Spider-man: Friend or Foe - recenze

Autor: Filip Němec | 06.12.2007
Žánr:  PSP  | Recenze  | Akční
Multiplayer: ANO
Bude pavoučí muž stejně lepkavě přitažlivý jako obvykle?
Je tomu asi půl roku, kdy jsme pozorovali pavoučího muže v titulu Spiderman 3 a dnes se nám vrací zpět. Žádný volný pohyb ani third-person akci ale nečekejte. Tentokrát se nám pavoučí muž představí ve slušivém kresleném kabátku se všemi postavami z celé série. Co myslíte, povedl se další „Spajdy"?

Spiderman se nezapomenutelně vryl do našich srdcí hlavně díky svým filmům, které vzápětí následovaly i videohry s menším či větším úspěchem. Přesto se ale hry s pavoučím mužem těší poměrně velké oblibě, a proto není divu, že dorazily i na PSP. První Spidermanskou vlaštovkou na PSP byl Spiderman 2, který se ovšem moc nepovedl a fanoušky spíše zklamal. Nedávno k nám přiletěl Spiderman 3, který fanoušky potěšil, ale náročnější hráči poznali, že ovládání nebylo to pravé ořechové, co se na Spdermana sluší a patří. Proto přichází Spiderman na PSP podruhé s poněkud jiným konceptem a příběhem.


Spiderman Friend or Foe je směsicí plošinovky, akční, ale přesto zábavnou a kreslenou záležitostí, která dokáže pohladit na duši i toho nejzarputilejšího fanouška. Spiderman FoF přináší především porci zábavy na odreagování a občas i dokonce potrápí mozek. Na to vše tu ale nebude sám. Každou misi vás bude následovat některý z ostatních super hrdinů ze všech dílů Spidermana. Čest budete mít se jmény jako je Blade, Iron Fist či Doktor Ock. Cože? Že všichni jmenovaní jsou záporáci. Ano, jsou nebo spíše budou, ale jen do té doby, dokud s nimi vy sami nesvedete lítý boj a tím je vysvobodíte ze spárů zla a přidají se na vaši stranu. Nedobrovolně totiž byly zajati největším bossem ovládající robotické stroje Fantomové, kteří do hrdinů implantovali čipy, které je kompletně posílají pod opratě zla. Hrdinů je všeho všudy 13, což je úctyhodné číslo a zároveň i pořádný oříšek, až si budete vybírat parťáka na příští misi.

Ty se budou odehrávat v různorodých místech planety počínaje Tokiem, Egyptem, ostrovem Angora, Transilvánií a Nepálem konče. Na každém z nich se zúčastníte pětice misí. Dvě znich budou vždy končit soubojem z bossem, který se po porážce, toužící pomstít se robotům, přidá na Vaši stranu. Fantomové – nepřátelé, jsou jednou z největších slabin hry. Především nedostačující je jejich rozmanitost, která je omezena pouze na 4 druhy robotů od malých chodících potvůrek, až po létající monstra. Ty se v pěti různých prostředí hry mohou zdát na první pohled odlišní, ale pravda je taková, že jsou odlišeni jen graficky, zkrátka a dobře, roboti jen změnili barvičku, jinak jde o pořád stejné zavšivené protivníky. Další nevýhodou týkající se nepřátel je jejich výdrž, která se rovná průměrné teplotě na severním pólu. Pokud se vám stane, že by vás nedejbože některý plecháč dostal, tak to bude maximálně při souboji z bossem, který ani tak moc nevydrží. Ovšem, co byste zase čekali od relaxační skákačky.


Ze zmíněných nepřátel po jejich exekuci budou vypadávat energetické body, které můžete zúročit před každou misí v laboratoři. Zde si za ně můžete vyměňovat různé speciální síly v podobě většího poškození, kterého protivníkovi uštědříte, nesmrtelnosti na určitý čas, nebo můj oblíbený hrdinský úder. Všechny zde vyjmenované jsou ovšem časově limitované bonusy, které můžete použít jen v příští misi. Pokud toužíte po komplexnějším a trvanlivějším upgradům, určitě využijete vylepšení vlastností, jako je větší život, větší síla a jiné klasické vlastnosti hrdinů. Nejvíce bodů sežere upgrade speciální síly každého hrdiny, který má každý rozdílnou, ovšem se stejným efektem. Poslední a hojně využívanou investicí energetických bodů jsou vylepšení Spidermanových pavučin. Ty se rozdělují do tří úrovní – pavučinové lano, omráčení pavučinou a střelba pavučinou. Asi nejpoužívanější abilitou je pavučinové lano, se kterým nepřátelé přitahujete, mlátíte s nimi o zem a podrážet jim nohy. Omráčení pavučinou poskytuje parádní podívanu na vašimi sítěmi omotané Fantomy v elektrizujících křečích. Poslední, střelba pavučinou je neméně efektivní, ovšem ne ve smyslu zabíjení nepřátel nýbrž hezkého provedení.


Už zmíněná obtížnost, jež se dá přirovnat k dětské hře, postrádá pro nás, ostřílené pařany pořádnou motivaci překonávat nepřátele, se stává v závod, kdo dřív dojde na konec hry. S tím souvisí i absence jakéhokoliv nastavení obtížnosti, od které se odrážím k další kritice a tou je umělá inteligence jak spolubojovníků tak i nepřátel. Ruku na srdce, pokud si budete myslet, že by vám Váš parťák měl pomáhat, myslíte si správně, ovšem ne pokud se jedná o tuto hru. Mnohdy budete muset přepínat mezi dvojící hrdinů, aby jste tomu, který byl ovládán umělou inteligencí zachránili poslední kapky života. Dalším neduhem je až úzkostlivě malý arzenál úderů a komb, které by jste spočítali na prstech jednorukého samuraje. Přestože má každý hrdina svoje vlastní metody zbavování se otravnými nepřátel, po pár minutách hraní zjistíte, že jde o ty samé údery se stejnými účinky, jaké mají ostatní hrdinové. Pokud Vás tedy naprogramovaní spolubojovníci nudí začnou nudit a posléze i štvát, nasnadě je záchranná brzda v podobě co-op singleplayeru, díky kterému můžete hru procházet s kamarády, což na zábavě může jen přidat.

Od negativních pocitů ve hře vás odvádí originální grafické zpracování, které se inovativně obléklo do kresleného kabátku, který typu hry sedí na míru a připravuje příjemná překvapení v různorodých lokacích a propracovaných video sekvencí. Zapomenout se nedá ani na zvuk, který absolutně vystihuje atmosféru jednotlivých lokací a spolu v ruce s dabingem který je taktéž povedený vytváří asi nejlepší požitek ze hry.

Detaily

Platforma: PSP
Multiplayer: ANO

Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.