podobného jako mód ve hře Gangs of London. Zde se ovšem musíte soustředit na správné najíždění do zatáček než na okolní provoz.

Závody doprovází výborné zvuky míjejících se vznášedel, výbuchů, nárazů, škrtání o dráhu a mluvení umělé inteligence vašeho stroje, která upozorňuje o použití konkrétní zbraně soupeři a vy tak můžete včas využít třeba ochranný štít. Hra se odehrává v daleké budoucnosti, a tak je nejčastějším hudebním doprovodem hlavně techno. Do hry si ovšem můžete pouštět i vlastní hudbu! Až 30 vlastních písní si můžete pustit při závodě místo standardního techna, ale upozorňuji vás, že má pak hra úplně jiné tempo a atmosféru. Pusťte si třeba Relax, Take It Easy od Mika a uvidíte sami:-). úsměvně pak působí třeba písnička Buldozerem od skupiny Kabát;-). Ostatně vyzkoušejte si to a uvidíte. Více v info rámečku.

Jak na vlastní hudbu?
Hudbu nakopírujte do základního adresáře a vytvořte v něm složku MUSIC a v té další složku WIPEOUT - do ní nakopírujte hudbu ve formátu mp3. Mělo by to vypadat následovně G: / MUSIC / WIPEOUT / název.mp3. Zjistil jsem, že skladbám s názvy obsahujícím příliš mnoho diakritických znamének dělá přehrávání problémy. Může se stát, že se nezobrazí jejich název a nebo rovnou nejdou. Zkuste to do adresáře nejprve nahrát, tak jak to máte a kdyby skladby nefungovaly, zkuste je přejmenovat tak, aby neobsahovaly čárky a háčky. Vaše písničky si pak můžete nechávat přehrávat náhodně a nebo si vybrat jakoukoliv zmáčknutím čtverečku při výběru vznášedla.

Postupem v hlavní kampani si odemykáte nové tratě, jejich obrácené verze apod. Pokud se vám už okoukají jednotlivé typy vznášedel nebo tratí, tak si můžete další balíčky s novými tratěmi a závodními stroji stáhnout za poplatek z PSP Store. Moc hezkou novinkou je v tomto dílu Wipeoutu možnost vytvářet si vlastní screenshoty ze závodu. Obraz z replaye můžete kdykoliv zastavit, přiblížit, oddálit, změnit pohled kamery nebo její polohu a poté si screenshot stáhnout na paměťovou kartu. Pak už je na vás, jak s obrázky dále naložíte. Můžete si je dát jako tapetu na plochu PSP a nebo je použít stejně jako na obrázky k této recenzi:-). Opravdu zábavná věc pro kreativní jedince. Trvanlivost tvoří poměrně dlouhá kampaň a také multiplayerové závody. K dispozici je Gameshare (sdílení jedné hry pro dva hráče), Ad Hoc (lokální hraní až 8 hráčů) a Infrastrukture Multiplayer, který jsem využil nejvíce.

Online (Infrastrukture) multiplayer
První věcí je nutnost rychlejšího bezdrátového připojení na internet. Nejprve se připojte na svůj přípojný bod a poté se přihlaste na Playstation Network stejnými údaji jako na PSP Store, tj. emailem a heslem. Po přihlášení máte možnost vybrat si v jakém regionu chcete závodit. Vyberte si nějaký podle svého gusta a pak už můžete vytvořit svůj vlastní závod (Create Game). Vyberte si typ závodu, rychlostní třídu, počet oponentů a jestli chcete závod se zbraněmi nebo bez nich. Poté si vyberte trať a vznášedlo. Pokud jste si už vytvořili vlastní vzhled, zmáčkněte u daného typu závodního stroje šipku vpravo a vyberte Custom. Jakmile to potvrdíte, stačí už jen čekat na připojující se hráče do vaší hry. Pokud už vám počet hráčů stačí, dejte Start Race. Můžete se také připojit na už existující hru (Join Game), kde se ale nedá nic nastavovat a musíte jet trať a typ závodu, který vytvořil někdo jiný.

Když si to tedy shrneme, tak tu máme špičkovou zábavu, návykovou hratelnost, velkou trvanlivost, kreativní foto mód, poslech vlastní hudby, nové zbraně a téměř bezkonkurenční grafiku. Pro nováčka ale bude těžší ovládání a tím pádem i místy těžší obtížnost. To se ale dá časem naučit. Hra i přes bleskově rychlé závodění (a stabilní snímkování:-)) neklade na začínající hráče takové nároky a jde na to pěkně pomalu. Wipeout Pulse budete nenávidět (jen ze začátku), ale pak si ho jistě zamilujete.


Interní reklama


www.comepod.cz

Web našeho podcastu již brzy...Detaily

Platforma: PSP
Multiplayer: ANO
Doporučená konfigurace: PSP

Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.